Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens) jaki,jak sadzić , pielęgnować ?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens) jaki,jak sadzić , pielęgnować ?

Post »

Nie dość że gość się nie umie zachować to jeszcze trzeba go pielić ;-) Niewiele to pielenie pomogło bo świerk powłaził już pod krzaki, których nie chcę usuwać. Może tutaj będzie widać coś lepiej. Generalnie gość powypuszczał pędy 1-1,5 m długości rozgałęziające się z wysokiego na może 15 cm pieńka całkowicie w poziomie:

Obrazek

Jeżeli przewodnik to najdłuższy z nich, to wlazł on sobie pod derenia i lizie po ziemi osiągając już 1,5 długości:

Obrazek
gruubas
mkrystian90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2017, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens) jaki,jak sadzić , pielęgnować ?

Post »

Czy ktoś z forumowiczów może mi powiedzieć co może być przyczyną pożółkłego świerka (problem z brakiem składników czy choroba,). Nadmieniam że tuż po posadzeniu przez pierwsze miesiące świerk normalnie się rozwijał, niestety po pewnym czasie zaczął gubić kolor z zielonego na żółty. Kawałek dalej ok 5 m. rosną świerki z którymi nie mam problemu, są ładnie wybarwione. Plantacja została sprawdzona pod kątem pędraka, nie stwierdzono obecności.
Czy może być to też wina zbyt dużej wilgoci, po wykopaniu ziemia jest wilgotna ale nie tak aby stałą woda. objaw ten występuje w dole plantacji.

Poniżej przedstawiam zdjęcia z systemem korzeniowym oraz ich wygląd.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 635
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens) jaki,jak sadzić , pielęgnować ?

Post »

Mam problem z moimi świerkami, usychają im stożki wzrostu. Reszta wydaje się zdrowa, puszcza nowe pędy itp. więc trudno mi podejrzewać jakies niedobory, choć może się mylę? Może to uszkodzenie mechaniczne (coś obgryzło) lub choroba?

Obrazek
asaledr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 5 sty 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Świerki srebrne nawożenie

Post »

Witam,

Czy jeśli w tym roku na wiosnę posadziłem świerki srebrne to nawozić je właśnie teraz np. czy w 1 roku nie nawozi się? Mają tak 60 cm wysokości.

Jeśli nawozić to czym? Biopon do niebieskich iglaków np.?
I pytanie jak często, co miesiąc czy tylko raz czy jak to wygląda
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens) jaki,jak sadzić , pielęgnować ?

Post »

Ja bym nawiozła, ale delikatnie, nie za dużo. Mogą być jakiekolwiek nawozy do iglaków, może być siarczan amonu. Po nawożeniu trzeba podlać.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”