Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Ile lat ,bo jestem niecierpliwy .Takie piękne były ,znajomi podziwiali je.
No i niestety głaskali (macali),może to jej zaszkodziło?
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

moja ma może osiem, dziewięć lat i pierwszy raz - w tym roku ma szyszek mnóstwo. Poprzednio też były po 2 albo 3, a teraz jest wysyp!
Cierpliwości :D
http://forumogrodnicze.info/up/eus018.gif
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

moją jodłę posadziłem 22 lata temu przed blokiem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ale nigdy nie miałem z nią problemu.
Jak sadziłem był prawie sam gruz i piach. Kupiłem kilka worków torfu i wsypałem w dól oraz rozsypałem po wierzchu.
Po kilku latach od posadzenia przywiozłem z tartaku korę, którą rozsypałem przy i pod jodłą oraz dokupiłemj i posadziłem dwa cisy, świerk oraz dwa iglaki.
Do dzisiaj rosną sobie bezproblemowo. :)
Jakub . . . . .
Dociekliwy

Post »

Przed moim blokiem i w moim mieście taka jodła nie uchowała by się ani dwód lat . Jak posadziłem pod swoim balkonem gałązeczki z jałowca z lasu to po dwóch latach jak troszeczkę podrosły to jakiś amator przetrzebił mi to co posadziłem . A gdyby posadzić jodłę koreankę to ta dostała by nóg już po kilku dniach . Jak kradną z cmentarza małe drzewka to co dopiero z przed domu . Niejedego iglaczka przeniósł bym z działki pod dom ale czy to ma sens ? Przecież on porósł by parę tygodni , no może parę miesięcy . Jak nie ukradnie złodziej to podleje pies swymi siuśkami .

Zazdroszczę Wam regionu w którym mieszkacie , a przede wszystkim ludzi jacy zamieszkują w waszych regionach .
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

Przecież Nemo napisał,że posadził ją ponad 20 lat temu, wtedy nie bardzo kradli, a teraz to jasne, że natychmiast znikają ciekawsze rośliny z parku, z działek, jak niski płotek, z cmentarza, kilka dni temu nawet pelargonia z grobu mojego taty zniknęła :(
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Piękna Abies koreana

Post »

Witam, przyznam się szczerze drogi Jakubie, ze faktycznie jak na jodłę przed blokiem to masz piekne dzieło, chyba ktoś tu ma rękę do roślin albo dobry fach. Mnie niestety rośliny zbytnio nie lubią, ale ja je za to - owszem. Na jodłę koreańską nieszyszkującą jest sposób, udaje się jak 1:3 ale to zawsze coś. Po spoczynku zimowym (ok. połowy marca jak zacznie się robić troszeczkę cieplej ), gdzie wystapiła typowa susza glebowa należy intenywnie podlać jodłę wodą . Następnie poczekać na nowe przyrosty, delikatnie je przyciąć ( bardziej agresywnie w kierunku stożka wzrostu) i powtórzyć zabieg, wcześniej nie należy jej niczym podlewać - musi sama sobie poradzić :D . I tak podobo :D ma nam zaszyszkować jodła. Szlachetne odmiany Abies koreany np Silberlocke ładnie szyszkuje na pędach bocznych pozbawionych głównego pąka, może warto wziąść się za uszczykiwanie :wink: Pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

tak się ma ta jodła minionej zimy. Fotki z okna kuchni:
Obrazek

i z pokoju:
Obrazek

ps. fotki robiłem nie dla jodły dlatego tak wyszły.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jeszcze trochę i nic przez okno nie będziesz widzieć. ;:113
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

Jodłę posadziłam, bo miała być niewysokim drzewkiem,"po dziesięciu latach 1 m.wysokości" :D Ale coś trochę nie wyszło, teraz nie ma jeszcze dziesieciu a ma 2,5m. Może to jakiś mieszaniec, ale i tak jest bardzo ładna, ciekawe ile urośnie ?
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

:D
Niestety, 90% sprzdawanych u nas tzw. koreanek to kundle czyli mieszańce z jodłą Veitcha (abies x arnoldiana). I to pewnie masz.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Do Eus'a

Post »

Witam, drogi Eus'ie to akurat te 2 m na 10 lat bo Abies koreana, po 30 latach osiąga 3 - 4 m wys :D . Pozdrawiam Kasia
Awatar użytkownika
akebia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 lip 2006, o 18:42
Lokalizacja: z nad Bałtyku

Post »

Moje KOREANKI też w tym roku pierwszy raz mają szyszki.... i to całe mnóstwo.... Czekałam na nie długo :( 6 i 12 lat. Ta 12-to letnia była przesadzana.
A tu można je obejrzeć :D :D ..... http://www.voila.pl/ooems/
Trza się o radość troszczyć, a z nią tam przyjdzie i rozum, i cało reszta
ks. prof. Józef Tischner.
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Nie wiem ile lat ma moja jodła koreańska, bo sadziłem ją już dwumetrową. Były dwie identyczne, Jedna "zeszła" jednak po kilku miesiącach od posadzenia. Ta, która została, tworzy szyszki co drugi rok.
Mietek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”