Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
kuntz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2017, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Post »

Witam serdecznie

proszę o pomoc w ratowaniu dębu. Osoby zajmujące się wycinką mówią - ciąć, a ja chciałbym go jakoś przed tym uchronić.

Pomóżcie proszę, które gałęzie podcinać aby latem nie zwiększać masy z jednej strony i poprawić statykę drzewa, Nie chciałbym aby upadło na drogę.


Obrazek

Obrazek


Dziękuję

kuntz
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Post »

Osoby zajmujące się wycinką mają rację. Dąb jest za blisko domu.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Post »

Jeżeli zależy Ci na tym drzewie to ciąć. Dąb jest żywotnym drzewem i po cięciu puszcza nowe pędy nawet z dosyć grubych konarów. Nie powinno się wycinać więcej niż 1/3 korony, niektóre drzewa mogą się "udusić" w nadmiarze wlasnych soków. Na podstawie zdjęcia trudno pokazać co wyciąć. Generalnie skracać od strony w którą drzewo się pochyla oraz od góry.
Pozdrawiam Jacek
kuntz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2017, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Post »

Dziś kolejni pilarze, i wszyscy zgodnie ciąć. Umówiłem się na egzekucję dębu. Zastanawiam się tylko co zrobić z tą sosną. Ściąć razem i zasadzić jakieś niskie szczepione drzewko czy zostawić.

Mam jeszcze pytanie o sosny na ogrodzie. Nie potrzebuję ich wycinać ale czy to stwarza duże niebezpieczeństwo?
- czerwona jest prosta
- niebieska też nie jest zła
- żółta leży (ma otarte miejsce kontaktu )na niebieskiej

Jeśli konieczne wycięcie żółtej, to czy nie zachwieje to statyką niebieskiej, skoro są teraz razem połączone?

Obrazek

Drugi przypadek. Czy zignorować tą nachyloną w prawo sosnę? (w kierunku posesji sąsiada a w dalszej perspektywie jego domu?) W tle widać sosny z pierwszego zapytania.

Obrazek
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Post »

Te sosny rosly kiedyś w zwarciu. Otaczające je drzewa zostaly wycięte i teraz są bardziej narażone na uszkodzenia od wiatru czy szczególnie od mokrego śniegu. Sosna jet krucha. Ta pochylona z zdjęcia 2 to raczej do wycięcia. Z zdjęcia 1 żóltą bym chyba też wyciąl. Wygięcie pnia jest miejscem szczególnie narażonym na zlamanie. Niebieska też wygląda nieciekawie. Zostaje tylko czerwona. Szkoda, ale nikt chyba nie lubi jak lecą mu galęzie na glowę.
Pozdrawiam Jacek
kuntz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2017, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Post »

Masz rację.

Teren był gęsto porośnięty, widziałem w googlach jest jeszcze street.

Z lewej strony rosną klony i wąskie wybujałe dęby o wątpliwej kondycji. Osłaniają latem sosny przed południowym i zachodnim wiatrem. Korony liściaków są wyższe dlatego sosny uciekają do światła. Sąsiedzi powycinali swoje drzewa. Starodrzew został u sąsiada od zachodu. Nasze działki sa teraz ostatnim korytarzem dla ptaków, wiewiórek i innych. Niesamowite u sąsiadów patelnia a u mnie gwar ptaków, i pukające do okien wiewiórki. Dlatego tak żal mi tych drzew. Nowe dopiero zasadzone. Mam szpaler świerków serbskich, poczatkowo na żywopłot a później pewnie świąteczne choinki.

Zastanawiam się nad Twoim wpisem. Masz rację, chyba wytnę tą przechyloną a te trzy zostawię bo nie zagrażają nikomu bezpośrednio. Wycinka jednej spowoduje utratę statyki pozostałych i będzie tylko gorzej.

Ciekawe jaki korzeń ma ta sosna przy dębie. Jej cała korona wystaje ponad dach. Dom zasłania ją od zachodu. Od południa też jest zasłonięta . Ale skoro korona ponad dachem to siła wiatru który spłynie po dach tez mała nie będzie.
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Post »

Zarówno sosna jak i dąb korzenią się glęboko. Prawdopodobnie jest to jedna karpa splątanych korzeni. Nie obawialbym się o wyrwanie drzewa z korzeniami a bardziej o lamanie się galęzi lub nawet calego czubka sosny. Dąb dużo wytrzyma.
Pisząc o tej grupie trzech sosen masz rację. Jeżeli nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia to zawsze szkoda wycinać.
Pozdrawiam Jacek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Które gałęzie wyciąć -polepszenie statyki dębu

Post »

Drzewa nie powinne być wyższe od domu. To co z nich spada zatykana rynny i rury spustowe. W razie wichury stulecia mogą się przewrócić. Zobacz gdzie spadną przy zachodnim wietrze. Północne wiatry też są groźne. Nie podałeś gdzie mieszkasz. Dodaj to w Profilu. Ta informacja jest potrzebna aby ocenić zagrożenie.
Ostatnia potężna wichura we Wrocławiu przewróciła bardzo dużo drzew. Widziałem sosnę przewróconą na sąsiedni bardzo blisko stojący domek jednorodzinny. Oparła się na krawędzi dachu i zgięła antenę telewizyjną. Wokół jej pnia podniosła się ziemia na przestrzeni kilkunastu metrów kwadratowych. Karpa sięgała wysokości człowieka. To było potężne drzewo wyższe od domku. Miało ze 30 - 40 lat.
Sprawdź czy z tych sosen szpilki i gałązki spadają na sąsiednie posesje.
Drzew i krzewy powinne być sadzone 5 m o budynku i maksymalnie dorastać do 2 czy też 3 metrów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”