Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Erik
100p
100p
Posty: 117
Od: 30 sty 2010, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zatora,kotlina oświęcimska

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

WITAM!
Mam pytanko do znawców,odnosnie wysiwu nasion araukari.
Czy nasiona moczyć przed wysiewem jezeli tak w jakiej tem. i jak długo.
Jaka tem. utrzymywać i jaka ziemia.
Czy układać płasko czy wcisnąć w ziemie.
Sorry ze taki grad pytan ale jeden wysiew 10 nasion skończył sie fiaskiem nasiona zagniły nic nie wzeszło.
Byc może nasiona były nie świeże , czytałem że szybko tracą zdolnosć kiełkowania.

POZDRAWIAM.
fokus123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 kwie 2017, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

mam kilka rad. araukarię trzymamy w donicy w domu ok. od 4 do 5 lat. jeśli jest zdrowa przesadzamy do gleby kwiecień, maj. miejsce osłonięte przez wiatr, nie słoneczne i nie zacienione (każda pora dnia ma cień i słońce). na wschód od wielkopolski araukaria prawdo podobnie nie przeżyje. jak to zrobiłem?
1.w lutym 2009r. kupiłem w donicy 5 letnie drzewko w Holandii ( nie wiem czy było nawożone witaminami czy innymi specyfikami, ważne aby miało prosty konar i było zielone)
2. na wiosnę zaczęło wypuszczać jasnozielone końcówki więc przesadziłem do gleby ( kwiecień, maj, nie pamiętam), ziemię przywiozłem w dużej torbie z lasu gdzie rosną borowiki.
3. podlewałem jak inne rośliny, nie dodawałem żadnych odżywek itp. ( moim zdaniem roślina sama powinna zaakceptować glebę w której żyje, jeśli nie przeżyje znaczy że klimat jej nie odpowiada lub jest coś nie tak)
4. zimą koniecznie otulać przed mrozem ( może być słoma ) jak osiągnie ok. 2 metrów trudno jest ochronić tak wysokie drzewko.można wykorzystać flizelinę lu inne środki.
mieszkam w żarach woj. lubuskie, przed zakupem drzewka poczytałem troszkę. bzdurą jest że drzewo daje nasiona po 10 latach. normalnie nasiona (szyszki) daje po 40 latach, choć zdarzały się przypadki że już po 27 latach były szyszki.
żadne szczepki czy obcięcie gałązki i włożenie do wody nie spowoduje ukorzenienie drzewka (gałązka będzie żyła i wydłużała się jak wąż). mam zdjęcia i chętnie prześlę , proszę pisać i przesłać foto na forum/Administracja FO
fokus123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 kwie 2017, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

mam kilka rad. araukarię trzymamy w donicy w domu ok. od 4 do 5 lat. jeśli jest zdrowa przesadzamy do gleby kwiecień, maj. miejsce osłonięte przez wiatr, nie słoneczne i nie zacienione (każda pora dnia ma cień i słońce). na wschód od wielkopolski araukaria prawdo podobnie nie przeżyje. jak to zrobiłem?
1.w lutym 2009r. kupiłem w donicy 5 letnie drzewko w Holandii ( nie wiem czy było nawożone witaminami czy innymi specyfikami, ważne aby miało prosty konar i było zielone)
2. na wiosnę zaczęło wypuszczać jasnozielone końcówki więc przesadziłem do gleby ( kwiecień, maj, nie pamiętam), ziemię przywiozłem w dużej torbie z lasu gdzie rosną borowiki.
3. podlewałem jak inne rośliny, nie dodawałem żadnych odżywek itp. ( moim zdaniem roślina sama powinna zaakceptować glebę w której żyje, jeśli nie przeżyje znaczy że klimat jej nie odpowiada lub jest coś nie tak)
4. zimą koniecznie otulać przed mrozem ( może być słoma ) jak osiągnie ok. 2 metrów trudno jest ochronić tak wysokie drzewko.można wykorzystać flizelinę lu inne środki.
mieszkam w żarach woj. lubuskie, przed zakupem drzewka poczytałem troszkę. bzdurą jest że drzewo daje nasiona po 10 latach. normalnie nasiona (szyszki) daje po 40 latach, choć zdarzały się przypadki że już po 27 latach były szyszki.
żadne szczepki czy obcięcie gałązki i włożenie do wody nie spowoduje ukorzenienie drzewka (gałązka będzie żyła i wydłużała się jak wąż). mam zdjęcia i chętnie prześlę. fokus@o2.pl
madi1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 1 lut 2017, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów,

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

madi1 pisze:Araukaria 10 letnia przeniesiona z nad morza, 3 lata na podkarpaciu w tym roku rekord - 23 stopnie, lekko brązowieje mam nadzieje, że przeżyje kolejną zimę

Jak się wydaje przetrwała i od nowa się zazieleni...dziś mamy 17 kwietnia i był mały przymrozek -5 stopni...
:wink:
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
madi1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 1 lut 2017, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów,

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

NAJWIĘKSZA w Polsce? Władysławowo powiat Puck, zdjęcie z majówki 2017...




Obrazek
Obrazek
kasia30qq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 kwie 2017, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

kamalos pisze:Hej Wszystkim.
Mam prośbę do forumowiczów, czy ktoś z Was zna to drzewko które jest na zdjęciu?
Pozdrawiam
http://forumogrodnicze.info/up/kamalos.jpg

Obrazek
Hej gdzie kupiłas to cudo??? Jest piekne i z chęcia kupiłabym bo własnie projektuje swoj nowy ogród..
Regulamin
jjdj

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

Mam taką, ale za duża się zrobiła i nie wiem jak przetransportować ją do domu.
Obrazek
madi1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 1 lut 2017, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów,

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

jjdj pisze:Mam taką, ale za duża się zrobiła i nie wiem jak przetransportować ją do domu.
Obrazek
Normalnie trzeba ostrożnie przewieźć, moja jak ją przenosiłem z gruntu łatwo dała się wyciągnąć, tak żeby cała ziemie wokół pnia była nie ruszona i była dwa razy większa... nic trudnego tylko odpowiedni transport -auto, przyczepka czy coś...
jjdj

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

Ona w donicy jest. Problemem jest 1000 km odległości i 2,4 m wysokość rośliny.
madi1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 1 lut 2017, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów,

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

jjdj pisze:Ona w donicy jest. Problemem jest 1000 km odległości i 2,4 m wysokość rośliny.
Moją przewiozłem przez firmę transportową iveco taki jak bus tyle że kontener więc można było wcisnąć też miała podobną wysokość z ziemią 3,5m.. 700 km z nad morza na podkarpacie...
jjdj

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

Problem w tym, że mało kto chce przewozić takie rośliny z zagranicy.
madi1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 1 lut 2017, o 19:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów,

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

jjdj pisze:Problem w tym, że mało kto chce przewozić takie rośliny z zagranicy.
Brat w czerwcu będzie wracał z Anglii do domu...ma duże auto może z długości się zmieści...
jjdj

Re: Araukaria chilijska (Araucaria araucana)

Post »

Raczej nie chcę zawracać głowy Twojemu bratu. Kupię po prostu mniejszą roślinę, a tą sprzedam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”