Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Nie wiem czy zauważyliście, że młode iglaki wytwarzają szyszki, gdy znajdują się w stanie jakiegoś zagrożenia. Mój srebrny świerk stracił wierzchołek "pracując" jako choinka świąteczna (wierzchołek odbudowałem mu z bocznej gałązki). Po przesadzeniu z doniczki do gruntu wytworzył mnóstwo szyszek. W następnych czterech latach nie miał ani jednej.
Może moja obserwacja jest prawdziwa? :?:
Mietek.
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

Posiadam Jodłę Koreanska i Jodła olbrzymia (nasiona) jestem lajkiem chcialbym zeby mi ktos pomogl w posadzeniu tych nasion chce posiadzic w domu po wyhodowaniu chce posadzic u siebie na dzialce. Poprosze zeby ktos mi rozpisal szczegolowo w jakiej ziemi sadzic czy w samej czy mieszkac z piaskiem kiedy jak czesto podlewac:) czekam na pomoc
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

czytalem po prostu myslalem ze ktos mi tutaj pomoze w szybkim rozpisaniu moze ktos pomoze mi tutaj chociaz w podlewaniu jak czesto

probowalem posadzic kilka ziarenek po moczeniu 24godzinnym nastepnie i byl problem bo nie wiedzialem czy w samej ziemi czy ziemi zmiesznaje z piaskiem wiec probowalem tak i tak cieniowalem po tyg zaczely kielkowac tam gdzie posadzilem w samym piasku lecz (pisalo solidnie podlewac) wiec tak podlewalem ze po jakims czasie padło (chyba ze to chwast byl takii chudziutki dla tego chcialem ze tutaj ktos opisal jak czesto podlewac

takie igielki jakby sie pojawily gdzie byla posadzona jodla olbrzymia

Połączyłam Twoje 3 posty w jeden - postaraj się korzystać z funkcji edytuj, ponadto używaj proszę polskiej czcionki -aniawoj
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Pytanie

Post »

odpowie mi ktos tylko w jakiej ziemi sadzic sadonki JODŁY Koreanskiej i Olbrzymiej ?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

ziemia przepuszczalna jak dla iglaków z dodatkiem piasku, nasiona trzeba stratyfikować najlepiej przez całą zimę- aha o ile jodła koreańska jest małym kilkumetrowym drzewkiem o tyle Jodla olbrzymia to ogromne drzewo rośnie- już w młodym weku drzewo robi się kilka razy wyższe niż nasze drzewa ok 10 letnia ma ponad 10m wysokości}- ważne by o tym pamiętać bo to potężne drzewo
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

Nasiona stratyfikowac cala zime czyli? slyszalem o namoczeniu 24godzinnnym a w jakim sensie cala zime trzymac w niskiej temp czy jak?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Nasiona niektórych roślin muszą przejść okres imitujący naturalne warunki :idea: i nie kiełkują ot tak :idea: . Przypuśćmy ze jest tak jak piszesz, że po 24 h namoczeniu wschodziły by ot tak. Nasiona dojrzewają latem bądź jesienią we wrześniu i październiku -prawda :?: jeśli by tak było to w listopadzie by wzeszły wszystkie a potem zima by się z nimi "załatwiła". Wiec Matka Natura tak to sprytnie wykombinowała, że nasionka muszą przejść okres spoczynku w chłodnym i wilgotnym środowisku lezą sobie one spokojniutko i czekają aż się ciepło zrobi- wtedy nasionka zaczną kiełkować :idea: :wink: - ten właśnie okres nazywamy stratyfikacją- kupiłeś nasiona zapewne nie stratyfikowane- zajrzyj do doniczek -one pewnie tam cały czas s ale nic się z nimi nie dzieje :idea: moja rada jest taka- wstaw najpierw do zimnego pomieszczenia aby te doniczki z wolna wystygły do kilku stopni a potem wynieś to na zewnątrz i wkop do gruntu- możną tez wynieść zasiew do ciemnej i chłodnej piwnicy :idea: :) Zaprawiłeś czymś te nasiona :idea: :?:
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

tak dostalem agzecol:) wysialem tylko kilka nasion i zostalo mi duzo wiec teraz zrobie jak napisales ty ale jak jest temp minusowa to moge wystawic ja na dwor nawet? czyms przykryc moze gorę ? mam tez ukorzeniacz ale nie wiem czy do nasion on moglbym posluzyc z gory Dzięki za pomoc
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

to zapraw to co ci zostało tym ukorzeniaczem zawsze to coś da ale w razie co proponuję kupić Previcur żeby jego roztworem ziemię potraktować jak zaczną się wschody, co do temperatury na zewnatrz to wkop pojemniki{dziurki w dnie być muszą z wysiewami w ziemię a wszystko przysyp śniegiem i tyle :idea: :wink:
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

Oka tak zrobie a jeszcze jedno pytanie ojciec moj zamowilem i dostal wczoraj 2 letnie sadzonki bez ziemi gole przylecialy he i posadzil je do ziemi odpowiedniej i pytanie jest takie je tez wystawic na mroz? po 1 dniu bycia w doniczce ? tzn doniczke moglbym postawic na balkonie ? bo do ziemi moge wkopac dopiero w pon wiec na razie moge jedynie tak zrobic
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

moze kupic kore i do duzej donicy balkonowej wsadzic te doniczki i obsypac koro wszystko bo jak w ziemi bylo by to wszystko git ale tak stoi i wiart przewiewa az po korzenie. Wiec jak radzisz robic trzeba mi szybciej odp bo wystawilem na razie w doniczce na balkon i boje sie ze zmarznie tak.Wczoraj dopiero zostaly posadzone do ziemi
marcinChelm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 lut 2009, o 18:40

Post »

odswiezam kto doradzi jak przechowac sadzonki na balkonie przy duzym dzisiaj mrozie ok -7C
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”