Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Siałam w marcu i ładnie powschodziły.Poprzesadzałam je do obszernych doniczek i wyniosłam do ogrody. No i jak to nieraz bywa, zapomniałam o nich ;:131 Jedynie 2 posadziłam do ziemi i te pięknie się rozrosły i zakwitły, natomiast tamte w donicach chyba walczyły o przetrwanie, mają ładne karpy.
Ninia jeśli nasionka są świeże to bardzo szybko one wschodzą jeśli są w ciepłym miejscu. Nie ma co się szybciej śpieszyć bo zrobią się wiotkie.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

To też będę siała w marcu - mam zamiar je później wsadzić do gruntu. Dzięki.
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

A ja siałam pod koniec kwietnia , właśnie kołnierzykową i bardzo ładnie mi się rozrosły i kwitną od końca lipca.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

emma1966 a jakiej firmy miałaś nasionka?, czy mogłabyś wstawić jakieś zdjęcie (jeśli masz)?
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

A ja mam pytanie o karpy dalii. Gdzieś wyczytałam, że czasem karpy czy kłącza mają formę trawiastą i że takie dalie mają małe szanse na przezimowanie. Co to znaczy "trawiasta forma" i czy rzeczywiście nawet nie warto próbować przezimowania?
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mają zamiast bulw takie grubsze długie korzenie. Próbować zawsze można. Można zaglądać do nich wtedy często i jak za bardzo przeschną to je trochę spryskać wodą. Albo przechowywać w chłodnym miejscu w donicy z ziemią i też od czasu do czasu podlać, zeby za bardzo nie wyschła.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dzięki Kasiu bardzo. U swoich wykopanych teraz karp widzę czasem takie długie marchewki, ale oprócz nich są też na szczeście zwykłe bulwy.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Wandziu jak jest marchewka grubości kciuka to jest ok. Gorzej jak mają średnice poniżej centymetra. A trafiają się też takie co mają moze ze 3 milimetry. I wtedy nie są wcale sztywne, tylko właśnie są jak grubsze korzenie. W zeszłym roku miałam jedną taką - dalia była wysoka, kwiaty miała duże, a po wykopaniu zonk.
Bo tak w ogóle to dalie mają nie tylko bulwy. Mogą też być właśnie takie długie marchewy. Kartofelki też bywają wydłużone i całkiem okrągłe.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Takie malutkie karpy jak ,,korzonki " też dają radę przetrwać okres zimowy. Zazwyczaj wykopane karpy zostawiam do lekkiego przeschnięcia z ziemią a potem wsadzam do wiadra lub worka. Te ,,niewyrostki" układam na górze dużej karpy i zasypuję ziemią. Zauważyłam że duże karpy zachowują jakiś stopień wilgotności wokół siebie i ,,niewyrostki" dają radę przeżyć. 2 lata temu ,,niewyrostki" wszystkie wsadziłam do wiadra z ziemią i też dały radę w większości przeżyć. Jednak że temperatura u mnie w piwnicy zimą jest ok 5*C. Czyli tak jak pisze koleżanka ,,próbować warto" :D .
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Witam, mam pytanko o "zdziczałe" dalie, może jest tu już jakiś wątek o tym...chodzi o takie, które zmieniły w jednym roku kolor kwiatów, np fioletowe dostały białe paseczki, w następnym z puchatych przeszły do jednego rzędu płatków.
Wszystkie są ładne tylko interesuje mnie dlaczego tak się dzieje, jak tego unikać? O tym, że w tym roku są o połowę mniejsze krzaki wyczytałam, że to normalne. Jeszcze nie wyciągam dalii z ziemi, w zeszłym roku ścięło je dopiero w grudniu.
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
KochinyAndzi
100p
100p
Posty: 180
Od: 9 lut 2017, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koronowo

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

U mnie były przymrozki, ale nie ścięło dalii tak jak w okolicy...powoli wyciągam karpy bo przestają kwitnąć i mam ich dużo, więc sobie dzielę prace. Cienkie korzonki mają karłowe, chyba je posadzę do donicy w garażu, żeby nie uschły. A wielkokwiatowe mają ogromne marchewy. Też wyciągacie z ziemi?
Z wszystkiego robimy sobie jaja.
Pozdrawiam, Andzia.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Wykopałam ale jak patrzę za okno to nie wiem czy się nie pospieszyłam bo pogoda jeszcze całkiem znośna i pewnie mogły jeszcze z tydzień dwa posiedzieć w ziemi, no trudno - może za bardzo nie wyschną zimą
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Ja wczoraj swoje wykopałam, zmrożone na amen :roll: aż czarne. Teraz czekają pod folią aż trochę przeschną i do piwnicy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”