Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

A czy kupione na niedawno karpy w woreczkach wysadzić do doniczki czy można już do gruntu czy trzymać je dalej jak są?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja sadzę do doniczki, przesadzam do gruntu gdzieś w czerwcu jak liście dobrze wyrosną i okrzepną.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Dziś częściowo odkryłam peonie, chociaż miały daszki, ziemia pod nimi była mokra. Ale nie bagno, jak na całej reszcie działki, po prostu zwyczajnie wilgotna. Daszki więc się sprawdziły. Cieszę się.
Martwi mnie jednak, że ziemia bardzo siadła i peonie są teraz w sporych dołach. Nie wiem, czy coś z tym robić, a jeśli tak - kiedy.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Napiszę tak, mam bardzo starą piwonię rosnącą u mnie już 17 lat w wielkiej oponie, chyba od traktora którą nie daliśmy rady wyciągnąć z ziemi gdzie owa piwonia rosła po byłych właścicielach. Co rocznie jesienią jak wytnę liście dosypuję ziemi na równo z oponą, ponieważ jak się domyślam , stare kłącza butwieją co powoduje opadanie ziemi. Mimo tego co roku kwitną. Przy innych też mam lekkie wgłębienie co pozwala mi dobrze podlać piwonie.
Może, jak nie stoi w nich woda to tak pozostaw :D
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Wlewasz mi nadzieję w serce ;:108
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Black Rose kiedy wsadzałaś te piwonie-chyba jesienią.Jeżeli sa w sporych dołach to teraz na wiosnę,jak sie trochę osuszy,podnieś karpę rydlem do góry,a pod spód wrzuć drenaż jak Ci już pisałam wcześniej,a także trochę ziemi.Piwonia przez lato już będzie rosła,a teraz jest w takim stanie wegetatywnym.Jeżeli zapadła się głęboko, jak piszesz,szkoda jej wykopywać w jesieni bo stracisz rok.
Halina
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Tak, muszę skombinować drenaż, a dołki nie są złe, jak się nie ma wody na działce. Teraz jednak znów się martwię, że za wcześnie odkryłam, bo idą deszcze i ochłodzenie. Ehhhhh!
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Późnym listopadem byłam zmuszona przenieść dwie moje kilkuletnie piwonie w inne miejsce,z powodu wykopów pod wodociąg.Az mnie serce bolało jak zobaczyłam takie piękne kły Claire de Lune i Atheny/to moja najdroższa chińska,jaką zakupiłam/,a tu ryję późną porą,błotnista ziemia, kruche korzenie,nie wiadomo czy przeżyją.Dzisiaj poszłam oglądnąć stan moich piwonii-pięknie przetrwały i nawet jedną posadziłam na inne miejsce,uzywając drenażu,bo o mnie ciężka,gliniasta ziemia.Myślę,że zakwitną,bo kondycję mają dobrą.
Jedno jest pewne- piwonie bardzo lubią nawożenie.W zeszłym roku podlewałam je gnojówką,na jesień podsypałam jesiennym nawozem i środkiem grzybobójczym,którym też pryskałam w lecie. W jesieni dużo karp dzieliłam,przemieszczałam - rosliny miały piękne kiełki.Teraz byle do kwitnienia.
Halina
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Mam cztery piwonie na działce i chcę sobie kupić jedną z tych odmian:''Shirley Temple", "Gardenia", "Sarah Bernhardt", "Buckeye Bell", "Festiva Maxima" może doradzicie którą kupić?
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcesz piwonię białą czy różową,ewentualnie czerwoną.Bo z tych czterech takie właśnie pochodzą kolory.Wszystkie są piękne.Ja nie mam Gardenii,ale inne białe,natomiast pozostałe każda ma coś innego w kolorze,budowie kwiatów,co ją wyróżnia.
Zawsze z ciekawości przeglądam sekcję piwonii na popularnym portalu sprzedażowym.Zrobiłam to też przed chwilą i widzę,że wiele osób,tak jak ja kiedyś,daje się nabrać na kolorowe,niewłaściwe fotki piwonii przy odmianach.Często są to zdjęcia drogich piwonii,Itoh,a cena jak za zwykłe, popularne.Tak w przypadku Itoh Callie's Memory w wysokiej cenie,a tam kilka razy niżej.Po zakwitnięciu jesteśmy rozczarowani,zaskoczeni itd. No chyba,że przyjmiemy zasadę,że każda piwonia jest piękna i co zakwitnie to będzie.
Halina
Awatar użytkownika
magduska81
500p
500p
Posty: 562
Od: 11 wrz 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad Wisła-Ach Lubelskie :)

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Zgodze się z przedmówczynią, po kilku zakupowych sezonach na portalu aaalleee , przeniosłam sie do polskich szkółek ,większość ma już sklepy internetowe i prowadzi sprzedaż wysyłkową, po 2 sezonach jestem zadowolona, bo wreszcie foto zgadza się z tym co kwitnie.Jak ktoś chce info o dobrym producencie piwonii, zapraszam na priv bo chyba tutaj nie mogę zareklamować :)a co do odmiam mam Shirley,Maximę i Sorbert każda piękna...
Obrazek
Przez mo­j ogród prze­wineło się wiele osób... po każdym zos­tała ja­kaś pa­miątka. Naj­droższe są te, które po­zos­tały w sercu.
Sprzedam/wymienię:Byliny Krzewy Kwiaty rustykalne
Moje małe co nieco
PUMA72
200p
200p
Posty: 383
Od: 2 maja 2011, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Halina, dziękuję za odzew myślałam tak samo jak Ty nie mam białej i najbardziej jestem zdecydowana na białą 'Gardenię"
Wladek60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 20 paź 2017, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

PUMA72 pisze:Mam cztery piwonie na działce i chcę sobie kupić jedną z tych odmian:''Shirley Temple", "Gardenia", "Sarah Bernhardt", "Buckeye Bell", "Festiva Maxima" może doradzicie którą kupić?
Wszystkie wymienione piwonie mają swój urok, wybór jest trudny. Mnie podobają się "Buckeye Bell" i Shirley Temple pewnie dlatego, że nie mam ich w swoim ogródku. Którą wybrać ? Trudne pytanie. Najlepiej zakupić wszystkie jeśli jest miejsce w ogródku ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”