Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kawu
200p
200p
Posty: 482
Od: 28 paź 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Re: Grab na żywopłot

Post »

Do junkersica
Odpowiem na zadane pytania w/g mojej skromnej wiedzy i doświadczeń z własnego podwórka
1. Nie warto dla grabu czynić takich zabiegów, ale ......... Kora tak
2. Korę
3. Po wypieleniu żaden środek chemiczny nie zadziała, bo niby na co?
Na jednoliścienne - trawy i perz, zadziała jeżeli rosną. Grab nie ucierpi
Na dwuliścienne zadziała jeżeli rosną i przy okazji zaszkodzą grabowi. Trawy i perz pozostawi.
Niszczący wszystko Roun-p spali wszystko co rośnie w tym grab.
4. Od małej sadzonki należy formować kształt żywopłotu. Jeżeli sadzonka posiada jeden pęd (myślę tu o prostych 2-letnich sadzonkach ze szkółek lasów państwowych) to należy bez żalu przyciąć go
w połowie. Wraz ze wzrostem formujemy później boki.
5. Zasilanie nawozami wiosną pod sadzonkę. Rodzaj nawozu dowolny i tak urośnie nawet bez nawozów.
6. Można zasilać, ciąć i pić piwo jednocześnie.
Po ogrodzie moją pasją są góry. Pozdrawiam Kaziu
Ogród na obrzeżach miasta
Moja Catalpa
cez_92
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 sty 2015, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Witam :D
Zamierzam posadzic żywopłot własnie z grabu ale znajdowałby się w odległości około 3 metrów od orzecha wloskiego i tu moje pytanie czy będzie chciał rosnąć w jego pobliżu??

Pozdrawiam :wink:
Pozdrawiam

Zapraszam do mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=84078" onclick="window.open(this.href);return false; :D
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Z 54 posadzonych sadzonek na żywopłot, tylko 4 nie wypuściły liści w zeszłym roku. Mieliście racje grab to twardziel :D
ELWIRA
100p
100p
Posty: 138
Od: 3 mar 2012, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Grab na żywopłot jest rewalacyjny,w sezonie mam zielono-bordowo ścianę,a w zimie piękną zasłonę z suchych liści.
badylarz
200p
200p
Posty: 335
Od: 27 sty 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: środkowe Mazowsze

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Niestety im są starsze, tym mniej liści pozostaje na zimę. Ale to jedyny minus. Pozdrawiam. :wit
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

U mnie wiekowy, sporych już rozmiarów orzech, jest dosłownie wbudowany w żywopłot z grabu i w ogóle sobie wzajemnie nie przeszkadzają.
cez_92 pisze:Witam :D
Zamierzam posadzic żywopłot własnie z grabu ale znajdowałby się w odległości około 3 metrów od orzecha wloskiego i tu moje pytanie czy będzie chciał rosnąć w jego pobliżu??

Pozdrawiam :wink:
Mój ogród.
Pauzalka
vGreg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lip 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Witam,
W zeszłym roku posadziłem grab i buk. Długość około 60m, sadzony w dwóch rzędach.
W rzędzie od strony sąsiada posadziłem grab. Drugi rząd od strony działki do buk "zielony" :) i buk purpurowy.
Przed wzrostem chwastów zastosowałem tekturę przykrytą trawą (tzw. permakultura).
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

wiem ile razy przyszło mi czytać ten wątek przed rozpoczęciem projektu "zielonej ściany z grabu" więc podzielę się swoimi niekoniecznie słusznymi informacjami.

termin nasadzenia: jesień? wiosna? ja preferuję jesień zarówno dla grabu jak i dla ligustru. o ile ligustr przyjmuje się prawie w 100% to mój żywopłot nasadzony zeszłej jesieni w ilości ok. 270 sztuk, nie przyjął się w ilości ok. 50 więc całkiem sporo,więc może wiosna ma się lepiej dla grabu i jego inicjacji ogrodowej ;) uzupełnienia braków w maju zredukowały ilość 'wykluczonych' do 16 :) i tutaj rodzi się pytanie, czy tego typu graby, zbrązowiałe i bez oznak życia od razu należy spisać na straty? czy istnieje szansa że w jakiś magiczny sposób pobudzi się do życia?

nasadzanie: jeden rząd i 4 na metr. wiele jest na ten temat opinii,ale wydaje mi się że jak się grab rozkręci to jeden rząd w zupełności wystarczy na zbudowanie szczelnej ściany. a jeśli do tego dojdzie zaplatanie grabu... no właśnie czy jest ktoś w stanie wyjaśnić na czym to ma polegać? bardzo mało informacji o tym w necie, rzekłbym kompletny brak, a chciałbym co nieco zgłębić tematykę bo jak grab'ik podrośnie chciałbym to uskutecznić ;)

przycinanie: serce się krajało bo graby z jesiennych nasadzeń były stosunkowo duże, więc radykalne ścięci ich do 25 cm łatwo mi nie przyszło. Przerabiając jednak ten sam scenariusz przy żywopłocie z ligustru i widząc jak wygląda ten którego radykalnie nie przycinałem a ten który przeszedł radykalne cięcie, to różnica w zagęszczenie jest kolosalna, a więc zamknąć oczy i ciąć ;) termin jak wszyscy radzą nie wcześniej niż czerwiec.

nawożenie: tutaj zastosowałem się do rad z internetu i pierwszy rok sobie odpuszczam. Jedyne co robię to dbam o podlewanie, bo akurat lato tego roku dosyć słoneczne jest ;) dużo roboty z tym,ale nikt nie powiedział ze będzie łatwo ;) poniżej fociszcze grabów po zabiegu strzyżenia ;) w miarę upływu czasu będę informował jak się mają postępy i ewentualne kłody rzucane przez naturę pod nogi, bo nie ukrywam, że warto postawić na naturalne ogrodzenie, a grab ma się do tego najlepiej. a jeśli nie najlepiej to przynajmniej dobrze :P

Obrazek Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Jestem załamana strasznie, że nawet nie chciało mi się mówić ani pisać o tym.
Najęłam człowieka, żeby mi odchwaścił i przekopał taki kawałek, z którego jednej strony był żywopłot z grabów na 15m. Piękny, gęściutki od dołu. Spuściłam pana z oczu, bo musiałam do sklepu podjechać, a on ;:oj ;:124 ;:124 ;:223 obsmyczył wszystkie dolne gałęzie do metra wysokości ;:145 . Bo "po co to ma tak brzydko wyglądać". Myślałam , że go zabiję. Może odrosną gałązki, ale trzeba będzie pewnie kilka lat poczekać.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
qvilu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2015, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

@Emilia
Dla pocieszenia, u mnie najęcie człowieka do koszenia, skończyło się wymianą kilku 2-3 letnich klonów, z uwagi na zniszczone pnie kosiarką (mimo rocznej kuracji, maści itd rany były zbyt głębokie). Do tego dodam ciachnięcie "chwastów" w postaci sadzonek borówek...
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Interesują mnie sadzonki grabu ok 1m wysokie. Gdzie mogę takie kupić i w jakiej cenie? Potrzebuję na żywopłot.
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Rzuć okiem na allegro ja tam dokupywałem tej jesieni. Sadzonki do metra, bodaj 60-80cm większe to już wydaje mi się niepotrzebny koszt bo i tak je trzeba będzie później radykalnie przyciąć (przynajmniej ja tak uważam)
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Witajcie. Mam kilka pytań.
1.Czy posadzenie grabu w ten sposób na wiosnę będzie właściwe Graby chce sadzić co 20cm, a rzędy od płotu co 40cm i odkolejnego rzedy 30cm? Graby będą miały ok 1,2 m wysokości.
Obrazek
2. Chcę posadzić go i dać agrotkaninę 140g. Zależy mi popsikać wcześniej randapem odczekać z 4 tyg, wyplewić te żółte chwasty i dopiero dodać ziemi i nawozu spod pieczarek i sadzić. Czy nie zrobię w ten sposób gafy i nie zniszczę drzewek grabu?
3. Mam tam glinę i z 20cm ziemi. Chcę wykopać mały dołek np 20x20 x 30 i wsadzić w takie dołki graby.
Kochani z chęcią posłucham Waszych rad. Nie chcę zmarnować roślinek a zrobić to prawidłowo.
;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”