Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
AmeliaL
200p
200p
Posty: 306
Od: 23 maja 2013, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Anna55 dziękuję za odpowiedź :) Poprzycinałam już te najbardziej żółte listki.Od razu kępki lepiej wyglądają :)
ali67 nie masz się czym chwalić ;:14 Piękne kępy kolorowych liliowców.Ja o takich marzę i póki co mieć nie mogę :(
anezob69 fantastyczne ;:63 ;:oj
Pozdrawiam Amelia
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Bożenko on mi dalej nie pasuje na Red Rum ;:222 . Jaka jest jego wysokość i wielkość kwiatu? Napisałaś wielkość dłoni to mało precyzyjne - dłoń "po długości, czy szerokości" ? Red Rum jest niski max 40 cm, a wielkość kwiatu ok.10 cm. RR jest taki "bardziej zwarty" i płatki wewnętrzne (te szersze czyli petale) układają się bardziej płasko przylegają do tych zewnętrznych.... RR nie ma oka a u Ciebie jest i trudno to traktować jako gardziel. Na zdjęciu sprzedawcy wg mnie jest RR, natomiast dostałaś coś podobnego ale nie to.
W sklepach internetowych jest dużo błędów ;:223 , zależy u kogo się zaopatrują. A nawet u hodowców błędy też się zdarzają. Kupowałam u producenta Siloam David Kirchhoff a dostałam dwukrotnie (bo drugi raz po uznanej reklamacji) Davida Kirchhoffa.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Bożenko jestem za tym,że popełnino pomyłkę z Twoją odmianą Red Rum .
Zobacz jeszcze raz - nie tylko o kolor chodzi swoje zdjęcie i zdjęcie u Kasi.
Porównaj też zdjecia z ofertami ... to też nie jest to co kwitnie u Ciebie .
Może nasi specjaliści orzekną? Bo może to warunki uprawy mogą mieć wpływ na wygląd kwiatów tej samej odmiany?


Obrazek Obrazek

Kasi u Ciebie jest bezproblemowy (dla mnie) Red Rum
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
anezob69
200p
200p
Posty: 285
Od: 8 maja 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Faktycznie to chyba nie będzie Red Rum bo miał być niski naokoło 40-50 cm (tak jak równocześnie zakupiony Children's Festival) a jest wyższy od niego łodyga ma 80 cm, jest sztywna gruba jak dwa złączone ołówki. Kwiat bez rozciągania płatków ok.15cm, płatki szer. 5cm.

Zdjęcia specjalnie teraz robione ... kwitnie tylko jeden kwiat, są jeszcze pączki, jutro powinno więcej zakwitnąć.

Dzisiejszy kwiat jest faktycznie różowawy tak jak na zdjęciu poniżej. Już sama nie wiem co z tym kolorem za każdym razem jest inny. Wpływ pogody?
Obrazek

tutaj dzisiejsze pomiary i kolor przekłamany:
Obrazek Obrazek

Obrazek



Czyli nie mam Red Rum ...
Znalazłam teraz katalog z 2010 z którego kupowałam i jest tam też zdjęcie Night Beacon ... na zdjęciu jest bardzo podobny do mojego, który jak się okazało nie jest RR. Ale gdy wrzuciłam Night Beacon do sieci to okazało się, że to całkiem inne kwiaty, inny kolor i inny środek.
I bądź tu człowieku mądry ;:223
Jako laik całkowicie zgłupiałam.
Dla mnie nie ważna nazwa, grunt, że kwiat mi się podoba ;:306
pozdrawiam serdecznie, Bożena

Ogród szczęściem pachnący
Awatar użytkownika
Anna55
1000p
1000p
Posty: 1542
Od: 27 kwie 2012, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Bożenko!
Nie przejmuj się. Ważne,że kwiaty Ci się podobają. Na początku mojej liliowcowej przygody kupowałm co popadnie i wystarczyło ,że zobaczyłam napis "liliowiec " a już wpadałm w amok. Moje pierwsze liliowce kupione jako mix odmian na kiermaszu roślin zakwitły jako rdzawe. Teraz mam pokaźną kępkę. :D Zamiast Franasa Halsa miałm czerwone pajączki.
Awatar użytkownika
szy---
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 31 sty 2013, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Witajcie,
jestem zakochany w liliowcach, ale jest problem, mam 14 lat i mieszkam w bloku, posiadam mały ogródek 20 km od domu a w nim kilka liliowców i balkon.
Tak kwitły na ogródku.
Obrazek Obrazek
A to balkonowy, tylko się do końca nie rozwinął. ;:174
Obrazek
Balkon u Szymka Zapraszam :D
Szymon
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Co tu dużo pisać o uprawie tak mało wymagających roślin.Średniej klasy gleba,wilgotna ale przy tym dobrze zdrenowana i minimum 5h bezpośredniego nasłonecznienia a optymalnie cały czas poza godzinami południowymi i to wszystko co potrzebne aby dobrze rosły :) . Przed chorobami to najlepiej wczesną wiosną spryskać wywarem ze skrzypu i pokrzywy tak w proporcji mniej więcej 1/5 w 1kg na 10l wody - po 5 dniach już można stosować.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

anezob69 -Bożenko z podobnym liliowcem do Twojego i ja mam problem.
Zamówiłam odmianę Lavender Deal ( rubinowo-lawendowych kwiatach i złotej, kontrastującej gardzieli. Trzy przednie płatki kwiatu są szerokie, na brzegach pofalowane , z wyraźną białą wstęgą przechodzącą dokładnie w połowie płatka. Tylne płatki są gładkie, wywinięte do tyłu )

Wszystko pasuje ale moje mają jakby bardziej malinowo-czerwony kolorek a do tego zmienny jak to czasami bywa u liliowców ...
Obrazek

Uprawianie to bajka i radości mnóstwo gdy kwitną ale ustalenie odmian gdy zdarzają sie pomyłki ze strony dostawców to już ogromna praca i wielkie wyzwanie .
Wszystkim życzę powodzenia i namawiam do uprawy bo sa prawie samoobsługowe i przepięknie wyglądają w dużych kępach.
Mam dobrą ziemię i szybko się rozrastają. Ciekawi mnie jak często można wykopywać kępy i dzielić dla rozluźnienia na rabacie ?
Czy to ma wpływ na kwitnienie w kolejnym sezonie ?
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Krysiu :wit ,
Zdjęcie Twojego Laender Deal jest w niewłaściwej tonacji. Za dużo żółtego! :!: Zobacz, może uda Ci się skorygować ustawienia kolorów. I zamieść zdjęcie jeszcze raz
Pozdrawiam
Katarzyna
ali67
100p
100p
Posty: 148
Od: 13 lut 2014, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

AmeliaL pisze: ali67 nie masz się czym chwalić ;:14 Piękne kępy kolorowych liliowców.Ja o takich marzę i póki co mieć nie mogę
Liliowce jak zdążyłem zauważyć lubią piaszczystą, przepuszczalną i lekką glebę.
Pod każdą karpę dodatkowo dałem kompost, w ubiegłym roku podlewać nie musiałem i dobrze się rozrosły, w tym roku od kwietnia tylko dwukrotnie popadało i szybko przekwitły.
ps.
Tak nakręciliście mnie na te liliowce że pojechaliśmy do znajomego obejrzeć jego plantację i niechcący kupiliśmy jeszcze 16 różnych odmian. Trzy dni musiałem w tych upałach przygotowywać im miejsce.
Zobaczymy w przyszłym roku co z tego wyrośnie.
Jak twierdzi ten hodowca amator, chcąc uzyskać nasiona na siewki trzeba każdy kwiat zapylać i przed siewem stratyfikować przez 4 tygodnie w lodówce.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Kasiu faktycznie w upalne dni i przy pełnym słońcu czasami cięzko trafić ze stanowiskiem przy fotografowaniu stąd kłopoty z kolorami. Aparat pewnie tez swoje robi.
Innej fotki nie mam i już nie zrobię bo przez upały i brak opadów czas kwitnienia wyjątkowo skrócony. Przyjrzę mu się w następnym sezonie , może po rocznej adaptacji w nowym miejscu będzie bardziej podobny do takiego jaki zamawiałam ... ach Ci dostawcy :;230
Wciskają kit i jeszcze każą sobie słono płacić :D
Awatar użytkownika
Marzena62
500p
500p
Posty: 570
Od: 13 lip 2012, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

:wit Ja niestety od kilku lat przegrywam walkę z tą rdzą na liściach, pryskam, pryskam i bez efektu, chyba się poddam.
Irysy i inne moje kwiatki -
z pozdrowieniem - Marzena
ali67
100p
100p
Posty: 148
Od: 13 lut 2014, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Liliowce -zaczynamy z nimi naszą przygodę.

Post »

Nowy nabytek rozkwitł czy zakwitł?.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”