Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

abies arnoldiana to mieszaniec A.koreanaxA. veitchii
znalazłem ten artykuł http://skocz.pl/ajii


Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Nie tłumacz mi co to jest Abies arnoldiana bo to sugeruje jakbym ja nie wiedział tylko napisz wreszcie o co konkretnie pytasz?
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:Pewnie posiadacie w swoich ogrodach jodłę koreańską .Moja wydała w tym roku pierwszy raz szyszki i były żółte(na etykiecie bo jeszcze wisi miały
być fioletowe).Ciekawy jestem jakie kolory miały Wasze

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

No to po raz czwarty: :roll: pytasz o Abies koreana czy Abies x arnoldiana??
I jedna i druga w polskich sklepach i polskich szkólkach nazywana jest jodła koreańską.
Chyba wiesz co masz i o co pytasz :?: :?: :?: :?: :mrgreen:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

ja mam przed swoim blokiem (sam ją sadziłem w 1984 roku) i szyszki są koloru morska woda.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

janusz pisze: No to po raz czwarty: :roll: pytasz o Abies koreana czy Abies x arnoldiana??
I jedna i druga w polskich sklepach i polskich szkólkach nazywana jest jodła koreańską.
Chyba wiesz co masz i o co pytasz :?: :?: :?: :?: :mrgreen:
Janusz
przecież pytam tylko o kolor szyszek a Ty przyczepiłeś sie do tej odmiany Nie robie Ci egzaminu z odmian ale jeżeli sie na tym dobrze znasz,to czemu tutaj nic nie wpisałeś http://skocz.pl/ajis
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Dociekliwy

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:pytałem o pierwszą faze a nie o kolor przed rozsypaniem?Janusz
Januszu ,ekspercie od roślin - jeżeli wskażesz mi w swym pierwszym poście że pytasz o szyszki w jej pierwszej fazie jestem gotów Cię nawet po tyłku całować (czego nigdy nie robiłem w swym życiu , chyba że własne małe dzieci ). :D
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:[ przecież pytam tylko o kolor szyszek a Ty przyczepiłeś sie do tej odmiany Nie robie Ci egzaminu z odmian ale jeżeli sie na tym dobrze znasz,to czemu tutaj nic nie wpisałeś http://skocz.pl/ajis
No przecież ciagle chodzi o kolor szyszek.
I chciałbym Ci konkretnie odpowiedzieć na pytanie.
Jeżeli jednak mamy rozmawiać o kolorze szyszek to ustalmy choć o kolor szyszek jakiej rośliny pytasz. :mrgreen:
Jeżeli to ustalimy reszta będzie prostsza.
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze: jeżeli sie na tym dobrze znasz,to czemu tutaj nic nie wpisałeś http://skocz.pl/ajis
Ano dlatego, ze nie jestem zarozumiały :mrgreen:
Troszeczkę wiem o różnych dziwnych sprawach. Jednak im wiecej wiem tym bardziej utwierdzam sie w przekonaniu jak mało jeszcze wiem. :cry:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
jaJacek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 14 paź 2005, o 07:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jodła koreańska

Post »

A ja myśle że z tymi "fałszywymi" koreankami to jest jeszcze inaczej
-po pierwsze tych mieszańców nikt w sklepach ogrodniczych nie sprzedaje jako Abies x arnoldiana bo lud by nie kupił - lud szuka koreanek
i słusznie bo koreanki fajne są - ale czasem trafi sie Abies x arnoldiana która ma metkę Abies koreana i ma cechy koreanki - bo jeżeli mieszaniec ma przewagę (genów) koreanki to może mimo że jest mieszańcem prawie się od niej nie różni ...;) ( ale sobie pofilozofowałem)
a tak w ogóle jaką mamy gwarancję że kupując koreankę kupujemy tą "rasową" - chyba tylko wtedy gdy jest rozmnażana przez szczepienie.
Bo siewki prawdziwej koreanki to chyba tylko w Korei - tak zażartował kiedyś właściciel sklepu ogrodniczego w którym robiłem zakupy.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

jaJacek pisze:-po pierwsze tych mieszańców nikt w sklepach ogrodniczych nie sprzedaje jako Abies x arnoldiana bo lud by nie kupił - lud szuka koreanek
Pełna zgoda :lol:
i słusznie bo koreanki fajne są - ale czasem trafi sie Abies x arnoldiana która ma metkę Abies koreana i ma cechy koreanki - bo jeżeli mieszaniec ma przewagę (genów) koreanki to może mimo że jest mieszańcem prawie się od niej nie różni ...;) ( ale sobie pofilozofowałem)
I prawidłowo sobie pofilozofowałeś. :lol:
I dlatego usiłowałem od pytaniodawcy dowiedzieć się o jakiej konkretnie roślinie rozmawiamy.
Bo jeżeli to jest Abies koreana - to nie ma cudu. Ma mieć szyszki liliowe i już.
Jednak jeżeli jest to kundel tzn. Abies x arnoldiana to moze mieć różne proporcje genów rodzicielskich, a zatem i różne cechy, np. różne wybarwienie szyszek.
a tak w ogóle jaką mamy gwarancję że kupując koreankę kupujemy tą "rasową" - chyba tylko wtedy gdy jest rozmnażana przez szczepienie.
Tak jest. I to szczepienie zrazem z super pewnego źródła.
Nawiasem mówiąc nie wiele jest Abies koreana w Polsce.
Bo siewki prawdziwej koreanki to chyba tylko w Korei - tak zażartował kiedyś właściciel sklepu ogrodniczego w którym robiłem zakupy.
I prawdę prawił. :lol:
Janusz
PS
No dobra. Dosć znęcania się. :wink:
Powiedz wreszcie Janusz to co chciałeś rzeczywiscie powiedzieć: czago z tablicy Mendelejewa brakuje takiej koreance (co by to nie było), że szyszki jej żółkną. :mrgreen:
J.
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Janusz.
wyrazy uznania za tak ogromna wiedzę.
Teraz będę wiedział do kogo kierowac pytania związane z rozpoznawaniem odmian
Obecnie specjalizuje sie w chorobach i szkodnikach ale zarzucałeś mi to ostatnio że forum zostało zdominowane przez w/w., więc postawiłem proste pytanie które w moim odbiorze tak skomplikowaleś ze i ja się już w tym pogubiłem :lol:
Zauważyłeś żę nie cytuje tutaj wycinków z Twoich wypowiedzi

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Jodła koreańska

Post »

Moja koreanka ma już ok 6-ciu lat.Niestety nie ma szyszek.
Trzy lata temu miała trzy piękne niebieskie szyszki ,które zamarły.
Był z nią problem ,mianowicie w okresie gdy straciła szyszki pękł wierzchołek,odeszła kora i przestała rosnąć w kolejnym roku.
Po wygięciu gałęzi pionowo w górę" wytworzyła" wierzchołek,są piękne przyrosty ale niestety szyszek nie ma.Czy tak już będzie?Co mogło przyczynić się do uszkodzenia wierzchołka?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”