Lilak sensation

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Lilak sensation

Post »

Upatrzyłam takiego w szkółce.
Oczywiście, jest malusi i kwiatów nie ma, ale ma plakietkę, a na niej płatki kwiatów maja białą obwódkę.

Jak w rzeczywistości wygląda ta obwódka na kwitnącym lilaku. Ma ktoś tą odmianę? bardzo mi sie spodobał, ale czy warto go kupić?
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Chcesz - masz. Tak kwitł u mnie w tym roku, a kupiłem go kwitnącego, w donicy trzy lata temu.

zdjęcie niedostępne
KaRo
Mietek.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Piękny - ale czy z daleka też widać te obwódki? jakiej wielkości ma pojedyncze kwiatuszki?
Mam zwykłego, pospolitego lilaka, a także takiego z wielkimi kwiatkami, ciekawa jestem, jakiej ten ma wielkości kwiatki.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

z odległości kilku metrów:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0

A jak się nazywa Twoja odmiana-ta z wielkimi kwiatami?Szukam właśnie takiej-jeśli byłabyś zainteresowana wymianą sadzonek-to próbujmy teraz ukorzeniać swojej bzy z zadzonek zielnych.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Ja chyba mam odmianę taką jak tu opisana, kupiłam go w centrum budowlanyo-ogrodniczym, i nie miał załączonej karteczki z nazwą odmiany.
Lilak ma ogromne kiście, i płatki pojedynczych kwiatuszków też są ogromne, a najbardziej niesamowity jest zapach i kolor: takiego głębokiego fioletu się nie spotyka często :)

O ukorzenianiu bza nic nie wiem, mój nic od gleby na razie nie wypuścił. Jest na niego inny sposób? to chętnie się wymienię :)
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Wyciągam watek, bo mój bzik (no nazwa nieco przerobiona, ale to maleństwo jest :lol: , ma ledwie 60 cm od ziemi) ma jeden kwiatostan.
BĘDZIE KWITŁ! nie mogę się doczekać...
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

kocurek pisze:Ja chyba mam odmianę taką jak tu opisana, kupiłam go w centrum budowlanyo-ogrodniczym, i nie miał załączonej karteczki z nazwą odmiany.
Lilak ma ogromne kiście, i płatki pojedynczych kwiatuszków też są ogromne, a najbardziej niesamowity jest zapach i kolor: takiego głębokiego fioletu się nie spotyka często :)
quote]

Kocurek- Z Twojego opisu wnioskuję, że podana w linku odmiana, nie jest raczej tą , którą posiadasz. Wg Wł. Bugały ,Drzewa i krzewy'- wymieniona odmiana ma kwiaty raczej średniej wielkości a nawet raczej drobne. Ogromne kwiaty i dorodne wiechy mają za to odmiany ,Cavour', ,Marceau' oraz ,Massena' i ,Negro'.
Warto poobserwować jaka jest ogólna budowa krzewu, czy gałęzie są wiotkie i uginają się pod ciężarem kwiatostanów, czy raczej silne i wyprostowane oraz czy roślina szybko rośnie, czy wolno? Dobrze jest też zwrócić uwagę na barwę kwiatów w momencie przekwitania.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Śnieżko, bo ja mam i 'Sensation' i ten ogromny, tyle że 'Sensation' będzie mi kwitł po raz pierwszy. W sumie mam z 5 bzów, 3 są zwyczajne, dziczki z odrostów.
Kocham bzy 8)
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

śnieżka pisze:
Kocurek- Z Twojego opisu wnioskuję, że podana w linku odmiana, nie jest raczej tą , którą posiadasz. Wg Wł. Bugały ,Drzewa i krzewy'- wymieniona odmiana ma kwiaty raczej średniej wielkości a nawet raczej drobne.
I kwiaty i kwiatostany są raczej średniej wielkości, generalnie ta odmiana (Andenken an Ludwig Späth) jest przepiękna i polecam:) Wolę go niż Sensation, przede wszystkim za zapach i kolor kwiatów.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Publikuję moje bziki :lol:
Najpierw ten najbardziej pachnący, z największym kwiatostanem, drugi rok u mnie :) ktos wie, jaka jest nazwa odmiany? czy to faktycznie ten "Ludwig"?
Obrazek

Drugi to dziczka - prezent od teściów z ogródka, bladofioletowy. Mam jeszcze 3 dziczki, w tym prawdopodobnie biały, ale malutkie, jeszcze nie kwitły.
Obrazek

i na koniec 'Sensation'
Obrazek
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Mam krzewy ładnego bzu z takimi jakby piętrowymi kwiatkami. Dwa lata temu spróbowałam je przerzedzić i teraz walczę z odrostami. Może to jest sposób na rozmnożenie bzu?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Co do rozmnażania lilaków( potocznie zwanych bzami), to faktycznie, niektóre można uzyskiwać z odrostów, ale nie można w ten sposób uzyskać sadzonek z lilaków szczepionych, ponieważ młode odrosty są zazwyczaj odrostami podładki, czyli lilaka pospolitego. Wiem, że można uzyskać nowe egzemplarze z sadzonek zielnych. W tym roku postanowiłam zaryzykować i przetestować ten sposób. Moje sadzonki już ze trzy tygodnie egzystują w ,niby mnożarce'. Jeszcze ani jedna nie padła- zaczynają opadać im stare liście, a w ich kącikach pojawiają się nowe pączki liściowe. Strasznie ciekawa jestem ile z tych sadzonek się ukorzeni, a ile dotrwa do momentu zakwitnięcia. Bardzo mi zależy na sadzonkach jednego lilaka, ponieważ strasznie mi się spodobał u znajomych, a polowanie na odrosty nie dało rezultatu, bo on w ogóle takich nie ma. Sadzonki zielne były jedynym sposobem na jego rozmnożenie.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

śnieżka pisze:Sadzonki zielne były jedynym sposobem na jego rozmnożenie.
Jak je zrobić?
Pasowałoby mi pozyskać takiego lilaka od teściów, miał kiście wielkości twarzy :shock: w życiu tak ogromnych kwiatostanów na bzie nie widziałam...
Dasz instrukcję?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”