Gomfrena

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Gomfrena

Post »

Aneczko, myślę że ewentualnie kawałek agrowłókniny w pogotowiu wystarczy jakby miały być przymrozki. Bardzo fajnie że twoje doznały przyspieszenia :) Moje mogłyby pójdą w ich ślady, bo od czasu siewu minęły prawie 2 miesiące, a one wpierw pokiełkowały szybko, a teraz ledwo co wychylają pierwszą parę liści, nie wiem czy ja coś źle z nimi robię czy to normalne? :?
Kuba
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Gomfrena

Post »

Jak tam wasze gomfreny?

Ja z przykrością muszę oznajmić że moje, mimo hartowania przed wysadzeniem, padły niemal wszystkie, z 30 kilku została jedna malutka. Nie mam pojęcia czemu aż tak źle, bo były okrywane przed przymrozkami i podlewałem je mocno :? . Ale cóż, może dam je w innych miejscach, ale to dopiero za rok - mam nadzieję że wasze obecnie mają się lepiej :roll:
Kuba
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Gomfrena

Post »

Moja gomfrena stoi jak zaczarowana... Niedługo przegonią je inne rośliny z rabaty i ją zakryją :(
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Gomfrena

Post »

Czy komuś z was zakwitła? Moje gomfreny zrobiły sobie ze mnie żarty i wyglądają obecnie jak na zdjęciu poniżej (to i tak największe, dla porównania widać niżej krzaczki suchlinu i suchokwiatu). Te wysadzone w maju padły wszystkie, przeżyły tylko te niedobitki wysadzone w czerwcu.

Obrazek

Nie wiem, czy jeszcze jest dla nich szansa na kwiaty :?
Kuba
Awatar użytkownika
cate72
200p
200p
Posty: 289
Od: 27 wrz 2009, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Italia

Re: Gomfrena

Post »

kto posial gomfrene w tym roku? ;:204 Bardzo ladna roslinai kwitnie cale lato
Przepraszam,ale nie mam mozliwosci uzywania polskich liter Kasia
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Gomfrena

Post »

Ja dziś rano zamoczyłam nasiona, po powrocie z pracy wysieję je. Ujęła mnie prostotą gomfrenka, kupiłam nasiona w lutym, ale nie chciałam zbyt wcześnie wysiać, dziś dzień kwiatowy to do roboty.
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Gomfrena

Post »

Kilka nasionek skiełkowało, część powoli też wystawia łepki, siewki są w kolorze bordo.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Gomfrena

Post »

Chyba niezbyt łatwa w końcu w uprawie ta gomfrena, bo coś o wynikach cicho.
Czytałam, że można ją po prostu wysiać do gruntu, dlatego tak planuję zrobić. Uda się, albo nie, bo na zdjęciach w necie wygląda ładnie, zobaczę jak będzie w rzeczywistości.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gomfrena

Post »

Co roku sieje gomofrede, ale gdybym mogła zastąpic ja czym inny zrobiłabym to.Jej małych kuleczek o wspaniałych kolorach nie da sie z niczym porównać. W czasie suszenia nie traci ani kolorów ani połysku ani nie deformuje sie. Ale niestety jest bardzo pracochłonna, rosnie powoli i słabo kwitnie.Fakt, że długo bo do przymrozków.Próbowałam ja zastąpić suchokwiatem, no podobna kolorystyka, ale suchokwiat przy suszeniu traci kolory a kwiaty sie deformują.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Gomfrena

Post »

Ok, czyli spróbuję, ale w gruncie od razu i nie na froncie rabaty. A czy suszyć można tak jak zioła, w zacienionym, przewiewnym miejscu, czy jakichś specjalnych zabiegów wymaga?
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gomfrena

Post »

Suszy sie bardzo łatwo, ale wczesniej usunąć listki i niewybarwione główki są nieefektowne trzeba koniecznie suszyc do "góry nogami' żeby sie głowki nie powykrzywiały. ładnie wyglądają małe suche bukieciki zielonej hortensji i gomfreny tej o jaskrawych kolorach biała jest dla mnie jeszcze cenniejsza , ale tu juz musze miec zdjecia.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Gomfrena

Post »

Ja sobie darowałem (widać moje zmagania sprzed dwóch sezonów) ale dodać mogę że kwiatki miała ładne, tylko malutko. Co do zachowania kolorów to chyba też różnie, bo mimo suszeniu w cieniu strasznie pożółkły łodyżki, czego o suchokwiacie nie powiem :wink: ale oczywiście trzymam kciuki i powiodzenia! :)

Wiem że formy kuleczek nie da się zastąpić ... i tak gomfrena rosła mi lepiej niż kraspedia, której z kilkunastu siewek ostały się 3 i wszystkie padły - tutaj przynajmniej doczekałem się kwiatów ... ale to i tak za słabo ;:223 chyba akurat te dwa kwiatki to będę kupował już w postaci suszków. Niestety tylko raz tylko widziałem kraspedię, może gdzieś na giełdzie kwiaciarskiej się uda ;:224
Kuba
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Gomfrena

Post »

U mnie w zeszłym roku siewki były udane, ale potem w ziemi na działce radziły sobie dużo gorzej, może zbyt dzieżką mam ziemię. Kwitły ale słabo, zginęły gdzieś między bardziej ekspansywnymi roślinami. W tym roku posieję je znów, ale znajdę nowe miejsce dla nich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”