Żółknący,usychający trawnik, placki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
zielona+
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 lut 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stare Babice

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

multihunter - nie martw się, jeśli rzeczywiście przenawoziłeś, to początkowo będzie sucha trawa, ale po jakimś czasie odbuduje się i będzie super zielona kępka :)
severum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2016, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Dzięki, tak właśnie podejrzewałem że po przenawożeniu, w jednym miejscu troche mi się wysypało i wypaliło na amen :(. Ale powoli się człowiek uczy.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Witam :wit Podepnę swój trawnikowy problem pod ten temat. Otóż, nasz trawnik ma 3 lata, w tym roku z przodu domu zaczął się przerzedzać, żółknąć i straszyć prześwitami. Jest okropny. Na początku myslałam, że to kwestia płytkiej ziemi przy rancie (podmurówka kostki), bo tam było brzydko od początku. Ale ten szpecący pas się rozrasta i nie wiem za bardzo co robić. Wiosną cały trawnik został posypany nawozem wolnodziałającym. Wygląda to kiepsko, ale nie chciałabym ściagac tej części trawnika i robić nowego, mamy małe dziecko, które wszystko "zwiedza" i nie wiem jak mielibyśmy ocalić świeżo założony trawnik... ;:131

Nie wydaje mi się też, aby była to kwestia przesuszenia, bo sierpień w tym roku był bardzo mokry, a juz wtedy trawnik zaczął tak wyglądać. Chociaż prawdą jest, że to najbardziej słoneczna strona działki, praktyczni pełne słońce cały dzień... ;:218 Czy to wygląda na zwykłe przesuszenie?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Moim zdaniem rolę gra rodzaj gleby. Na części bliżej chodnika gleba widocznie została zmieszana/nawieziona i zawiera mało próchnicy, szybko wyczerpały się składniki pokarmowe i zachwiany jest również system podsiąkania.Gleba jest uboga i zbita bo widać mech.
Na części bliżej iglaków mniej było widocznie ingerencji w naturalny układ gleby, spulchniona chyba tylko wierzchnia warstwa i dlatego trawa lepiej rośnie.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

No tak, to ma sens... A co mogę w tej sytuacji zrobić? Poza nawożeniem, oczywiście. Chociaz teraz juz chyba trochę późno na nawozy, w końcu prawie październik ;:131 Proszę, poradźcie.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Sytuacja się pogarsza... Teraz widzę, że u nas dzieje się to samo, co u sąsiadów. Zżółknięte place to dopiero początek, potem pojawiają się ptaki i wydziobują całą darń! ;:oj Co one tam wyjadają? Bo sądzę, że o to chodzi... Zakładając rabatę znalazłam parę pędraków :evil: Może o to chodzi? Co mogę zrobić? Pomóżcie ;:145



Myślę, że mogę pozwolić sobie na pokazanie jak to się dzieje u sąsiada, zobaczcie, masakra ;:202
Brak zdjęć,linki usunięte/Adm.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Pierwsza sprawa to sprawdź co jest w ziemii, gdzie darń uschła. Jeśli znajdziesz pędraki to znalazłaś powód usychania. W takim przypadku proponuję znaleźć wątek o pędrakach na tym forum i poczytać o likwidowaniu tych małych szkodników.
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

trawnik

Post »

Piszesz o ptakach dziobiących trawnik?

Na pewno masz inwazję pędraków w darni.
Masz problem . Poczytaj porady w tym wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=18&t=250
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=18&t=1993
Pozdrawia cynia
aldik79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 cze 2017, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

problem z trawnikiem

Post »

Witam, jest to mój pierwszy post tak więc witam wszystkich z forum.
Potrzebuje pomocy ponieważ wysycha mi miejscowo trawnik. Podlewam codziennie, czasami co 2 dzień. Nawożę nawozem wieloskładnikowym(teraz nazwy nie pamiętam), areacja, wertykulacja wykonana. W tamtym roku piękny trawnik miałem, w tym roku tragedia.
Jakiś czas temu kolega z pracy powiedział mi,że miał podobny problem, użył jakiegoś środka podłączonego do szlaufa (powiedzieli mu w ogrodniczym że to jakiś grzyb atakuje trawnik) po 2 tygodniach miał z powrotem zielono. Tylko że nie pamięta nazwy środka.
Czy u mnie może być to samo? jakieś porady co do środka którym mógłbym pomóc mojemu trawnikowi? Pomocy!!!
Szymon
Obrazek


Obrazek
Literówki poprawiłam,zapraszam do poprawnego pisania na forum/Adm.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Nie jestem pewna, bo specem od trawników nie jestem, ale myślę, że po prostu typowe mieszanki trawnikowe nie wytrzymują na dłuższym etapie niejednorodności podłoża.To przecież nie one naturalnie znalazły sobie to odpowiadające im siedlisko tylko człowiek je tam wysiał.Zawsze będzie tak, że w jednym miejscu będzie trochę więcej pasku, w innym gliny, szczególnie gdy przed wysiewem wykonywane były jakieś prace, wykopy, przygotowywane podłoże, np. nawiezione częściowo, inne nieco podglebie, wizualnie nawet tego się nie zauważa.W tych słabszych ta trawka uschnie jak wyczerpie glebę, szczególnie po nawozach azotowych. Posyp jesienią, we wrześniu polifoski.
Ja nie stosuję żadnych nawozów trawnikowych, wiosną w marcu i jesienią sypie polifoskę i pozwalam latem trawie 'odpoczywać' w czasie naturalnego jej słabszego wzrostu.Podlewam tylko w czasie suszy, tylko tyle by nie dopuścić do obumarcia trawy, ale nie wymagam soczystej zieleni.
aldik79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 cze 2017, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Glebę nawoziłem na całym tym terenie taka samą, trawa jest 2- letnia. Tak jak pisałem w tamtym roku nie miałem takich problemów jak teraz. Zastanawia mnie to że to wysycha pasami a nie na całym terenie:( Dzięki za odpowiedź. Sypnąłem nawóz i leję dalej wodę...może pomoże.
widex2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 sie 2017, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Brzydki trawnik

Post »

Witam,
Potrzebuję pomocy, nowy trawnik z nową ziemią do trawników oraz nawóz został założony pod koniec marca, cały czas zadbałem i podlewałem oraz kosiłem a także nawoziłem rzadko żeby nie spalił, trawa była piękna i gęsta, a teraz nie dawno kiedy pojechaliśmy na dwa tygodnie na wakacje i wróciliśmy a a tu taki przykry widok na trawę i jak mam uratować trawę. czy mam dokupić weltykulator oraz jeszcze raz posiać nasiona do trawników? potrzebuję o radę.
Przesyłam zdjęcia.
Pozdrawiam :)
Obrazek


Obrazek


Obrazek
amator123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 cze 2019, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Witam Wszystkich :)

Witam na wstepie napisze ze jestem totalnym amatorem w tej kwestii wiec postanowiłem sie zgłosic do was Profesjonalistów moze da sie zrobic cos z tym moim trawnikiem.
Dajcie znac czy to podlewac jak czesto co dalej robic ??

Cały trawnik wyglada tak:

Obrazek

Obrazek



Miejscami pojawiły sie takie place jakby zgniłe czy suche ocencie sami
z jednej strony jest najgorzej

Obrazek

Obrazek


Miał ktos kiedys taki problem ??? jest szansa uratowac ten trawnik co polecacie?? Z gory dziekuje za kazda pomoc :)) Pozdrawiam :)
dodam jeszcze kilka zdj plam z bliska
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Co w tym wypadku było by najlepszym rozwiazaniem ??? Jest szansa jakos uratowac trawnik ??
Miał ktos taki problem?? Czym najlepiej podlewac ??
Z gory Dzięki za kazda pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”