Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Chyba faktycznie je za mało karmiłam , wysadzę na działce może wrócą do formy :D
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Adrian, szybciutko wszystko wsadzaj. Narcyzy i lilie dłużej się ukorzeniają i to jest naprawdę absolutnie ostatni dzwonek ;:oj
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Jolu.....

ja właśnie dzisiaj wsadziłam :uszy tydzień temu mnie nie było no i lało cały dzień ;:223 ale jeszcze parę lilii mi zostało ( od forumowych przyjaciół zakupionych), więc sadzenie max w sobotę się szykuje ;:224

I wiecie co???

Ciężkie to sadzenie ;:219 ale mam nadzieję, że efekty mi zrekompensują tę walkę z glebą :;230
Pozdrawiam, Ela
Awatar użytkownika
georginja
500p
500p
Posty: 892
Od: 4 paź 2012, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowy wschód

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

A ja swoje dopiero dziś posadziłam. Oby zdążyły ukorzenić się. :roll:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 26&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje nadwyżki- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=154" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

georginja- ja też.... 26 września padało u nas, tydzień temu sadziłam narcyze a wczoraj wzięłam się za tulipany i krokusy.... w sumie tez wczoraj dosadzałam lilie..... a jeszcze mają mi przyjść, wiec... wyścig z czasem trwa.
Pozdrawiam, Ela
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Adrian pisze:Z różnych powodów dopiero w ten weekend (lub w przyszłym tygodniu) będę mógł pojechać na działkę aby coś tam zrobić.
Czekają m.in. różne cebule do posadzenia.
O ile nie martwię się o krokusy czy tulipany to niestety są również narcyzy i szachownice cesarskie, o których czytałem, że powinny być już dużo wcześniej posadzone by się zdążyły dobrze ukorzenić :(. Prognozy są takie a nie inne (czyli przewidywane są już noce z minimalnymi przymrozkami i powolutku temperatura się obniża (choć zimy nie widać na szczęście)), jest nadzieja, że cebulki się zdążą zadomowić?
Aha, przyjechało też kilka zamówionych lilii OT - od razu do gruntu z nimi?

Pozdrawiam ciepło,
życząc jak najwięcej dni "złotej jesieni"
:)
Adrian ja w zeszłym roku sadziłam narcyzy 20 października. Wiosną pięknie urosły i zakwitły. Sadź śmiało.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

2 lata temu narcyzy sadziłam w styczniu (nie było wtedy mrozu). Zakwitły pięknie chociaż nie były zbyt wysokie. Krokusy i tulipany zdarza mi się sadzić nawet w marcu. Zawsze kwitną. :wink:
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Dorotka ale masz wtedy cebule jednorazowe, bo wątpię że na drugi rok wytworzą kwiat. Cebula musi przejść przez cykl genetyczny.
Pozdrawiam Ela
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

No niekoniecznie. Narcyzy zakwitły za rok, bo zadbałam o dokarmienie. w ogóle to nie zauważyłam wielkich zmian w kwitnieniu tych rosnących "normalnie" i tych sadzonych po terminie. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie warunki po kwitnieniu. ;:108
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Wygląda na to, że terminy wymyślono po to , by nam utrudnić życie.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Termin jest po to, żeby go w miarę przestrzegać. Tulipan sadzony w grudniu i zakwitł nic im nie było, ale sadzone przed zimą/ w pojęciu w tym samym roku. Lilia sadzona na jesieni lepiej kwitła jak na wiosnę . Różnie może być, ale trzymajmy się ogólnych terminów, a jak nie to pretensje nie do cebul, ale do samego siebie.

Swój cykl musi przejść roślina. Mam na parapecie amarylisa ogrodowego. Z racji tego, że nie wiedziałem na początku jak z nim postępować próbowałem wypędzić żeby zakwitł. Ale on nie taki głupi. Nie zakwitł. To druga rzecz mi przyszła do głowy w końcu to cebula. Nie podlewałem, zasuszyłem. Odczekałem swoje/ cebula też . I zacząłem po mału lać wodę/ liście ruszyły i zakwitł :lol: i co kto tu mądrzejszy natura czy uparty próbujący postawić na swoim homo sapiens ? Nie róbmy kwadratury koła z roślinami.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Nie robertP2 ja o tych terminach napisałam trochę sarkastycznie, bo twierdzenie, że można sadzić w styczniu uważam za szkodliwe. Pewnie, że jeżeli jest taka zima jak w ubiegłym roku to roślina spokojnie wytworzy korzenie,. Ale jeżeli w dwa dni po posadzeniu ściśnie mróz to nie jest tak wesoło, bo po pierwsze nieukorzeniona cebulka jest podatna na wymarzanie, a po drugie czym ta cebulka pobierze to wspaniałe nawożenie jeżeli nie ma należytych korzeni. Po okresie schłodzenia cała siła rośliny idzie w kwiat. Nie ma już kiedy wytworzyć korzeni. Terminy są opracowane dla naszego klimatu.Pracowałam w Holandii przy cebulkach i terminy były tam przestrzegane bezwzględnie i to w kraju gdzie klimat jest bez porównania łagodniejszy.
Pewnie, że my w uzasadnionych przypadkach możemy zaryzykować, mnie się zaplątało opakowanie hiacyntów i dzisiaj o wiele za późno posadzę, ale robię to , bo a nóż się uda. Ale równie dobrze może się nie udać i tak późne sadzenie nie może być regułą.
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sadzenie cebul kwiatów, kiedy?

Post »

Zdarza mi się sadzić cebule dość późno i wówczas starannie okrywam je liśćmi przykrytymi siatką ogrodniczą. Mam wrażenie, że to pomaga, bo na wiosnę nie mam problemów, ładnie kwitną i nie zauważyłem by ucierpiały. Ale chyba lepiej sadzić w odpowiednim terminie... ale życie nie jest proste.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”