Sośnica japońska(Sciadopitys verticillata)

Drzewa ozdobne
andrew123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2015, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora sośnica japońska

Post »

Grys był od samego początku pod nim włóknina
Dzisiaj wszystko wyjechało ziemie wokół spryskałem topsinem sośnice wcześniej też
Zaciekawiła mnie uwaga że plamki nie są na końcówkach igieł ma to znaczenie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sośnica japońska

Post »

Mnie to nie wygląda na chorobę, wszystkie igły przecież w naturze nie wyglądają nieskazitelnie, a w dodatku sosny japońskie są trudne w uprawie, więc i tak dobrze wygląda.Nie jestem ekspertem, ale przyszło mi do głowy takie coś. Obejrzyj sobie w sieci sosnę japońską 'Oczy smoka', ma takie żółte kreseczki na igłach.Sośnica japońska to inaczej sosna japońska parasolowata, może po prostu jakaś taka cecha u niej się ujawniła w niewielkim stopniu.Ten grys moim zdaniem jej nie służy, lepsza kora bezpośrednio na ziemię i dobrze byłoby podać mikoryzę.Powinna mieć lekko ocienione stanowisko.
andrew123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2015, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska

Post »

Grysu już nie ma wszystko spryskane topsinem.
Sośnica rośnie na trawniku może nawożenie trawnika jej szkodzi,
co tydzień dostaje płynny nawóz razem to chyba trochę dużo?
andrew123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2015, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora sośnica japońska

Post »

Witam
Dziękuję za wpisy sośnica wygląda zdrowo problem znikł
andrew123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2015, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska

Post »

Witam
Dziękuję za wpisy sośnica wygląda zdrowo problem znikł
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora sośnica japońska

Post »

andrew123 pisze:sośnica wygląda zdrowo problem znikł
sam? co jej było , z ciekawości pytam
andrew123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2015, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora sośnica japońska

Post »

Dwa razy oprysk topsinem to wszystko, porada u profesorów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach którzy stawiali raczej na brak choroby. Jeśli sośnica była zdrowa topsin nie zaszkodził w przypadku choroby pomógł.
Pozdrawiam
Django
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2015, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sośnica japońska

Post »

Witam,

Bardzo proszę o poradę /diagnozę. Sośnica zakupiona i posadzona kwiecień-maj tego roku, od posadzenia przyrost około 10-12 cm. Sośnica ma wilgotną glebę, przed posadzeniem została wykopana dziura 3 krotnie głębsza, niż wysokość donicy, a obwód dziury około 15 cm większy niż obwód donicy, na dole został zrobiony delikatny drenaż z piasku, do zasadzenia użyłem torf + około 1,5 -2 worki Pokon do iglaków. Gleba przykryta agrowłókniną (szczelnie) na której jest wyspany gres dolomitowy. Stanowisko od rana do 15 cień, potem słońce W ostatnich 2-3 dniach (mega upały - słońce dalej od 15 do 18) piękny okaz zamienił się w "sośnicę płaczącą" nowe pędy opadły. Urwałem 2 gałązki, środek jasny i zdrowy.
Zastanawiam się co poszło nie tak 1. grzyby poprzez przykrycie agrowłókniną? 2. Wapń pochodzący z gresu (choć cały pył został wypłukany na początku i było ok)? 3. Za mało słońca? 4. Ziemia oprócz tej, którą dosypałem ja była to ziemia po budowie dewelopera (piasek, glina)?

Jak ratować?

Z góry dziękuję za wszelkie rady! Obrazek
tomboj0
500p
500p
Posty: 655
Od: 10 gru 2007, o 22:15
Lokalizacja: Wrocław, Karwiany

Re: Sośnica japońska

Post »

Coś jej się stało z korzeniami. Sośnica nie toleruje wapnia w podłożu. Gleba powinna być żyzna, wilgotna ale nie mokra oczywiście kwaśna. Przy złym pH pierwsze giną włośniki i jest problem z wodą. Światło powinno być jasne ale rozproszone. Fundamenty nie uwalniają wapnia? Myślę, że stanowisko jest nie odpowiednie. Jeżeli chodzi o żółknięcie igieł w późniejszym wieku to uważa się, że wynika to z braku odpowiednich grzybów do mikoryzy.
U mnie sośnica ma waśnie takie stanowisko i chyba znalazła swojego grzyba bo rośnie bez problemu chociaż powolutku i ma teraz ok. 4m
Wygląda tak (zdjęcie robione z pierwszego piętra):
Obrazek
Zbliżenie na igły
Obrazek
pozdrawiam
tomek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sośnica japońska

Post »

No to może i ja się pochwalę swoim nowym nabytkiem...

Obrazek Obrazek Obrazek
Jusel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 paź 2008, o 12:12

Re: Chora sośnica japońska

Post »

Przez przypadek złamałam czubek sośnicy japońskiej , małe drzewko ok 70 cm. Czy da się to uratować??? Co zrobić???
Czy będzie dalej rosła. Prosze o rade.
Jusel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 paź 2008, o 12:12

Re: Sośnica japońska

Post »

Witam! Przez przypadek dzisiaj złamałam mojej sośnicy japońskiej (wys ok. 70 cm) czubek. Tak na dł z 8 cm. Czy ona będzie dalej rosła? :oops:
andrew123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 maja 2015, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora sośnica japońska

Post »

Każdemu może się zdarzyć, rolę uszkodzonego czubka przejmie inna gałązka, jedyny minus to zaburzenie kształtu rośliny.
Powodzenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”