Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus L. ) - opis

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus L. ) - opis

Post »

Dyptam jesionolistny, często znany pod nazwą "gorejący krzew Mojżesza" jest długowieczną byliną rosnącą w Polsce w każdej strefie mrozoodporności. W Polsce występuje również w warunkach naturalnych, lecz niezwykle rzadko. Dlatego jest objęty całkowitą ochroną gatunkową.
Dyptam wydziela silnie olejki eteryczne, które w bardzo ciepłym klimacie mogą ulec samozapaleniu, stąd prawdopodobnie nazywany jest krzewem Mojżesza. W naszych warunkach nie ma takiej możliwości. W ogrodach występują dwie odmiany dyptamu różniące się barwą kwiatów: Albiflorus (białe kwiaty) oraz Rosa Purple (różowe kwiaty).
Dyptam należy do rodziny rutowatych, osiąga wysokość do 1 metra, kwitnie od końca maja do początku lipca. Pachnące kwiaty zebrane są w okazałe grona wyrastające ponad sztywnymi łodygami z jajowatymi listkami.
Dyptam wymaga stanowiska słonecznego, ziemi próchniczej i wapiennej. Nie wymaga podlewania, ale nie ma potrzeby specjalnego zdrenowania stanowiska. Młodsze egzemplarze można bez szkody przesadzać, starsze tego nie lubią.
Bylina bardzo długo atrakcyjna. Początkowo ozdobą są kwiaty, później torebki nasienne oraz do początku zimy ładne ulistnienie.
Strzela nasionami na znaczne odległości, czasem siewki znajdowałam 2-3 metry od rośliny matecznej.

Uwaga - dyptam jest rośliną mogącą powodować uczulenia, których przyczyną są wydzieliny powodujące reakcje , polegające na powstawaniu rumienia na powierzchni skóry pod wpływem działania promieni UV. Uczulenia powstają w dni słonecznie, głównie na etapie zawiązywania nasion.



Pierwsza połowa kwietnia
Obrazek

Druga połowa kwietnia
Obrazek

Początek maja

Obrazek


Połowa maja
Obrazek

Początek czerwca


Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”