Klon palmowy - uprawa w donicy

Drzewa ozdobne
Katka
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 cze 2007, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Bezproblemowo utrzymuje klony palmowe w donicach, zimują na zewnątrz tylko przysunięte do domu w zaciszne miejsce i są dobrze owinięte (zabezpieczone).
Klon palmowy nie lubi nawożenia, lubi wilgotne powietrze i lekko wilgotne podłoże nie znosi zalania, gleba lekko kwaśna. Należy pamiętać o drenażu na dno donicy i ściółkowaniu na wierzchu.

Obrazek
Pozdrawiam
Katka
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

karpek pisze:No i proszę jakie piękne. I znowu mnie kusi. Dopowiedz nam jeszcze czy je czymś dokarmiasz szczególnie tego w donicy.
daję łyżeczkę granulowanego do iglaków(akurat mam taki) jak rozwija liście potem pod koniec czerwca drugą :) Doniczka wielka nie jest :)(około 5- litrowa )wolę żeby rósł wolniej niż mieć problemy z przenawożeniem :)
Ten w gruncie starszy o 1-2 lat dostaje jeszcze trochę saletry w międzyczasie, rośnie w gąszczu wielu "żarłoków" :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2074
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Katka pisze:Bezproblemowo utrzymuje klony palmowe w donicach, zimują na zewnątrz tylko przysunięte do domu w zaciszne miejsce i są dobrze owinięte (zabezpieczone).
Klon palmowy nie lubi nawożenia, lubi wilgotne powietrze i lekko wilgotne podłoże nie znosi zalania, gleba lekko kwaśna. Należy pamiętać o drenażu na dno donicy i ściółkowaniu na wierzchu.

Obrazek
Katka-ile lat ma ten Twój klon?Formujesz mu koronę,czy to jego naturalny pokrój?I jaka to odmiana?
Kilka dni temu kupiłem odmianę "bloodgood" i właśnie rozważam,czy ten pomysł z donicą nie jest optymalny-przynajmniej na kilka pierwszych lat.Tzn. ja chyba wkopałbym go razem z donicą w ziemię,żeby uniknąć zbytniego nagrzewania się bryły korzeniowej,ale idea pozostałaby ta sama.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Piękne są klony palmowe - szczególnie odmiany o czerwonych, purpurowych liściach. Prawdziwe perły w ogrodzie. Twój klonik Dwostr jest także odmianą "Atropurpureum" lub "Dissectum" (liście rozcięte aż do nasady, klapy bardzo wąskie, prawie nitkowate, pierzaste). Natomiast w tych japońskich nazwach trudno się jest połapać - jest ich bardzo dużo.
Klonik wygląda na nieszczepiony - brak miejsca szczepienia - na pewno byś to dojrzała.
Skoro już się "rozbujał" to go nie przesadzaj, tylko te kamienie w doniczce to raczej usuń - one wyglądają na wapienie a tego klony nie lubią, po za tym wygodniej będzie podlewać i gleba będzie sie lepiej napowietrzać. Raczej go cieniuj i nie wystawiaj na pełne słońce.
Pewne opinie przedstawili już Katka, Maria Teresa, KaRo, na pewno dołączą jeszcze inni.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Katko! piękny ten Twój palmowy ;:84 ;:84 , napisz jaka to odmiana i czym ściółkujesz wierzch donic.Ja ułożyłam-jak się okazało dość niefortunnie- :oops: warstwę kamiuszczków aby ograniczyć podlewanie Przyznam ,ze nie doczytałam ;:14 iż klony potrzebują lekko kwaśnego odczynu podłoża. W tej sytuacji ,idąc za radą Andrzeja,zdejmę kamienie -tylko co zamiast?
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Katka
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 cze 2007, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Tam na zdjęciu są dwa klony palmowe, ten większy czerwony to Atropurpureum ja mam go 3 lata, ale kupiony był niezbyt mały (tylko nieco zabiedzony). Po zakupie był mocno przycięty na szczycie, aby kształt korony był bardziej rozłożysty niż smukły. Zostały jeszcze wycięte cienkie gałązki a pozostawione kilka grubszych. Ładnie się zagęścił i przybrał formę mnie odpowiadającą, później nie był już cięty. Planuje jeszcze może z rok-dwa go potrzymać w donicy a potem pójdzie do gruntu. Donice ma drewnianą nie nagrzewa się zbyt, po za tym rośnie w półcieniu drzew, pełne słońce ma tylko rano i wieczorem.
Drugi mniejszy to odmiana Butterfly, mam go dwa lata. Na zdjęciu dopiero puszcza młode listeczki.
U mnie ściółkowane są ozdobnym ciętym drewnem, ale znakomicie do ściółkowania nadaje się kora, lub trociny.
Pozdrawiam
Katka
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Klon palmowy - uprawa w donicy

Post »

Witajcie.
Jaki klon palmowy dałby radę na tarasie w donicy (na zimę oczywiście trafiałby do widnego garażu). Taras jest do godz.16.00 nasłoneczniony. Myślałem o odmianach przewisających "Garnet" lub "Dissectum" ale boje się czy na takim słońcu dadzą radę? Jakiego klonika polecicie?
Pozdrawiam. Mirek.
ogrodnick
50p
50p
Posty: 73
Od: 9 mar 2010, o 07:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jaki klon palmowy

Post »

Witam
Ani 'Garnet', ani inny Dissectum się nie nadają. Ogólnie: im drobniejsze, bardziej powcinane liście tym gorzej klony znoszą gorąco, wiatr i suche powietrze. Szukaj jakiegoś o bardziej masywnych liściach i na własnych korzeniach. Szczepione żyją kilka razy krócej, nadają się raczej do kolekcji a nie do ogrodów.
Pozdrawiam
Jurek
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki klon palmowy

Post »

Ja osoboście mam Garneta w doniczce, szczepionego na pieńku około 12 lat temu i rośnie bez większych problemów. Ale co 2-3 lata przesadzam go do coraz to większych donic. Obecnie rośnie w donicy 40 litrowej. Na zimę wędruje do zimnego tunelu ,gdzie w zimie często spada dość nisko temperatura i niema z nim żadnych problemów. W ogrodzie również rośnie kilkanaście odmian klona palmowego od około 20-25 lat i raczej wszystkie szczepione. Klony te rosną u mnie w glinie ciężkiej przy stosunkowo mroźnych ale śnieżnych zimach. Niektóre mają po 3-4 m. Co do ukorzenianych odmianach , to mimo kilku prób nie za dobrze u nie zimowały. :wink:
Pozdrawiam Janusz
Edwardzik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 maja 2013, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: jaki klon palmowy

Post »

Co 2-3 lata? A co ile powinno się go przesadzać? My robimy to co roku...
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki klon palmowy

Post »

Widocznie Masz taką potrzebę. :wink: Trzeba corocznie wybijąć wiosną roślinę z doniczki i przesadzanie uzależniać od stopnia rozwoju korzeni. Ja średnio przesadzam co2-3 lata i jak na razie jest to wystarczające . oczywiście nie należy zapominać o nawożeniu ,podlewaniu i ochronie.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
PlantoHolic
50p
50p
Posty: 91
Od: 1 lis 2013, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków - Nowa Huta

Klon Palmowy (Acer Palmatum) - duży problem w małej doniczce

Post »

Witam wszystkich.
Około 3 tygodni temu na jednej z aukcji najpopularniejszego serwisu w naszym kraju zamówiłem sadzonkę młodziutkiego klona palmowego (czerwono-listnego). Sadzonka dotarła do mnie jednak z oględzin wywnioskowałem, że zarówno szkółka, z której pochodziła jak i sposób transportu nie mogły zbyt wiele obiecać mi po tej sadzonce.

Po kilku dniach z 20 centymetrowej wysokości pnia o czterech rzędach listków zaczęły opadać listki razem z łodygami, a jego wierzchołek obsechł. Nie zwykłem wyrzucać roślin dopóki adekwatnie nic już nie można im pomóc dlatego pozostawiłem klona na oknie.

Parę dni temu na pniu zaobserwowałem naprawdę mikroskopijne pędy nowych listków (lub łodyg) kiełkujących z głównego pnia.
Są one bardzo małe i drobne.

Chciałbym poradzić się kogoś, kto ma doświadczenie z tego typu drzewkiem jak pomóc mojemu egzemplarzowi? Nie przesadzałem go na razie by mu nie zaszkodzić jeszcze bardziej.

Jak długo może trwać wzrost nowych łodyg i listków, czy przesadzać go do docelowej doniczki czy jednak zaczekać, czy można mu pomóc jakąś "chemią"?

Dzięki za wszelki rady.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Klon Palmowy (Acer Palmatum) - duży problem w małej doniczce

Post »

Opadniecie liści mogło być normalne czyli przejście w okres spoczynku na swoje klony mam w ogrodzie i tam zimują miałem kiedyś w donicy i zimowałem go w piwnicy mało co podlewałem i przeżył zimę w domu to trochę trudniejsza uprawa. Pokaż foto swojej roślinki


PS. A jakie masz juki odmiany......? :roll:
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”