Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

wlasnie planuje zrobic skrzynke ze steropaniu wsadzic doniczki o obsypac korą i chyba obloze ta folia jezeli dostane w ogrodniczym bo slyszalem ze jezeli trzymal bym drzewka w cieplym pomieszczeniu to by nic z nich nie bylo a tego niechce najgorzej te mrozy teraz
Adrian84
50p
50p
Posty: 53
Od: 2 wrz 2009, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Zastanawiam się nad zebraniem nasionek z szyszki mojej abies siberlocke, niestety jestem amatorem:) mam zerwać brązową szyszkę i wyłuskać nasionka?
Moje drugie pytanie czy będzie dobrze, jak te nasionke bedę moczył w wodzie przez w/w czas, a potem włożę do lodówki wymieszane z piaskiem, a jeszcze później wysieje w donicy stojącej w domu:)

Przepraszam jeśli moje pytania są infantylne ale do tej pory nigdy tym się nie zajmowałem, a czemu nie spróbować:-)

Z góry dziękuje za pomoc
Adrian
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

Ja mam inne pytanie bo każdy tutaj mówi by moczyć nasiona jodły koreańskiej (już pomijam jest rodowód :) ) ale chodzi mnie o taką sprawę, otóż czy nie można po prostu nasion jesienią teraz wrzucić do ziemi do doniczki na cały okres zimy niech sobie leżą w niej, a wiosną wystartują do wzrostu ?

Przecież w naturze chyba nasiona te upadają na ziemię i same kiełkują bez żadnych pomocy, prawda.
Lajkonik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 gru 2009, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Swagman pisze:Nasiona niektórych roślin muszą przejść okres imitujący naturalne warunki :idea: i nie kiełkują ot tak :idea: . Przypuśćmy ze jest tak jak piszesz, że po 24 h namoczeniu wschodziły by ot tak. Nasiona dojrzewają latem bądź jesienią we wrześniu i październiku -prawda :?: jeśli by tak było to w listopadzie by wzeszły wszystkie a potem zima by się z nimi "załatwiła". Wiec Matka Natura tak to sprytnie wykombinowała, że nasionka muszą przejść okres spoczynku w chłodnym i wilgotnym środowisku lezą sobie one spokojniutko i czekają aż się ciepło zrobi- wtedy nasionka zaczną kiełkować :idea: :wink: - ten właśnie okres nazywamy stratyfikacją- kupiłeś nasiona zapewne nie stratyfikowane- zajrzyj do doniczek -one pewnie tam cały czas s ale nic się z nimi nie dzieje :idea: moja rada jest taka- wstaw najpierw do zimnego pomieszczenia aby te doniczki z wolna wystygły do kilku stopni a potem wynieś to na zewnątrz i wkop do gruntu- możną też wynieść zasiew do ciemnej i chłodnej piwnicy :idea: :) Zaprawiłeś czymś te nasiona :idea: :?:
Czy to oznacza, że nasiona można sadzić tylko na wiosnę ?
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Jodła koreańska i Jodła olbrzymia - z siewu?

Post »

przy większych ilościach nasiona najlepiej jest wysiewać wiosną (IV-V). Inny termin można polecić dla ogrodników amatorów, posiadających nieznaczne ilości nasionek.
Lajkonik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 gru 2009, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska i Jodła olbrzymia - z siewu?

Post »

Nasionek mam ok 150-200 szt i pytanie czy sadzić bezpośrednio do gruntu czy np do doniczek ? Jeśli tak można to w jakim miesiącu i po ile nasionek na 1 szt doniczki/dołka ( mam doniczki o pojemności 1 i 2 litrów )
Awatar użytkownika
graveDMan
100p
100p
Posty: 166
Od: 18 lut 2011, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km na zachód od Warszawy

Re: Jodła koreańska i Jodła olbrzymia - z siewu?

Post »

Im szybszy siew tym lepiek.
Proponuje siew do doniczek (łatwiej uprawiac i nadzorować). Siać tak aby po kiełkowaniu siewki nie dotykały się.
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Jodła koreańska - szyszki

Post »

Chciałbym spytać z czego wynika taki wygląd szyszek jodły koreańskiej (teraz - 1. listopada). Czy jakieś ptaszki je wyjadły, czy może to naturalna kolej rzeczy (szyszka wysypała nasiona i tak wygląda) czy może jeszcze jakiś inny powód?

Obrazek

A tak wyglądały latem:

Obrazek
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Szyszki jodeł ( nie tylko koreańskich ) po dojrzeniu rozsypują się na drzewie . Nie opadają na ziemię w całości jak ze świerków czy sosen .
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

gemciu83 pisze:Ja mam inne pytanie bo każdy tutaj mówi by moczyć nasiona jodły koreańskiej (już pomijam jest rodowód :) ) ale chodzi mnie o taką sprawę, otóż czy nie można po prostu nasion jesienią teraz wrzucić do ziemi do doniczki na cały okres zimy niech sobie leżą w niej, a wiosną wystartują do wzrostu ?

Przecież w naturze chyba nasiona te upadają na ziemię i same kiełkują bez żadnych pomocy, prawda.
Prawda.
Niektóre zjedzą ptaki. Część myszowate.
Trochę zgnije z powodu nadmiernej wilgotności.
Część ulegnie porażeniu od rozmaitych chorób grzybowych.
Niektóre nawet wykiełkują. Te które za wcześnie, załatwią wiosenne przymrozki.
Z nielicznych może coś wyrośnie :)
Jakoś nie widzę naturalnego obsiewu pod moimi koreankami, choć nasiona sypią się gęsto...
Awatar użytkownika
darob66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1471
Od: 25 sie 2007, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mokra/Lubsko woj.lubuskie
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

Pod moją koreanką siewek nawet sporo rośnie :D
Pozdrawiam Marzena
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Mokro u Ciebie. Lepsza gleba. Na moim piaseczku jak nawet wylezie, to i szybciutko zdechnie...
Awatar użytkownika
krzysiek74
50p
50p
Posty: 55
Od: 22 kwie 2009, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Jodła koreańska

Post »

Moja jodła koreańska została skradziona rok temu na jesieni po zaledwie pół roku po posadzeniu ale planuję posadzić jeszcze jedną.Zaryzykuję bo to piękne drzewko :x
Forza Viola per sempre!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”