Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1048 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 75  
Autor Wiadomość
Rozanka
 Tytuł: Re: Lilie - uprawa - cz.3
PostNapisane: 14 lis 2012, o 23:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Ultrafiolet, bardzo mi przykro z powodu wymarzniecia. :?
Generalnie straciłam ubiegłej zimy trąbkowe, z wyjątkiem Dolcetto i OT mieszańce z trąbkowymi. Przetrwała nawet orientalna pełna Magic Star, choć kwitła nieciekawie bo złapał ją majowy przymrozek i trochę zniekształcił. Prawda jest też taka, że przetrwały te sadzone późno w listopadzie czyli nie zdążyły wcześniej wykiełkować.
Ja swoje nakrywam 20cm warstwą igliwia, może jeszcze dorzucę ten styropian? ;:108
No chyba, że spadnie śnieg, którego ostatnio było brak. :roll:

Dolcetto
Obrazek

Zibi_41
PostNapisane: 15 lis 2012, o 00:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Trochę nie rozumiem , w czym ma pomóc ten styropian :roll: Jeśli już , to dobre efekty daje przykrycie agrowłókniną , nawet podwójnie . Jeśli warstwa styropianu nie będzie szczelna , to nic nie da , a jeśli odetnie dostęp powietrza to nastąpi fermentacje beztlenowa , czyli wyprodukujemy metan.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Ewa58
PostNapisane: 15 lis 2012, o 09:15 
100p
100p

1 szt.
Stosuję się do sposobów pielęgnacji podanych w poniższym linku. Mam tylko jedno zastrzeżenie dotyczące przechowywania cebul w lodówce. Przy mojej ilości tylko cebul orientalnych, dwa pojemniki na warzywa to mało, no chyba że sprawie sobie specjalną lodówkę tylko dla lilii.
Wszystkie lilie na zimę okrywam dodatkowa warstwą kory a jak wypadnie kilka czy kilkanaście szt to nawet tego nie zauważę.
http://rkmk.cyberdusk.pl/artykuly/lilie_1.html

bolekso
PostNapisane: 15 lis 2012, o 09:16 
200p
200p

więcej niż 1
Pod styropianem ziemia nie zamarznie. Trzeba go położyć szczelnie i po pierwszych mrozach.Na zmarzniętą i wyściółkowaną ziemię sypię ciepły torf i zacieram płytą styropianu. Robię tak od paru lat i nigdy nic złego się nie stało a lilie nawet najwrażliwsze zimują bez problemu. Ten sam efekt można uzyskać grubo ściółkując ale trzeba mieć czym ściółkować.
Bolek

zelwi
PostNapisane: 15 lis 2012, o 18:55 
500p
500p

---
W tym roku pierwszy raz uprawiałem lilie orientalne i bardzo ładnie kwitły. Miałem duże cebule w opakowaniu MIX i parę mniejszych. Po wykopaniu cebule były ładnej wielkości a i potomnych się trochę uzbierało. Zadołowałem cebule w woreczkach z dziurkami wypełnionych torfem w kopcu na warzywa. Mam nadzieję, że do wiosny nie będą wypuszczać kiełków.

hania5
PostNapisane: 16 lis 2012, o 00:02 
200p
200p

---
Witam.Czy mogę lilie przesadzić wiosną,ponieważ jesienią przez cały czas były zielone aż do listopada.Jeśli można to kiedy-jak wyjdą z ziemi,czy wcześniej.Dziękuję za informacje.
A przy okazji może ktoś wie jak ta lilia się nazywa/ją właśnie chcę przesadzić/.
Obrazek

Zibi_41
PostNapisane: 16 lis 2012, o 00:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
bolekso napisał(a):
Pod styropianem ziemia nie zamarznie. Trzeba go położyć szczelnie i po pierwszych mrozach.Na zmarzniętą i wyściółkowaną ziemię sypię ciepły torf i zacieram płytą styropianu. Robię tak od paru lat i nigdy nic złego się nie stało a lilie nawet najwrażliwsze zimują bez problemu. Ten sam efekt można uzyskać grubo ściółkując ale trzeba mieć czym ściółkować.
Bolek

Torf jest w tym przypadku warstwą przepuszczalną gwarantującą dostęp tlenu , ale o tym wcześniej nie było mowy. Gdybyś zatarł styropian bezpośrednio na ziemi , do wiosny nie przetrwało by nic żywego. Wiem to z własnego doświadczenia , gdy kilka lat temu ktoś doradził mi przykrycie grządki styropianowymi pudłami.

Rozanka
PostNapisane: 16 lis 2012, o 01:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Haniu, wg mnie Altari. Pięknie zakwitła, ile kwiatów, super. ;:138

Ewo, bardzo dziękuję za świetny link o uprawie lilii. Mnie serce boli jak stracę najmniejszą cebulkę, wszystkie odmiany mam podpisane i skatalogowane, no i pamiętam gdzie co rosło. Nie wyobrażam sobie takiej porażki jak poprzednia zima, zatem ruszam do poważnego okrywania, nie będę się już dłużej zastanawiać czy dadzą radę przetrwać czy nie. Te najcenniejsze powędrują do pomieszczenia i lodówki. :wink:

hania5
PostNapisane: 17 lis 2012, o 00:39 
200p
200p

---
Rozanka dziękuję. :wit Czy może przesadzałaś lilie wiosną,jeśli tak to proszę o parę uwag dla początkujących ;:180

Jerome
PostNapisane: 17 lis 2012, o 13:53 
200p
200p

1 szt.
Ja znowu z pytaniem. Skuszony cenä kupilem toche lilii i krokosmii. Czy to przesylka szla za dlugo (4 dni), czy tez takie juz byly, nie wnikam.
Natomiast dostalem cebule w stanie jak na fotkach. Plesn na wiekszosci jest spora, ale tylko po wierzchu. Obralem kilka z wierzchnich lusek i pod spodem jeszcze O.K
Obrazek Obrazek
Niestety nie jest tego malo
Obrazek
i zastanawiam sie czy käpiel w kaptanie jeszcze cos da, czy będę miec jeden z najdrozszych kompostöw w okolicy?

mirzan
PostNapisane: 17 lis 2012, o 14:20 
1000p
1000p

1 szt.
Sadź od razu do ziemi. Będzie plantacja na cięty kwiat?

Jerome
PostNapisane: 17 lis 2012, o 14:31 
200p
200p

1 szt.
Nie, w doniczki , pod foliak i do sprzedania w czasie kwitnienia. W tym roku kupowalem i sprzedawalem gotowce w doniczkach, nawet niezle szlo. Ale cholera drogawo bylo, wiec na przyszly rok wymyslilem ze sam zrobie troche roslin i w czasie kwitnienia zrobi sie jakäs promocje. Przy okazjii lilii czy czego tam nie zrobie klient kupi i inne zielska. Trzeba sie ratowac, bo Niemcy co prawda na roslinach nie oszczedzajä, ale kryzys widac na widnokregu.
A poza tym na wejsciu wsadzilem juz sporo, zeby reklama byla. Taki dlugi, wieczniekwitnäcy zagonek z röznosci wzdluz plotu.

ultraviolet
PostNapisane: 17 lis 2012, o 19:10 
200p
200p

więcej niż 1
Jerome kiedyś zazdrościła bym Ci ilości cebul, jednak dzisiaj jak coś takiego widzę to mnie zaczyna głowa boleć :wink:
Sama mam jeszcze w piwnicy lilie i zastanawiam się czy zdążę przed zimą. Pociesza mnie jedynie fakt , że są w dobrej kondycji i w razie czegoś przetrzymam je do wiosny.
Pozdrawiam.

Jerome
PostNapisane: 17 lis 2012, o 19:13 
200p
200p

1 szt.
Mnie tez boli od samego patrzenia. A jak jeszcze pomysle ze musze to wszystko wsadzic do donic, to.............
Nie, nie napisze. w slowniku ludzi kulturalnych nie ma slöw na opis moich mysli. :;230
Ale cierp cialo cos chcialo, tym bardziej ze jeszcze jedna porcja jest w drodze.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1048 ]  Idź do strony nr...        1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 75  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości