Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dalie co roku mnie zaskakują zmiennością swojej wysokości. Te, które w tamtym roku były wysokie, w tym są średnie. Średnie z kolei mocno wybujały. Jednak podobnie jak u wielu z Was, ogólnie w tym roku są niższe, niż zazwyczaj.
Kolejny raz przekonuję się też, że właściwie nie warto sadzić wcześniej karp w doniczki i trzymać w domu.. Sadzone od razu do gruntu i tak dogonią te doniczkowe, a nawet przegonią. Czy macie podobne obserwacje?

Javier u mnie jeszcze sporo dalii nie ma pąków :? Niektóre mają już po 2 metry... Tyle, że na północy zawsze wszystko później.
W tamtym roku, mimo świetnej pogody dla dalii, dwie nie zdążyły mi zakwitnąć.
W tym roku jedna z nich już ma pąk :) Czekam na nią z ciekawością, bo ma to być Sir Alf of Ramsay.
Kiedyś już pytałam, ale nikt nie odpowiedział. Czy to jest odmiana późna?
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7815
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Tak sadzenie dalii do doniczek i trzymanie ich w domu z mojego doświadczenia nie ma sensu no chyba ,że ktoś ma do tego odpowiednio lepsze warunki .
Dalia Sir of Ramsay kiedy ja miałam zakwitła nie zbyt późno ,ale to zależy od warunków pogodowych .
Pozdrawiam Alicja
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dalie mam posadzone w donicach bo nie posiadam ogrodu tylko balkon w bloku.Od kilku lat sa kupowane od ogrodnika już pięknie rozrośnięte i kwitnace w doniczkach.W tym roku pokusiłem się o zakup karpy ze sklepu.
Z opakowania wiem tylko tyle ze ma to być dalia kaktusowa bordowa.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Równo tydzień temu (i jeszcze wczoraj) dostałam ususzone karpy dalii (26 + 10). Posadziłam od razu w duże wiadra, bo w gruncie już miejsc brak. Z sadzenia przedtygodniowego wykiełkowało 11 i mają ok 4-6 cm. Zamierzam je razem z wiadrami schować przed pierwszymi przymrozkami i mam nadzieję, że jesień będzie długa i ciepła i nawet jeżeli nie zobaczę w ty roku kwiatów to mam nadzieję, że zdążą zregenerować bulwy. Czy myślicie, że powinnam je zasilić jakimś nawozem fosforowym? Czy jednak raczej azotowym?
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7815
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Kluska azotu to raczej bym nie polecała .może raczej do cebulowych ,żeby bulwy lepiej przyrosły .No i do wiader to za dużo wody nie lej bo mogą bulwy podgniwać .Ale pewnie o tym wiesz :D
Pozdrawiam Alicja
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mam je na tarasie :) (pańskie oko konia tuczy - w czasie weekendu co ok. godzinę) :lol: podlewanie kontrolowane :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Poradzcie proszę,moja jedyna dalia choruje.Pojawił się mączniak prawdziwy.Pryskam na przemiennie raz czoskiem raz Topsinem a efektów brak bo co chwila się pojawia na nowo mączysty nalot.

A tak kwitnie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Być może Twoja dalia choruje, bo ma za słabe wietrzenie.

Jeśli bardzo Ci na niej zależy spróbuj wywaru ze skrzypu polnego

Przygotowanie mikstury:
1 kg świeżych lub 200 g suszonych roślin zalać 10 litrami wody i moczyć przez całą dobę, następnie zagotować i trzymać na bardzo małym ogniu przez 30 minut. Po przestygnięciu przecedzić i zastosować do oprysków w rozcieńczeniu z wodą 1:3.
Stosujemy w okresie wegetacji przy słonecznej pogodzie, najlepiej w godzinach porannych. Rośliny opryskuje się przez 3 tygodnie w odstępach co 3 dni.
Taki wywar ze skrzypu polnego pomaga zwalczyć mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego, rdzę, a nawet kędzierzawość liści brzoskwini.
Pozdrawiam
Barbara
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Z racji ze aż 10litrów mikstury nie potrzebuje więc na litr wody suszonego skrzypu to będzie 20g? Dobrze myślę?
Wietrzenie dalia ma dobre,bo cały czas jest na zewnątrz.Chodzi o to ze na południu polski(może tez ktoś zauważył)pogoda spowodowała dużo chorób grzybowych.Mieszkając na osiedlu widzę jak różnego rodzaju drzewa liściowe czy chwasty są porażone właśnie przez mączniaka prawdziwego i mojej dali tez się dostało.
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Moje wysokie dalie, po deszczach się pokładają, doradźcie jak i czym je zabezpieczacie ,aby nie leżały na ziemi.Były ładnymi zwartymi krzaczkami, a przez to straciły na urodzie :( .
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Emma! wbij obok paliki drewniane i podwiąż. Sprawdzone! :wink:
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Z zazdrością oglądam wasze dalie. U mnie co urośnie to ślimaki zeżrą... Potrafią ogołocić z liści i kwiatów. Zostają same łodygi. :( Porażka w tym roku. A już młode się wylęgły. Nie nadążam ich zbierać.
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Wokół dalii należy wysprzątać teren, by ślimaki nie mogły się nigdzie chować za dnia. Jeśli jednak nie ma takich możliwości , bo wokół są dojrzałe rabaty, należy ślimaki radykalnie wytruć, albo zrezygnować z dalii :wink:
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”