Koleus Blumego cz.2

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Aga 333
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2017, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Narine - Ja już nie mam zdrowia tych kwiatostanów obrywać ! Wystarczy,że przez tydzień zabraknie mi czasu i już efekt jak na zdjęciu. Zresztą teraz to już nie ma wielkiego znaczenia bo zaraz i tak będą przymrozki niestety.
Ten jeden coleus taki wysoki mi urósł ,ma bardzo długie międzywęźla. Reszta jest normalna. Może bardziej w cieniu trochę rośnie.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Ja u części już przestałem obrywać, nawet część nasion już dojrzała i wiosną zamierzam wysiać. Zastanawia mnie jednak jak z krzyżowaniem i dziedziczeniem genów u coleusów. Rokoko rosną obok blumego itp. ciekawe jak będą wyglądały w przyszłym roku.
Zdjęcie nasion rokoko (już nie będę musiał wydawać na nie majątku!) :lol:

Obrazek
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Aga 333 nie strasz tymi mrozami! :wink: Niech przychodzą jak najpóźniej. Ja tam liczę na słoneczny wrzesień, skoro lata w tym roku praktycznie nie było. Koleusy u mnie są najładniejsze właśnie we wrześniu.
Russski ponoć poprzez nasiona koleusy nie dziedziczą cech matecznika. Będziesz miał niespodzianki. :)
Aga 333
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2017, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Russski. No proszę ! prawdziwy ogrodnik z Ciebie ! Myślę ,że koleusy krzyżuja się we wszystkie strony, podobnie jak dyniowate i dlatego jest taka ich różnorodność. Ja nie zbieram nasion. Wolę kupić i mieć nadzieję,że firmy nasienne dorzucą coś ciekawego do paczki. Mam ze 4 pokrzywki kupione, które w ogóle nie wytworzyły ani jednego kwiatostanu. Trochę mnie to intryguje ale raczej już nie wypuszczą.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Narine, Aga 333 A ja już tak pięknie wszystkie nasiona kolorami posortowałem :D
Jeśli chodzi o różnorodność, w tym roku wysiałem 3 paczki od 3 producentów. Miałem może jedną sztukę ciekawszą, reszta zwykłe pospolite :/ Ciekawe skąd biorą sadzonki do marketów, tam zawsze są jakieś ciekawe. U mnie też kilka kolorów w ogóle nie wypuściło kwiatostanów, lub je ma ale jakieś nie w pełni rozwinięte.

Wypadało by polować na ebay lub amazon, ale widząc zdjęcia i ceny... Też dużo ciekawego nie ma.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Nie łatwiej zrobić sadzonki i przetrzymać na parapetach, skoro chcesz mieć na drugi rok te same odmiany?
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Narine ten sposób testowałem w poprzednim roku. Połowę zimy zniosły ok, później łodygi zaczęły czernieć i zamierać.
Niestety większość koleusów kiepsko zimuje, poza kilkoma najzwyklejszymi, te przezimowały mi bardzo dobrze.
Szczęście w nieszczęściu z koleusów nie mam nic takiego, co nie urośnie z następnych nasion.
Frajdy siania, i wybierania ciekawszych egzemplarzy też sobie nie odmówię :wink:
U mnie problem jest też z miejscem. Mam mnóstwo innych roślin do zimowania.

Obrazek
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Dawnymi laty, gdy byłam jeszcze mała :wink: to moja babcia uprawiała koleusy (mówiła na nie pokrzywki) jako rośliny całoroczne doniczkowe. Żadnego chłodu, zacienienia, nic, normalny parapet. Co za mocno urosło, to cięła, ukorzeniała i od nowa Polska ludowa :D Może my się za bardzo z nimi pieścimy? A może to już nie to, co wtedy? Inne odmiany? A swoją drogą, jeśli chodzi o wysokość koleusów, to dwa lata temu na wyspie Brac w Chorwacji widziałam klomby z koleusów (chyba wieloletnich :?: ) na pewno miały ponad metr wysokości. Ale oni tam w domach nawet kaloryferów nie mieli - inny klimat. Dziękuję Agnieszko ;:167
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

demeter1 w Niemczech też widziałem całe ich klomby, też miały podobną wysokość. Najprawdopodobniej nasadzane wiosną co roku, bo mimo, że zimy łagodniejsze to te nie przetrwają minusowych temperatur. Te zwykłe zielone, zielono-białe, czy zielono-czerwone bardzo łatwo zimować na parapecie. Ja miałem kilka donic w każdej po 3 różne rośliny, niestety przetrwały tylko w 20%. Wszystkie miały te same warunki, a nawet w doniczkach było tak, że jeden kolor rósł normalnie a roślina obok nie wiedzieć czemu zamierała. Na pewno przezimowanie wszystkich nie jest nie możliwe, ale przy pospolitych kolorach nie warte zachodu.

W tym roku testowałem uprawę na ledach i kilka watów naprawdę potrafi zdziałać cuda. Nawet pokuszę się i wysieję kilka przesegregowanych nasion. Zobaczymy czy wyrosną zielone jak ich rodzicielka :D Będzie ciekawy eksperyment.

U mnie mają zdobić podwórko, więc cudów nie wymagam, a jak się trafi coś ciekawego jestem bardzo zadowolony :D
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

I szczerze powiem, że Twoje podejście mi się podoba - bez napinki ;:108 Wtedy ma się, jak mówią młodzi, fun, a nie wrzody na żołądku :wink:
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

No właśnie, moje najładniejsze kolory wsadzałam do doniczek i nad nimi "skakałam i dogadzałam" a te brzydsze wsadziłam do ogródka w najmniej reprezentacyjne miejsce (po prostu nie miałam serca ich wyrzucić) i jak się okazało były to "brzydkie kaczątka", bo to właśnie one teraz są naj...bardziej rozgałęzione, naj...bardziej bujne, naj...wyższe i nawet pięknie się wybarwiły.
iwcia618
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 28 wrz 2014, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Dla osób chcących przechować przez zimę pokrzywki: Sadzonki pobiera się na początku wrzesnia. jeśli chcesz sadzić po kilka w doniczce, to podobne kolory razem. Sadzonka ze strzępiastymi liśćmi każda w osobnej doniczce. Takie rady dostalam od pani która koleusy zawsze przetrzymuje.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koleus Blumego cz.2

Post »

Były dwie mikroskopijne sadzoneczki a teraz może wysokością nie grzeszą ale liście mają ogromne .
Będziemy próbować przezimować ;:65
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”