Żywopłot ze świerków.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
heykotek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 kwie 2011, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wieliczki

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

U Ciebie jest łagodniejszy, ale fajowy jest żywopłot ze świerków, niż z żywotników i polecam wszystkim takie zmiany :tan :tan :tan :tan
Agata z małopolskiego
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

Świerk kłujący ( Picea pungens ) jako osłona od strony ruchliwej ulicy.

Obrazek Obrazek
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 938
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerk srebny na żywopłot- wyciąć czy zostawić?

Post »

Ja polecam dla nowo zakładających żywopołot tylko i wyłącznie świerk serbski.

Ja mam niestety ś. pospolity, bo podczas sadzenia nie wiedziałam, że jest aż tak istotna różnica.
Jest ładniejszy, bo starsze egzemplarze nie ogołacają się u dołu, a poza tym jest węższy. B. tolerancyjny na suszę, pH.

Ale nasze żywopłoty też są/będą ładne :D :wit
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Post »

Witam,
Noszę się z zamiarem założenia żywopłotu ze świerków (pospolitych) na swojej działce. Zanim jednak to zrobię chciałbym upewnić się jak wykonać to prawidłowo.
Otóż zamierzam zakupić sadzonki świerka w pobliskiej szkółce. Mają one ok. 20-30 cm wysokości. Chcę posadzić je na granicy działki, tak aby za kilka/kilkanaście lat tworzyły piękny żywopłot. Działka aktualnie nie jest użytkowana, chcę po prostu posadzić te świerki, aby sobie spokojnie rosły (oczywiście w miarę możliwości będę je pielęgnował).
I w tym miejscu mam kilka pytań:
1. Czy sadzić sadzonki w jednym czy w dwóch rzędach (w trójkąty) i w jakiej odległości od siebie? W szkółce powiedzieli mi, że w jednym rzędzie co 70 cm, ale wydaje mi się to trochę zbyt gęsto. Jak już mówiłem działka będzie użytkowana za kilka/kilkanaście lat i bardziej zależy mi na jakości niż na czasie.
2. W jakiej odległości od granicy sadzić drzewka (tak, aby za parę lat można było ewentualnie postawić płot)?
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

:wit bez danych wyjściowych można tylko gdybać, ile hektarów ma działka bo jeżeli tylko ary to świerki raczej nie są najlepszym pomysłem
widziałem działkę 1000m2 obsadzoną świerkami - teraz to ciemna studnia :( przez 6 lat było ok teraz świerki są nie do opanowania -rosną co 1,5m
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

Chcę obsadzić działkę tylko z jednej strony. Jest to ok. 50 metrów długości.
vena81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 mar 2012, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia...w lesie :)

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

Hej:)

Podłączam się pod pytanie :) też chcę z jednej na razie strony posadzić świerki. Tylko nie chcę, żeby rosły pod niebiosa bo wkoło działki mam las. Jednak część tego lasu to ziemia na sprzedaż, więc wolę zawczasu się odgrodzić bo drzewka trochę rosną. Planuję zrobić tak : posadzić świerki (jakieś pospolite) 1,5 m od nieistniejącego jeszcze płotu, w odległości ok 1.2 m od siebie, w 2 rzędach (na przemian), między rzędami 1,5 m odległości. Chciałabym żeby to był taki żywopłot a nie wielgachne świerki, wiec planuję je przycinać, żeby miały nie więcej niż 2 - 2-5m. Nie wiem czy to dobry plan?? Możliwe, że całkiem zły i dlatego proszę o pomoc :roll: i z góry dziękuję ;:180
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

to tylko moje prywatne zdanie ale jest tyle różniastych żywotników że nie bardzo rozumiem tego parcie na świerki - tanie i szybko rosną ale potem ewentualne przycinanie też wymaga wysiłku (lub kosztów) a estetyka takiej ściany jest wątpliwa
ewentualnie świerk kłujący (srebrzysty)
popatrzcie w sieci to wcale nie muszą być Szmaragdy
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

Sadzić najlepiej w dwóch rzędach, ale odległości mniejsze. Aby było równo sadziłem zbijając trójkąt równoboczny z listew - długość boku chyba 1m - szło szybciej, a mam obsadzone świerkiem 1,5h. Co do odległości od granicy, to zależy jaka granica i czy będzie mocno cięty :wink: Jak od drogi, i jeszcze ma być płot (rozumiem stały, nie tymczasowy) to dałbym 1,5m, przynajmniej...

W maju będzie 2 rok jak u mnie rosną, więc dosyć krótko - przyrosty niewielkie, tym bardziej po uszkodzeniach mrozowych z zeszłego maja, więc na szybki żywopłot bym nie liczył. Poza tym chwasty - u mnie trochę duszą, ale na 50m może da się opanować...

@ZbigniewG - tuje wymagają więcej zachodu na początku: więcej wilgoci. Świerki potem, to prawda, przy cięciu. Cena - no cóż, może obsadzenie 50m, to nie problem, ale u mnie różnica w kwocie byłaby znaczna. Poza tym zależy gdzie działka - na wsi tuje moim zdaniem to porażka, ale to moje zdanie :D Ogólnie, gdzie nie spojrzysz to tuje: mi obrzydły (są wyjątki) :wink:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

Gdyby można było cofnąć czas nigdy nie posadziłabym żywopłotu ze świerka , szczególnie srebrnego :roll: .To był największy błąd jaki popełniłam.Śliczne małe choineczki zamieniają się w wielkie potwory, podatne na szkodniki pod którymi jest martwa, zbielicowana gleba.Jakiś jeden, dwa w przeciętnej wielkości ogrodzie wystarczą aż nadto.Na bardzo dużej działce w odsłoniętym miejscu można posadzić.
vena81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 mar 2012, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia...w lesie :)

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

Griseum jeden metr to aby nie za mało??? taki świerczek dość szeroko rośnie... Fajny patent z tym trójkątem ;:138 czy na 1 metr czy ciut więcej ale pewnie wykorzystam:)

ZbigniewG, świerk dlatego, że baardzo przemawiają do mnie względy ekonomiczne ;:131 Poza tym tak jak wspomniał Griseum "zależy gdzie". Mieszkam w zasadzie w lesie. Póki co bez sąsiadów:). Z jednej strony mam już kawałek płotu sąsiada ale domku na razie nie będzie:) - i tu bym chciała świerki które będą sobie mogły rosnąć i rosnąć... Z innej strony a w zasadzie z dwóch mam las sosnowy ale to działka na sprzedaż ,choć myślę że przejmą dzieci właściciela. Nie wiadomo jednak jak to będzie więc wole zawczasu się odgrodzić bo drzewka jednak kilka lat rosną. Z ostatniej strony moja działka graniczy z ...moją działką ;:215 Dokupiliśmy ponad 60 arów zalesionej działki.Jest piękna i dopiero za nią mam sezonowo 3 sąsiadów. Wiec jest tak, że las wszędzie wkoło i tuje np. wyglądały by według mnie tak jakoś sztucznie. Co do estetyki to widziałam piękny żywopłot ze świerków i dlatego taki chcę :) Ale... nie dyskutujmy o gustach:)

Mam nadzieję że wymyślę dobre odległości i kiedyś będę miała piękny żywopłot :)

Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

też widziałem piękną :shock: ścianę z świerków ale odległość między nim była około 3-4m miały zielone gałęzie od samego dołu i wysokie były chyba na 15m
sadzone ciaśniej prędzej czy później stracą urok
Griseum
200p
200p
Posty: 237
Od: 22 sie 2008, o 14:34
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jak sadzić żywopłot świerkowy ?

Post »

ZbigniewG pisze:też widziałem piękną :shock: ścianę z świerków ale odległość między nim była około 3-4m miały zielone gałęzie od samego dołu i wysokie były chyba na 15m
sadzone ciaśniej prędzej czy później stracą urok
15m żywopłot? Sadząc na 3 metrowy żywopłot odstęp 1m jest właściwy - dlaczego mają stracić urok?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”