Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Może ktoś umie doradzić jak przygotować Martagony aby zakwitły w przyszłym roku. To już 3 rok jak nie zakwitły. Dziś wykopałam cebule aby je sprawdzić czy jest dobrze. Jest nawet lepiej, cebule duże dorodne, zdrowe i mają drugą o połowę mniejszą cebulę. Tylko dlaczego kwiatostan jest widoczny ale nie rozwija się. Zmienię mu miejsce na bardziej cieniste Zastanawiam się jeszcze czy sypnąć mu szczerze kredę czy drobno zmielone skorupki z jaj.
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Martagony lubią glebę o pH powyżej 8. Lubią też rosnąć w jednym miejscu, nie trzeba ich wykopywać . Jak je wykopałaś to muszą znowu się ukorzeniać i mogą nie zakwitnąć. Trzeba było tylko trochę podkopać bez ruszania korzeni. Ja swoim sypnęłam trochę nawozu jesiennego, a wiosną oprócz nawozu do cebul, dam im trochę dolomitu i to tyle dla nich, a kwitł nawet mały przyrost

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Elu dziękuję za podpowiedź ;:304 Piękny masz okaz ;:oj . Wiesz ,,nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :D Teraz wiem że , są po 2 szt. Cebulki za dużych korzeni nie mają, czyli trafiłam w moment przesadzenia. pH 8 to sporo trzeba będzie sypnąć, teraz wiem dlaczego krokusy nie chciały pomiędzy nimi rosnąć :roll: Czytałam w necie że, potrzebują też dużo próchnicy, ale czy ja wiem? Zauważyłam tylko że u mnie za dużo próchnicy czy kompostu to śmierć cebulki lilii. Zbyt długo utrzymują wilgoć w korzeniach, choć Martagony ponoć to lubią :roll:
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Jolek pokazałam Ci jak rosną moje martagony- pod okapem. W tym miejscu jest cała masa gruzu po budowie i nie podejrzewam aby tam miały mokro. Zrobiłam trochę podwyższoną rabatkę. Może Twoje martagony posadziłaś za głęboko, one tego nie lubią. Moje martagony były ogromne jak je sadziłam, a i tak kwitły dopiero w tym roku
Obrazek
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Czy można jeszcze sadzić lilie? Dostałam kilkanaście cebul i zastanawiam się co z nimi teraz zrobić :?:
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Spokojnie możesz sadzić :D
Ja dopiero teraz rozsadzam swoje lilie choć jeszcze nie wszystkim uschły łodygi.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ja w tym tygodniu wykopałem i posadziłem sporo lilii. Też miały zielone pędy.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Mam kilka nowych lilii orientalnych, posadziłem je do ziemi na wiosnę w doniczkach żeby łatwiej je było wykopać. Kiedy najlepiej je przenieść do domu? W piwnicy mam +10-15 st. C przez całą zimę i raczej ciemno bo tylko małe okienka.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Marek w piwnicy masz 10-15 stopni to ile w domu? jak weźmiesz je do domu do zaczną rosnąć. Wkop te donice głębiej, przykryj później tekturą, igliwiem czy agro i może przetrzymają. Ja mam orientalne w donicach ale stawiam je pod zabudowanym balkonem opatulam styropianem, włókniną, tekturą. Tam gdzie stoją jest czasem -2, ale nie dotyka to cebul w donicach. Jeśli nie masz takiego pomieszczenia to zaryzykuj przetrzymanie w glebie.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

A ja mam pytanie do doświadczonych Forumowiczów.
W tym roku posadziłam kilka lilii drzewiastych, wyrosły, kwitły, ale teraz nie wiem, czy mogę już im poprzycinać łodygi na zimę, czy czekać, aż zaschną/zbrązowieją?
Jeżeli było już to gdzieś poruszane, to z góry przepraszam za powtórkę :)
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
mw21
50p
50p
Posty: 84
Od: 8 wrz 2011, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ja zostawiam łodygi lilii aż zbrązowieją a łodygi wycinam podczas okrywania stroiszem przynajmniej wiem gdzie dokładnie rosną :)
Pozdrawiam
Dawid
https://www.instagram.com/eko.gardener/" onclick="window.open(this.href);return false;
jagodka27
100p
100p
Posty: 171
Od: 22 paź 2017, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Witam jesiennie wszystkich tu zaglądających. Czekać trzeba na następny sezon lilowy. Mam pytanie odnośnie rozmnażania lilii z liści: kiedy i jak to zrobić żeby coś z tego wyrosło?

Na forum lilowe zaglądam już od dawna i dużo rzeczy się już dowiedziałam ale zarejestrowałam się na forum niedawno. Z powodzeniem mam nadzieję rozmnażam lilie z łusek i z odrostków. Mam też posiane z nasion w jesieni tamtego roku azjatki i zobaczymy co będzie. Może ktoś pomoże mi zgłębić temat z poprzedniego postu o rozmnażaniu z liści. Pozdrawiam.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Wszystkie lilie z tegorocznego sezonu
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Pierwsze słyszę, że lilie rozmnaża się z liści. Owszem z cebulek, które rosną między liśćmi.
Pozdrawiam Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”