Kocimiętka

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Soniya
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 17 kwie 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kocimiętka

Post »

Jak długo kwitnie kocimiętka? Zastanawiam się nad zrobieniem z niej obwódki wokół rabaty różaneji nie wiem czy wybrać kocimiętkę czy lawendę :)
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Kocimiętka

Post »

Kocimiętka zakwita zdecydowanie wcześniej .Nie wiem ile dokładnie kwitnie ale wiem, że po przycięciu zakwitnie ponownie. Może wypowie się ktoś kto ma kocimiętkę w ogrodzie od kilku lat bo moja jest od zeszłego sezonu. Sama mam w planach kiedyś robić taka różankę i też myślałam czy lepsza byłaby lawenda czy kocimiętka. Na razie obserwuję jak sprawują się obie w ogrodzie i póki co pokrój lawendy jest dla mnie bardziej atrakcyjny no ale może dlatego , że kocimiętka jest młoda i mało gęsta. Ja też czekam na opinię innych osób w tym temacie.
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kocimiętka

Post »

Kocimiętka to moja ulubiona i często stosowana roślina, jednak ma jedną zasadniczą wadę- gdy jest starsza, bardziej gęsta, potrafi się pokładać i nie wygląda zbyt estetycznie. Fakt kwitnie wcześniej, bo już o tej porze jest w fazie kwitnienia. Ratunkiem na powalone rośliny jest przycięcie i poczekanie na nowe pędy, które zakwitną i przedłużą okres kwitnienia. Kocimiętka dobrze znosi suche, przepuszczalne i dość ubogie gleby- zwięzłych i mokrych nie lubi- podobnie jak Lawenda. Lawenda w późniejszych latach na wilgotnym podłożu lubi łapać choroby grzybowe. W ostrzejsze zimy może wysychać lub przemarzać. Jak widać są _ i + każdej rośliny. Osobiście preferuję kocimiętkę. Przez 8 stacjonujących podwórzowych kotów różnej płci kocimiętka jest całkowicie ignorowana.
miodownik
50p
50p
Posty: 75
Od: 26 wrz 2012, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kocimiętka

Post »

Zgadzam się z opinią Snieżki.Mam kocimiętkę Fassena od lat i jedynym mankamentem jest jej nieciekawy wygląd po przekwitnięciu.Wystarczy ją krótko przyciąć i szybko wygląda jak nowa.Mam też Kocimiętkę nagą- Nepeta nuda i K.cytrynową-N.cataria var.citrodora.Zadna z nich nie jest tak dekoracyjna jak K Fassena. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Soniya
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 17 kwie 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kocimiętka

Post »

Dziękuję za opinie :) Jeszcze chciałam zapytać, czy ślimaki je lubią? Bo nie wiem, czy już je posadzić w gruncie, czy lepiej na razie do większych doniczek przepikować. Niestety na działce ślimaki zaczynają pożerać moje sadzonki :evil:
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Kocimiętka

Post »

Chyba lubią. Przed chwilą plewiłam koło kocimiętki i znalazłam kilka ślimaków schowanych pod nią, a część listków jest ponagryzana. Te bestie chyba niczym nie gardzą :evil:
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Kocimiętka

Post »

A ja mam pytania praktyczne początkującego:

1. Po zakończeniu wiosennego kwitnienia wycinamy wszystkie pędy czy tylko kwiatowe? Jak nisko nad ziemią?
2. Po letnim kwitnieniu też wycinamy?

Mam odmianę Walker's Low sadzoną ubiegłą jesienią i nie spodziewałem się, że będzie aż tak duża:

Obrazek

Obrazek
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kocimiętka

Post »

Xeper, w jaką glebę wsadziłeś swoją kocimiętkę? Pięknie wyrosła! Moja się pokłada okropnie i słabo kwitnie. Rośnie na słoneczku, ziemię jej dałam miks czarnej gliniastej i piachu zasadowego...
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Kocimiętka

Post »

Kachat, gleba trochę pomieszana i po budowie, i po robieniu rabat... ale generalnie gliniasto-piaszczysta. Kocią wsadzałem w sierpniu 2014 w dość małe dołki wypełnione glebą "miejscową" zmieszaną z substratem. Potem zaściólkowane korą i to wszystko. Na wiosnę dałem im trochę nawozu wieloskładnikowego Yara Mila complex (mało azotu,a sporo potasu i fosforu i mikroelementów) i takie byki się z nich zrobiły :)
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kocimiętka

Post »

Xeper Nie trzeba się patyczkować z pojedynczymi pędami. Chwytasz całą "czuprynę" w garsć i skracasz ok 1/3. Jeśli utnie Ci się więcej to nic się nie stanie. Ja skracam ok 2 razy w roku kiedy kwiatostany robią się nieciekawe. Powtórne kwitnienie nie będzie aż tak obfite i okazałe jak to pierwsze.

Nawiasem mówiąc nie pozwól kocimiętce (ani żadnej innej roslinie) zbliżyć się zanadto do tego karłowatego świerku Conica. Ocienione gałązki w krótkim czasie bezpowrotnie zamierają i powstaje dziura, która straszy przez lata. Poza tym, warto ten swierk opryskać pod kątem lubujacego się w nim przędziorka żeby w lecie nie brązowiał.
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Kocimiętka

Post »

Fogrod dzięki za odpowiedz!

Szczerze mówiąc myślałem żeby kocimiętkę przyciąć zupełnie radykalnie, po całości kilka-kilkanaście cm od ziemi.
Przeczytane tu: http://budujesz.info/artykul/kocimietka ... ,1148.html

Kod: Zaznacz cały

Cięcie:
Aby wydłużyć kwitnienie, systematycznie ogławiamy bylinę. Po zakończeniu pierwszego kwitnienia warto skrócić pędy kocimiętki do długości kilku centymetrów, dzięki czemu roślina zakwitnie ponownie. Jesienią znów tniemy ją radykalnie, tuż nad ziemią, dzięki czemu łatwiej przetrwa mrozy, a w przyszłym roku silnie się rozkrzewi.
Czy jednak lepiej ogłowić o 1/3 - 1/2 długości? Po radykalnym cieciu powinna się zagęścić, ale będzie pusto przez kilka tygodni...

Jeśli chodzi o Conica, to wielkie dzięki za radę. Będę tego pilnował. Czy na przędziorka można opryskać Mospilanem? Czy już teraz? Na razie nie mam żadnych zbrązowień - zieloniutki na młodych przyrostach (od strony słonecznej bardzo ciemno zielony, od północnej młodziaki jeszcze są wyraźnie jaśniejsze...)
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kocimiętka

Post »

Ile byś nie uciął, odrośnie i zakwitnie. jeśli skrócisz nisko przy ziemi, odbuduje się wolniej i do mniejszych rozmiarów. W każdym wypadku kolejne kwitnienie nie jest tak spektakularne jak to czerwcowe.

Nie znam Mospilanu ale wszystko jest na etykiecie. Środek na przędziorka musi mieć na opakowaniu napisane expressis verbis, ze zwalcza przędziorka ponieważ szkodnik ten jest pajeczakiem. Zwykłe insektycydy opieraja się na innych substancjach i mechaniźmie działania. Moje świerki zawsze o tej porze też wyglądały zdrowo po to by w wakacje brązowieć. Te zbrązowienia wyglądają jak spalenie od obsikania przez zwierzęta domowe narażając naszych pupili na niesłuszne podejrzenia :)

Jeśli u Ciebie do tej pory nie nastąpiła inwazja nie pryskaj ale "na stówę" w kolejnych latach takie zabiegi bedą konieczne.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Kocimiętka

Post »

Witajcie. W zeszłym sezonie nabyłam przez internet kilka małych sadzonek kocimiętki. Jakiej dokładnie to nie wiem . Strasznie w tym roku się rozrosła i w miarę ładnie kwitła ale strasznie łysieje od środka. Czy problemem jest obecna aura czy może zbyt mało przycięłam ją po kwitnieniu ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”