Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Mam dużo miejsca zacienionego, na razie nie zagospodarowanego.
Marzą mi się tam jakieś byliny- muszą być jednak ekspansywne (szybki efekt) i niewymagające a jednocześnie nadające się do cienia. No i cenowo przystępne- ideałem byłaby możliwość wysiewu z nasion w tym sezonie i przesadzenie na miejsce stałe wiosną. Gleba jest zróżnicowana- w jednym miejscu raczej wilgotna, drugie bardziej suche jednak.
Czy jest jakaś roślina, która podoła powyższym wymaganiom? Mogłaby to być np. cieniolubna wersja goździka pierzastego- tworzy gęste kobierce, jest łatwy w uprawie i rozmnażaniu- a do tego tak słodko pachnie!
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Barwinek w takim miejscu jest niezawodny. Są odmiany z większymi liśćmi i piękniejszymi kwiatami.
Bluszcz nie rośnie tak szybko, ale puszczony po ziemi też ją świetnie zadarnia. Prymulki też można śmiało sadzić w cieniu, właściwie tylko w cieniu, bo na słonecznych stanowiskach padają, a dosyć szybko zagarniają coraz to większą powierzchnię.
Waleria
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Popieram barwinek(V. minor) jest niezawodny.U mnie jest dywan pod sosnami połączony z marzanką wonną.Gąszcz taki, że chyba tylko koparka by to zdołała wykopać gdyby trzeba było :roll: :) Sadziłam co ok.25- 30cm w kępkach.Bardzo dobrze rośnie też funkia o sinozielonych olbrzymich liściach, u mnie pod świerkiem zajmuje 1,5 metra kw., ale od czasu do czasu leję jej wodę.
Barwinek o większych liściach(V.major) też mam, ale luźniej zadarnia, woli więcej światła i wilgotniejszą glebę.Nadaje się też bluszcz odm.Boskoop.
Awatar użytkownika
Cebulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1343
Od: 10 lut 2009, o 22:43
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Dąbrówka rozłogowa- u mnie się sprawdziła na cienistej skarpie. W ciągu roku stworzyła gęstwinę, przez którą nie przebije się żaden chwast
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Wszystkie wymienione ;:138 i może jeszcze zawilce :?: :wit
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Parzydło leśne, funkie, ułudki, zawilce japońskie,kokoryczka, przywrotnik ostroklapowy, paprocie, miodunka pstra, dąbrówka rozłogowa, kopytnik, rdest wężownik, rdest wschodni, dereń kanadyjski, tawułki, runianka japońska, bergenia, żurawki, bodziszki
Czorny
50p
50p
Posty: 69
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Niecierpek roylego.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Konwalie!
Waleria
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Oj, ile tego! :) Dziekuje- jak zwykle jestescie niezawodni!!
A ktore moge wysiac z nasion? Idealnie byloby gdybym mogla zamowic je przez internet.
(Przepraszam za brak znakow diakrytycznych- pisze z angielskiej klawiatury)
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Nalewko sprawdziłam w wyszukiwarce, nie mogłam jednak znaleźć informacji o bylinach (albo jednorocznych, które swobodnie wysiewają się same na rok następny). Może tylko powinnam się podpiąć pod już istniejący temat niż tworzyć nowy :oops:
Co mi doradzicie jeśli chodzi o zakup nasion, sadzonek? Czy mogę przez internet z przesyłką za granicę czy raczej jestem skazana na szukanie tutaj (czytaj w Irlandii)? Może znacie jakieś sprawdzone sklepy wysyłkowe- nie wiem np. holenderskie (cebulki, kłącza); potrzebuję sporo tego wszystkiego więc i hurtownie może jakieś? Boję się jednak kupować w ciemno, bo raz już miałam nieprzyjemności z polskim dostawcą. Jeśli to byłaby kryptoreklama- proszę o prywatną wiadomość.
Amatorka ogrodu
Green Tea
100p
100p
Posty: 146
Od: 20 mar 2010, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sudety

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Barwinek jest raczej tani, więc nawet kupienie sadzonek u jakiegoś miejscowego dla Ciebie szkółkarza nie powinno być drogie. A może masz tam jakichś w miarę sympatycznych sąsiadów, którzy mają dużo roślin i dadzą Ci po parę sadzonek..? Może zaproponujesz wymianę? To najczęściej naprawdę działa.
"Ogrodnik wspiął się - istny drozd w waciak odziany - na szczyt drzewa,
łącząc tym samym niby most to, co dwunogie, z tym, co śpiewa."
Josif Brodski "Ogrodnik"
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Ekspansywne, niewymagające, cieniolubne

Post »

Wszystkie powyżej podane i jeszcze orliki, kwitną pięknie i same się wysiewają, ale są dość wysokie. Sieje się teraz, a potem zapomina o sprawie :)
Z wieloletnich truskawka ozdobna, jasnota, fiołki, dzwonki i bodziszki, rozwar, bergenia, brunera, czyściec wielkokwiatowy, żurawki, języczki, tojeść w odmianach, kokorycz i kokoryczka, acena, kotula (cotula) i marzanka wonna (Galium odoratum), miodunka w odmianach, przywrotnik, tiarella, tawułki, mięta, oregano złotolistne itd.

Z krzewów mahonia, tawulec pogięty, i oczywiście kalina i hortensja w odmianach, koniecznie!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”