Żywopłot iglasty

Drzewa ozdobne
hubalaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 sty 2016, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam

Chciałbym mieć pięknie pachnący, zimozielony żywopłot.

Skoro ma pachnieć, to tuje odpadają.... Myślałem nad sosnami - te można przycinać, z tego co słyszałem dają się modelować...
Jaką tu wybrać... Słyszałem że sosna czarna ładnie pachnie.... Czy jest coś lepszego (intensywniej pachnącego)?
Podoba mi się himalajska, ale nie wiem, czy się nadaje....

Pomocy!

PS: miejsce słoneczne / półcień, ziemia gliniasta, chcę się odgrodzić od dzikiego szpaleru brzóz - więc ten żywopłot będzie musiał zawalczyć o swoje korzeniami. Docelowa wysokość ~2 metry.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z sosny

Post »

Może być problem. Pierwszy taki, że sosny z czasem zrzucają igły od spodu i jest dość łyso. Druga sprawa sosna jest drzewem, które rośnie na piachu a już na pewno nie znosi gleb gdzie może stać woda. Wtedy padać mogą całe egzemplarze nawet duże.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Żywopłot z sosny

Post »

Sosna jeżeli chodzi o glebę i jej wilgotność ma bardzo duże zdolności adaptacyjne. Moja sosna czarna była niejednkrotnie zalewana wiosną po roztopach gdzie woda stała czasami nawet i 2 tygodnie. Poza tym sosna czarna to nie jest już typowe drzewo na piach jak sosna zwyczajna. Ona woli gleby umiarkowanie wilgotne, jednak na suchszych też sobie poradzi.
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z sosny

Post »

Zgadzam się z Karolem u mnie sosny rosną w glinie i tak jest im dobrze, że siewki wyrywam przez cały rok.
Viola
hubalaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 sty 2016, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z sosny

Post »

viola123 pisze:Zgadzam się z Karolem u mnie sosny rosną w glinie i tak jest im dobrze, że siewki wyrywam przez cały rok.
no to przestaję się bać gleby...

A co z samym pomysłem? Sosna? a może kosodrzewina (np. Montana - tylko nie wiem czy pachnie)? a może jednak zaryzykować z jakimiś tujkami?
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z sosny

Post »

Żywopłotem z sosny będziesz się cieszył może 4, 5 lat. Póżniej od dołu będziesz miał pnie, góra zielona. Żadne cięcie tego nie zmieni.
Viola
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żywopłot z sosny

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Mało wymagające iglaki na żywopłot

Post »

Z jakich iglaków najlepiej zrobić żywopłot na żyznej gliniastej ziemi?
Do tej pory miałem różne thuje i jałowce tylko po suszy z 2015 sporo pousychało i w tym roku chce posadzić coś nowego.
Chce żeby żywopłot miał 3-6m wyskości.Planuje posadzić świerki serbskie w rozstawie 1-1.5m i przycinać je tak żeby nie urosły wyższe niż 3-6m.
Co jeszcze jest takiego szybko rosnącego,nie ogłołacającego się a do tego radzącego sobie z zanieczyszczeniami powietrza?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żywopłot iglasty

Post »

U mnie w takim podłożu dobrze rośnie żywopłot z cisa.
O żywopłocie ze świerka warto przeczytać te dyskusje -klik-
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
wykid19
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 maja 2017, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot iglasty

Post »

Można też pomyśleć o cyprysach kolumnowych.jeśli chodzi o cyprysy to jest wybór co do kolorow,jednym z ładniejszych jest ivone(zolto zielony) ale równie okazale sa formy zielone i niebieskie.ze świerka omorica też jest ładny płot i przede wszystkim dość szybko rośnie.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Żywopłot iglasty

Post »

Choina kanadyjska to też doskonały materiał na żywopłot, mam niedługi przy tarasie. W trzy lata podwoił wysokość, choć był cięty dla zagęszczenia. Ma piękną zieleń. Niestety mój aparat jej nie widzi.

Obrazek
wykid19
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 maja 2017, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot iglasty

Post »

Tylko trzeba uważać żeby choiny nany nie kupić.bardzo ładnie wygląda taki żywopłot.nawet bym się nie spodziewał bo ma ogół widziałem młode okazy takiej choiny
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot z CHOINY kanadyjskiej

Post »

1/ Warunki : cień/półcień - czyli wychodzi mi że jedynie choina kanadyjska się nada ...
wysokość : min 2,5 - 4 m

2/ ale mam dylemat : czy mam formować/przycinać gatunek czy wybrać jakąś odmianę np. Ammerland [3-5m], Jervis [2-3m], Wintergold [2-4m], Gentch White [1,5-4m] ?

3/ i czy mam rozumieć że odmian ciąć formująco nie muszę [będzie wtedy żywopłot swobodny] ?

4/ a może do pół-/cienia coś innego jeszcze można zastosować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”