Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Drzewa ozdobne
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

no to już zgłupiałam całkowicie ,to co zrobic na zimę? zostawić je na polbruku bez ocieplenia??
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Zestawić gdzie w kącie "do kupy" i tyle. Skrajne trochę liśćmi obsypać, tego jesienią dostatek. Ale dopiero jak zamarznie, bo mogą myszy sobie chałupę zrobić.
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Prawie wszystko co piszecie to prawda, choć przedstawione w sposób przejaskrawiony. Nie miejsce tu jednak na potyczki naukowe. Prawdą jest jednak i to, że doświadczonym szkółkarzom corocznie wypadają tysiące roślin (tzw. uśpienie czujności po kilku ciepłych zimach; chęć obniżenia kosztów). Wiedzą co zrobić żeby tego uniknąć, jednakże tego nie robią (kalkulacja kosztów). Doświadczony amator z reguły nie zwraca uwagi na koszty, gdy chce utrzymać przy życiu i w dobrym zdrowiu np. kolekcjonerski okaz lub ulubioną roślinę. I przyjmuje zasadę: o ile nie szkodzi a może pomóc to należy rozważyć zastosowanie. I zawsze lepiej maksymalizować środki ochrony przed mrozem niż je minimalizować. Obawiam się że jak nie mróz (prognozy są wyjątkowo nieciekawe), to prawdopodobne przeciągi w tym miejscu mogą tym Szmaragdom jednak zaszkodzić. Pozdrawiam. Jarko
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Ocieplić po bokach i trochę od góry.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
adamus1302
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 paź 2010, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Witam. Kupiłem i posadziłem niedawno 100 szt szmaragdu o wysokości 100 cm. Nie zauważyłem jednak że kilkanaście z nich ma po 3 lub 4 odnogi z korzenia co za tym idzie mają tyle samo wierzchołków. Dzwoniłem do gościa od którego kupowałem tuje i on zapewnił mnie że jest wszystko ok, że tuje były wcześniej przycinane i że tak mogą sobie rosnąć. Wczoraj był u mnie mój znajomy i po obejrzeniu tuji powiedział że tak nie powinny rosnąć, ponieważ kiedy spadnie śnieg i dostanie się pomiędzy wierzchołki może porozrywać tuje. Poradził mi powiązać tuje albo poprzycinać je żeby został tylko jeden pień. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc. dziękuję
x_a-n
---
Posty: 437
Od: 15 mar 2010, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Prawie wszystkie żywotniki są wielopienne . Nic nie wycinaj bo zostanie ci tylko kikut a nie tuja . W czasie zimy strząsaj z nich śnieg i wszystko będzie ok , a jak nie masz na to czasu to zwiąż je sznurkiem .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

amadyn pisze:Prawie wszystkie żywotniki są wielopienne.
adamus1302 pisze:100 szt szmaragdu(...)kilkanaście z nich ma po 3 lub 4 odnogi
Chyba jednak nie "prawie". Może jednak macie doświadczenie po cięciu- ja też się waham, bo nie lubie wieloczubkowych.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Błędem było przycięcie Szmaragdów na tych 100 cm., bo zepsuty został ich pokrój. Teraz, jak już rosną, to problem tych wieloprzewodników rozwiązany powinien być w zależności od tego, czy chcemy stworzyć z czasem zwarty żywopłot (nie wycinamy) czy też szpaler (raczej wycinamy jak najwcześniej, bo inaczej z upływem czasu zakłóci to symetrię szpaleru). Rozważając wycięcie zbędnych przewodników należy jednak dokonać oceny całościowej poszczególnych egzemplarzy (po to właśnie by poprzez wycięcie nie doprowadzić do nieodnawialnego zdeformowania roślin). Pozdrawiam. Jarko
lookas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 maja 2012, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

ogrodnicy poradźcie...chciałbym przystrzyc tuje, które zostały posadzone około 10 lat temu. Na chwilę obecną całość w rzędzie 15 sztuk nie prezentuje się zbyt okazale, jako że nie wszystkie są tej samej wysokości (około 2.7-3 metrów). Część z nich pnie się wąskim czubkiem w górę, część bardziej rozkrzewiła się u góry. Chciałbym wszystkie od góry przyciąć (pień) tak z 30-40 cm, żeby się rozkrzewiały w szerz. Stąd moje pytanie. Czy po takim zabiegu ucięcia góry, tuje nie uschną?? Oczywiście boki wymodelowałbym (przyciął) elektrycznymi nożycami. Nie chciałbym ich popsuć i zmarnować poprzez odgórne przycięcie. Bo pień u góry to już piłką należy uciąć. dzięki za wszelkie wskazówki.
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Utnij 1/3 tego co chcesz docelowo uciąć.W kolejnym roku zrób tak samo.Podziel cięcie na etapy.Roslina lepiej to zniesie.A i jaka to odmiana?
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
lookas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 maja 2012, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

wygląda mi na szmaragd. nie wiem co dokładnie było zasadzone, bo deweloper zasadził je przed zakupem nieruchomości. większość z nich jest wyjątkowo zielona i bardzo zagęszczona. i rosną na potęgę, stąd chciałbym żeby raczej szły w szerz i utworzyły może pewnego rodzaju żywopłot wzdłuż podjazdu gdzie rosną. 2 sztuki bardzo marne, zastanawiam się czy ich nie usunąć i nie posadzić nowych. wyglądają jakby przemarzły, zbrązowiały. przerzedziłem je poprzez potrząsanie i usunięcie wszystkiego co odpadło (w zeszłe wakacje). Pozostały wręcz gołe gałązki, chociaż gdzieniegdzie próbują odbijać. Natomiast są bardzo rzadkie. Usunąć je? Czy dać szansę?

w każdym bądź razie pójdę za poradą...i zetnę wszystkie zdrowe w etapach
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

Wklej zdjęcie tych thuji.To bedzie bardzo pomocne.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Przycięcie Thuja Szmaragd - czym i jak oraz kiedy?

Post »

A ja tak 'odmłodziłem' thuje, odm. kolumnowa. Zmobilizowałem się, bo od strony szosy wyłysiały na 120cm. Mamy szanse.... na 'zabranie się' od dołu?
Obrazek
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”