Hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Metello
100p
100p
Posty: 104
Od: 10 wrz 2014, o 21:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hortensja ogrodowa - gdzie posadzić ?

Post »

Niebieska_iza wsadź do gruntu, moja znajoma w zeszłym roku dostała niebieską na urodziny, przezimowała pod okryciem w gruncie i teraz ładnie zbiera się do wzrostu.
pozdrawiam Mariola
bynajmniej to nie przynajmniej!
Awatar użytkownika
niebieska_iza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 16 kwie 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Hortensja ogrodowa - gdzie posadzić ?

Post »

KaMax oraz Metello - dziękuję za porady, zatem pójdzie niebawem do gruntu :) Tymczasem hartuje się przez dzień w ogrodzie, na noc zabieram ją do domu.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

Witajcie. W tym roku nakupiłam po raz pierwszy hortensji ogrodowych. Kupowałam w różnych miejscach, ale ja nie o tym..
Jedna z nich, którą kupiłam najwcześniej mi już przekwitła. Oprócz tego podczas mojego wyjazdu osoba podlewająca lała po kwiatach i w efekcie nie są to przekwitnięte brązowe kule, ale podgniłe przekwitnięte kule.
Wygląda to okropnie.
Chciałabym je, znaczy te kwiatostany ciachnąć już dzisiaj, ale n ie wiem, czy nie zaszkodzę hortensji i będzie miała focha i nie zakwitnie mi.
Bo trzy lata temu kupiłam w ogrodniczym !!! jedną bukietową i dopiero w tym roku łaskawie zakwitła mi jednym kwiatem, dodam, że jej nie obcinam w ogóle i rośnie w średnim cieniu osłoniona przed wiatrem.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

Mam na balkonie w doniczce hortensję ogrodową.
Ponieważ zapowiadają już przymrozki chciałbym ją osłonić na zimę, no i pytanie jak najlepiej to zrobić?
Jak w sklepie ogrodniczym spytałem o chochoła to spojrzeli na mnie jak na marsjanina. :)
Doniczkę owinąłem na razie w kilka warstw foli bąbelkowej, ale nie wiem czy to wystarczy no i nie mam pomysłu co zrobić z pędami (przekwitniętych kwiatów jeszcze nie obcinałem i nie zrzuciłąa jeszcze wszystkich liści).
Jakaś podpowiedź? (balkon wnękowy na 4 piętrze)
Awatar użytkownika
AniaSz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 1 lip 2011, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

Kwiaty na ogrodowych powinny zostać na całą zimę az do wiosny - to jest dodatkowym zabezpieczeniem przez przemarznięciem, usuwamy je dopiero wiosną tak aby nie naruszyc nowych paków, inaczej może nie zakwitnąć, bo prawie wszystkie ogrodowe kwitną na zeszłorocznych pedach. Donicę dobrze jest okryc styropianem, a górę hortensji opatulić, ale jeszcze nie teraz, tylko jak przyjdą konkretne mrozy, np przewiewnym płótnem, kocem, świerkowymi gałęziami, sama agrowłóknina też może być, jeśli nie ma przeciągu na tym balkonie :wit
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

Podpowiedzcie mi czy jest sens trzymać taką hortensję. Mam ją 3 lata. Co urośnie kilka łodyg to mi potem brązowieją pomimo dostępu do wody. Teraz kilka liści od dołu wypuściła ale całokształtem nie wygląda ona ładnie i zdrowo.

Obrazek
Nigdy nie kwitła...oprócz tego czasu gdy została zakupiona. Kilkukrotnie była obsypywana kwaśnym torfem. Może ją wykopać i przechować w domu?
Pozdrawiam Jola
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

A jedna moja marketówka też długo się przyzwyczaja do miejsca. Ma 3 lata i jeszcze nie kwitła. Ale na Twoim miejscu kama chyba bym opryskała na grzyba, bo chyba ma plamistość, i bez sensu zarazi nowe listki, które wypuszczają Ci pięknie od dołu, więc jest szansa na kwiaty w przyszłym roku. Ale ona wygląda też jakby mimo wszystko miała niedobór wody... One naprawdę lubią bardzo dużo pić. może podlej ją bardzo obficie, wyściółkuj dookoła trawą, żeby tak woda nie parowała a w przyszłym roku jak nadal będzie taka, to zmień jej miejscówkę.. może ma zbyt dużo południowego słońca, albo leje jej się woda po liściach... Nie piszesz w jakich warunkach rośnie..
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

Rośnie w półcieniu. Od pełnego słońca ocienia ją krzaczek bukszpanu. Może i ten krzaczek podpija jej wodę :? Woda po liściach leje się na pewno bo podlewam wężem.
Od niedawna staram się ściółkować trawą (a tak naprawdę wszystkim co u mnie rośnie) ale samej trawy praktycznie nie mam. Trawnik nie podlewany i trawa nie chce rosnąć ;:173
Mam topsin to opryskam.
Dzięki :)
Pozdrawiam Jola
marcinko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 4 cze 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

Czy jest możliwe, że w trakcie przymrozków które są już od ponad tygodnia, zmarzła hortensja? Liście brązowe i poskręcane się zrobiły. Nie wiem jak teraz podejść do sprawy?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

kama_80 pisze:Rośnie w półcieniu. Od pełnego słońca ocienia ją krzaczek bukszpanu. Może i ten krzaczek podpija jej wodę :? Woda po liściach leje się na pewno bo podlewam wężem.
Od niedawna staram się ściółkować trawą (a tak naprawdę wszystkim co u mnie rośnie) ale samej trawy praktycznie nie mam. Trawnik nie podlewany i trawa nie chce rosnąć ;:173
Mam topsin to opryskam.
Dzięki :)
Oprysk zbędny.Tak wyglądaja krzewy rosnące w ciężkiej gliniastej glebie, albo gdy pod korzeniami jest gleba rodzima gliniasta.Najlepiej zrobisz jak wykopiesz ją i posadzisz w donicy.Niestety nie wszędzie hortensje ogrodowe mogą być sadzone w gruncie.

-- Pn 12 paź 2015 18:44 --
marcinko pisze:Czy jest możliwe, że w trakcie przymrozków które są już od ponad tygodnia, zmarzła hortensja? Liście brązowe i poskręcane się zrobiły. Nie wiem jak teraz podejść do sprawy?
Liście usunąć, albo same opadną, czekać na większe mrozy i dopiero okryć.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

W tym miejscu mam bardzo zbitą glebę. Mocno się zasklepia. Wszytko co na niej sadzę dostaje pod nóżki kompost. Ziemię ze zrobionego dołka wynoszę i wyrównuję doły po drzewach.
W donicy jaka ziemia być powinna?
Pozdrawiam Jola
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

Lekka i przepuszczalna z zawartością torfu.
aniakkk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 paź 2015, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ogrodowa

Post »

Jak dobrze, że ja nigdy nie miałam problemów z hortensjami. Moja mama je uwielbia, są bardzo efektowne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”