Bukszpan

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

mw116 mam kilkadziesiąt bukszpanów w ogrodzie, większość z własnych sadzonek. Tnę w czerwcu, już w drugim roku, nawet 15 cm maluchy, żeby były gęste, a nie drapaki.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Sam w zeszłym roku posadziłem kilkadziesiąt własnych sadzonek (10cm) na niskie żywopłoty - tak wiem kwestia kilkunastu lat zanim osiągną docelowe rozmiary. Niemniej dam im trochę czasu na aklimatyzacje i wówczas przystąpię do cięcia. Skoro Twoje dobrze reagują na cięcie to czemu nie. W każdym razie jak sama potwierdzasz warto dać im te dwa lata na dobrą aklimatyzację.

Ale co do terminu się zgadzamy - po majowych przymrozkach.

Swoją drogą są to niesamowicie wdzięczne rośliny. Praktycznie 100% skuteczność przy rozmnażaniu z pędów.

Pozdrawiam
sebago30
100p
100p
Posty: 181
Od: 7 mar 2016, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Bukszpan

Post »

A ile czasu ukorzenia się bukszpan z gałązki? Nie wiem czy dobrze napisałem, mam na myśli uciętą jego gałązkę posadzoną w ziemi i ile czasu potrzebuje na wykształcenie korzonek?
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi". Albert Einstein.
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Najlepiej pobierać gałązki zdrewniałe z tzw. piętką

Obrazek

Ile? To zależy od warunków. Pobierając wiosną do jesieni powinny wykształcić system korzeniowy. Ziemia uniwersalna + perlit/wermikulit względnie gruby piasek i stale wilgotne podłoże, zaciszne miejsce (lekko ocienione) i dużo cierpliwości.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Bukszpan

Post »

U mnie najlepiej ukorzeniały się w samym piasku.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bukszpan

Post »

Ja najczęściej wsadzam patyki za jakąś rośliną dającą cień i rosną do wiosny. Potem na miejsce docelowe. Czasem ukorzeniam w doniczkach z ziemią z ogrodu, ale wtedy trzymam zimą w garażu. Im mniej pieszczot, tym ładniejsze sadzonki. :)
komodowar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 11 paź 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

Proszę o poradę kiedy zacząć oprysk Florovitem (wspomnianym na 1szej stronie) i ile razy w ciągu roku?
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Bukszpan

Post »

sebago30 pisze:A ile czasu ukorzenia się bukszpan z gałązki? Nie wiem czy dobrze napisałem, mam na myśli uciętą jego gałązkę posadzoną w ziemi i ile czasu potrzebuje na wykształcenie korzonek?
Ukorzeniane na jesień wysadzałem koło maja jak puszczały młode listki. Wówczas każdy miał eleganckie korzonki.
:)
piotr45
50p
50p
Posty: 60
Od: 23 kwie 2017, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Iławski

Re: Bukszpan

Post »

Proszę o pomoc forumowiczów,mam kilka krzaczków bukszpanu na wiosnę przesadziłem je i wyglądały tak

Obrazek
a obecnie są brązowe z końcówkami zielonymi,co trzeba zrobić jak je uzdrowić?

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Krzew niestety stracony, zimozielone nie lubią przesadzania wiosną.Wiosenne słonce słońce, przesychające szybko podłoże i jednocześnie zbyt mocne podlewanie (często wtedy tak robimy) doprowadzić może do obumarcia korzeni.Przesadzona roślina zimozielona potrzebuje większej wilgotności wokół korony niż w korzeniach.
Wczesnojesienne sadzenie i przesadzanie jest korzystniejsze niż wiosenne, gdyż rośliny mają więcej czasu na zakorzenienie się i regenerację w fazie spoczynku. Duża wilgotność podłoża i powietrza, niewielkie różnice temperatur między dniem i nocą, sprzyjają przyjęciu się rośliny.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Bukszpan

Post »

Nigdy nie nawoziłem bukszpanów,tylko wiosenne cięcie a raczej tworzenie kuli :D
Obrazek
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Mary90319
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 maja 2018, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan

Post »

ukorzeniałam bukszpan, czesc sadzonek "zyje" od kilku miesięcy, większość od dwoch, czy moge je juz wysadzic do gruntu? czy poczekac do wiosny?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Możesz do gruntu do cienia, ale przeczekaj te upały, z pewnością cały przyszły tydzień.Nie na miejsce docelowe tylko obok siebie do dalszego ukorzeniania i wzrostu.Na docelowe miejsce może na przyszłą jesień jak nieco urosną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”