Iglaki i inne krzewy w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Iglaki i inne krzewy w donicy- uprawa, ZIMOWANIE

Post »

Kochani, bardzo Was proszę - doradźcie, co powinnam zrobić z moimi malutkimi iglaczkami w donicach? Dotychczas zdobiły stopnie na ścieżce w ogródku, ale nie jestem pewna, czy mogą tam dalej stać... O cyprysiku (fot. 1) już co nieco przeczytałam i wiem, że muszę go zabrać do domu (ale do jakiej temp. może stać na dworze?), a o jałowczyku (fot. 2) nie wiem nic, bo nawet nie wiem, jaki mam gatunek. Chować, zostawić? A co zrobić z małą tujką (fot. 3) w donicy? Da sobie radę na dworze, jak duże tuje, czy powinna być schowana / zabezpieczona? Roślinki są u mnie zaledwie od paru miesięcy, ich część naziemna nie ma nawet pół metra wysokości.
Bardzo proszę o pomoc.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Chamaecyparis i Thuja są zimotrwałe, okryj tylko donice z boku styropianem i zwracaj uwagę by nie przeschły :D
Cupresus musi zimowac w domu podobnie jak Nerium oleander :(
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Podłożyłabym też izolację pod dno donic :)
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Siedzę w tym internecie i siedzę... i chyba znalazłam tajemniczego jałowczyka - to jałowiec pospolity 'Hibernica'.
Zrobię tak, jak mi radzicie - poszukam styropianu dla tych dwóch roślinek. Agrowłóknina nie wystarczy, prawda? Chyba byłoby mi łatwiej ją zdobyć, dlatego podpytuję :D
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Przecież Twoje rośliny sa zimotrwałe, moim zdaniem wystarczy wkopać donice do gruntu, ewentualnie zabezpieczyć jeszcze białą agrowłókniną P50 i nic nie powinno sie stać.

Donice zakopać kilka centymetrów niżej, podsypać korą i tyle
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witaj,
pomysł z wkopaniem donic do ziemi jest jak najbardziej ok - wybierz zaciszne miejsce i powinnobyć ok.

Ale w przypadku tylko dwóch z tych rośin - jałowiec i tuja. Cupressus "Wilma" (foto 1) nie przezimuje w ogrodzie z całą pewnością.

Wydaje mi się, że Twój jałowiec to nie jest Hibernica... Hibernicajest odmianą wąskokolumnową.... Chyba, że został jakoś zniekształcony i to doprowadziło do takiej formy okrągłej.
olenka33
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Faktycznie, on był uformowany w taką kulę... Charakterystyczne dla niego jest to, że można wsunąć ręce w tę kulę (jest mięciutka) i ona się rozszczepia na dwie, prawie równe półkule. Oczywiście po takim rozdzieleniu widać dokładnie środek korony, która jest... zółto-brązowa :(
Gdy go kupowałam - był cały ciemnozielony (oprócz środka oczywiście), a teraz zaczął się przebarwiać na taki jakby rdzawy odcień...

Czy 'Wilmę' powinnam już teraz chować do domu?

Dziękuję za wszelkie rady, bardzo wiele się od Was uczę, a moje iglaczki na tym korzystają :)
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Mam na działce jłowiec, który ma ok 80lat.... ma ok 5m wysokości.... z wirzchu jest zawsze szmaragdowo zielony.... po rozchyleniu gałęzi nawet wiosną wewnątrz jest brązowy i gubi starsze igły - ten proces zawsze się nasila późnym latem i jesienią....

Obserwuj co się będzie działo.... To może być tylko normalny objaw fizjologiczny związany z porą roku. Poczekaj do wiosny - w razie czego wykonaj oprysk (głónie przeciwko grzybom). I jeszcze jedno - jałowce zwyczajne potrzebuja mało jedzonka.... Uważaj z nawożeniem - szczególnie jeśli planujesz go zostawić w donicy.

Na Wilmę już czas - pewnie dobrze byłoby jej w oranżerii... W mieszkaniu może być problem z wilgotnością powietrza....

Spadł już śnieg a tu i ówdzie już mrozki w nocy....
olenka33
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję Wam serdecznie - bardzo mi pomogliście :D Wilma już jest w oranżerii, a na pozostałe iglaczki czeka agrowłóknina i dołek w ziemi. Styropian w drodze ;)
Jeszcze raz dziękuję i cieplutko pozdrawiam ;:100
monika1979
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 gru 2007, o 23:33

Iglaki w donicy

Post »

Witam.

Jestem pierwszy raz na forum i muszę zaznaczyć, że w dziedzinie ogrodnictwa jestem raczej laikiem.
Mam pytanie dotyczące iglaka. Niestety dokładnie nie wiem jaki to gatunek, chyba jakiś rodzaj niskopiennego żywotnika ( zamieszczam zdjęcie ). Kupiłam go latem i trzymałam w dużej donicy. Nie przyszłoby mi nawet do głowy, ze trzeba go zabrać zimą do jakiegoś pomieszczenia, bo wydawało mi się,że skoro wszystkie inne iglaki w gruncie świetnie sobie radzą zimą to dlaczego on miałby sobie nie radzić.
Tymczasem teściowa tłumaczy mi,że rosliny w gruncie to co innego a w donicy mają za małą osłonę przed mrozem.
Czy to prawda ? Czy powinnam go zabrać do domu, np. do piwnicy lub na chłodne poddasze?
Czy może spokojnie przezimować w tej donicy ?

Musze dodać, że kiedy nadeszła zima zmienił kolory i wybarwił sie na ciemną zieleń z brązowawymi końcami ( czy to może te oznaki przemarzniecia ? )
Prosze o radę.
Obrazek
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Moniko spokojnie może stać na działce dobrze do podlej.Ustaw go aby ochronić go od wiatru i wszystko będzie ok.Iglaki na zimę zmieniają swoje zabarwienie.Niektóre są prawie brązowe a na wiosnę zieloniutkie.Więc się nie obawiaj niech stoi . :D :D :D
Awatar użytkownika
Karolcia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4926
Od: 17 paź 2007, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Moniko, dobrze by było zabezpieczyć donicę folią pęcherzykową. W cieplejsze dni pamiętaj o podlewaniu. Pozdrawiam Magda :D
Pozdrawiam Magda :)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Trzeba zabezpieczyć korzenie by w czasie dużych mrozów nie przemarzły. Do tego celu można wykorzystać stryropian, agrowłókninę zimową, ... .
W temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 97&start=0 KaRo podaje przykład takiego zabezpieczenia. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”