Podstawy dendrologii

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Ja jeszcze wrócę do cięcia, bo dopiero dzisiaj oddano mi kartę do aparatu. Ne jestem sentymentalna, ale ilekroć przechodzę koło tej brzozy mam ciarki na plecach. W kontekście tego co napisali ERNRUD i mati wiem dziś dlaczego. Dwa lata temu w ramach walki z niechcianym ptactwem dostała wyrok;
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Okropne ;:202 ;:14 ;:145
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Po co była tam posadzona?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Nie wiem, ani po co była tam wsadzona, ani dlaczego zrobili z niej straszydło. Chodzi o to, że ta brzoza straciła wszelkie walory i estetyczne i praktyczne{ cienia na pewno nie daje}. Nie uważam, że drzewo to świętość. Są sytuacje, ze trzeba go przyciąć lub nawet wyciąć. Ale to konkretne rozwiązanie jest najgorsze z możliwych.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podstawy dendrologii

Post »

mati1999 pisze:A jakie ona ma liście?
Takie same lub prawie takie same jak gatunek podstawowy.

Wymagania brzóz odnośnie warunków siedliskowych są takie: pH między 5 a 7 [brodawkowata] albo między 5 a 6 [omszona], optimum wzrostowe na glebach świeżych [brodawkowata] do wilgotnych i mokrych [omszona], oligo- lub mezotroficznych. Brzozy uznawane są za gatunki wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza tlenkami siarki i ozonem, bardzo wrażliwe na tlenki azotu. przy czym wrażliwość ta dotyczy szczególnie brzozy brodawkowatej.
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

No to dam swoją :wink:
Nieznany gatunek wiem że to brzoza zasiana z nasionka ;:224 dużo rośnie takich w okolicy ale przeważają brodawkowate , ciekawi mnie to że wszystkie podobne do mojej są dość młode bo prawie z tego samego wieku :shock:
Tak wyglądała w lipcu :lol: tu mniejsza bo jeszcze w tym samym roku urosła z 1m i teraz ma 4,5 m ;:224
Obrazek
Te liście to są te które wypusciła z pąków które były uśpione w zimie są najbardziej podobne do brodawkowatej
Obrazek
A te to są te które regularnie wypuszcza przez cały sezon
Obrazek
A tych wiosennych liści nie było w poprzednich latach tylko te długopędowe i były naprawdę spore
Obrazek

Co to może być :?: :?: :?:

-- czwartek, 20 listopada 2014, 19:30 --

Najbardziej zgadza się z omszoną bo brodawkowate rosną posadzone w okolicy w większości przez ludzi a omszona rośnie na pastwiskach przy rowach :shock:
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

emalia112 pisze:
Obrazek
Ten lewy konar tego nie przeżyje. Można było od razu się go pozbyć. Ten prawy zacznie obumierać, gdy do pnia przedostanie się zgnilizna z lewego.
mati1999 pisze:Brzozy mimo krótkiego czasu życia są bardzo zywotne :D . Moja bardzo dziwna z ogromnymi liśćmi którą mam z nasionka to jak wiosną 2013 miała 2 m to teraz ma już 5 m ;:oj
Dokładnie. Brzozy za młodu są wyjątkowo szybko rosnącymi drzewami.
Niestety są jednymi z najkrócej żyjących rodzimych drzew. 100 lat to dla nich rzadkość.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Z tą rodzimością brzozy to trochę przeginka... Chyba, że potrafisz to udowodnić...
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Nie wiem jak mam Ci udowodnić, że mamy rodzime brzozy. Może po prostu weź jakąś dendrologiczną książkę i to przeczytaj.
Mamy ich 6:
-b. brodawkowata (+b. ojcowska)
-b. omszona
-b. Aschersona
-b. niska
-b. karłowa
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podstawy dendrologii

Post »

No to właśnie zaczęła się fajna dyskusja... Zacznijmy może od tego, że uznamy Wikipedię za źródło:
Wyróżnia się zazwyczaj ok. 30?60 gatunków, ale też w niektórych bazach taksonomicznych za zaakceptowane uznaje się już ponad 100 gatunków
A teraz temat pochodzenia:
Brzozy występują w stanie dzikim w strefach umiarkowanej, borealnej i arktycznej Europy, Azji i Ameryce Północnej. Centrum różnorodności gatunkowej i prawdopodobne miejsce powstania rodzaju znajduje się w północnej Eurazji.
Za gatunki rodzime faktycznie uznaje się przez ciebie wymienione, ale to tylko kropla w morzu... Co za tym idzie nie można się w ten sposób wypowiadać o brzozach.
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Tyle,że wikipedię może każdy edytować,więc to tez nie są jakies potwierdzone informacje.
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Ale musi je zatwierdzić modek ;:173

Brzozy pewnie się tak krzyżują bo łatwo się zapylają :wink: to może nasiona mojej pochodziły z przepylonej brodawkowatej i teraz jest albo omszona albo aschersona :wink: a nie ma ktoś zdjęć tych drzew i liści ???
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Podstawy dendrologii

Post »

Na Wikipedii jest dobrze wszystko.

Określając brzozy jako rodzime nie mam na myśli wszystkich gatunków. Nie przesadzajmy. :roll: Jeśli mielibyśmy tak się czepiać to ciężko byłoby znaleźć w dendroflorze Polski coś rodzimego. ;:173 Zawsze w rodzaju są jakieś obce gatunki.
Dokładnie. Brzozy za młodu są wyjątkowo szybko rosnącymi drzewami.
Niestety są jednymi z najkrócej żyjących rodzimych drzew. 100 lat to dla nich rzadkość.
Coś tu jest logicznie nie tak?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”