Cebulowe - czy wykopywać?Kiedy?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Milo - nornice nie jedzą szachownic, przebiśniegów i narcyzów.

Magdo - w koszyczkach zawsze łatwiej wykopac cebulki, chociaż jak się zostawi je dłużej w koszyczkach to są bardzo ściśnięte.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wiem wiem... :)
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Priam pisze:Milo - nornice nie jedzą szachownic, przebiśniegów i narcyzów.
Ogólnie nie jedzą amarylkowatych (np. hippeastrum, narcyz, śnieżyczka, sprekelia), gdyż zawierają trujące alkaloidy. Inne rodziny cebulowe też je mają ale w mniejszych stężeniach. Nie tykają także trujących zimowitowatych (zimowit), myszopłochowatych (konwalia, kokoryczka), melantkowatych (ciemiężyca, czworolist) i obrazkowatych (arum, kalia, sauromatum).

Szachownice wydzielają specyficzny zapach (ci co kupowali wiedzą o czym mowa), który odstrasza gryzonie.

Najbardziej zagrożone są lilie, ich cebule to przysmak dla gryzoni. Dlatego też obowiązkowo powinno się je sadzić do głębokich koszyków (najlepiej takich jak dla roslin wodnych).
Awatar użytkownika
anuśka85
100p
100p
Posty: 147
Od: 3 sie 2008, o 21:05
Lokalizacja: wieś, kujawsko-pomorskie

Post »

A ja mam pytanie czy cebulicy syberyjskiej i przebiśniegom nie będzie przeszkadzało towarzystwo iglaków? Nie będą niekorzystnie na siebie nawzajem oddziaływać? Mam na razie nieduże krzaczki iglaczków i tak sobie pomyślałam, że pod jedną odmianą posadzę cebulicę a pod drugim rodzajem przebiśniegi...
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

I ja mam pytanie-wykopałam zeszłoroczne koszyczki-chciałam się przyjrzeć cebulom i okazało się że części nie ma :roll: -wszystkie koszyki miały po 5 cebul a zostały 2-3.
Nie jest to wina gryzoni,prawdopodobnie zgniły.Czy to że były w koszyku miało jakiś wpływ?
Szczerze napiszę że się rozczarowałam -liczyłam że cebulek przybyszowych im przybędzie :roll:
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Agnieszko a kiedy wykopałaś zeszłoroczne cebulki? Jeśli teraz - to możliwe że zgniły. Cebulki tulipanów wykopuje się na przełomie czerwca i lipca.
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Teraz z ciekawości-ale to chyba nie ma znaczenia?Pewnie i tak by zgniły.
Teraz po prostu dołożyłam kilka nowych :roll:
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Może jakbyś wykopała w czerwcu i przechowała do teraz... ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem :) Ja ostatnio policzyłam wszystkie moje cebule, które zaplanowałam posadzić i wyszło ok. 200 sztuk. Tylko gdzie ja to upchnę... :)
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja mam strasznie głupie pytanie, no ale po prostu muszę je zadać. Czy te cebulkowate się wykopuje kiedyś z ziemi?? Bo skoro teraz się sadzi, to wnoszę, że na zimę mają zostać w ziemi, a jaki jest sens wykopywać w lecie? Strasznie przepraszam za to idiotyczne pytanie, ale chciałabym posadzić wkrótce cebulki i nie wiem, czy będę potrafiła odpowiednio zadbać o to...
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Post »

Socurku... kto pyta nie błądzi :lol: Z moich różnych zebranych informacji wynika, że nie trzeba ich co roku wysadzać, a nawet nie trzeba bo wtedy maja możliwość "zgęstnienia". Jeśli już trzeba to wykopuje się cebule po przekwitnięciu i zaschnięciu zielonych części. Trzeba je osuszyć i przechowywać w przewiewnym miejscu. Dobrze byłoby gdybyś przejrzała wątki Priama i Xipe np., bo oni wiedzą baaardzo wiele na ten temat - fachowcy, że hohoh...
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
Awatar użytkownika
LaPasion
100p
100p
Posty: 135
Od: 13 mar 2007, o 06:48
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nie potrafię przechowac tygrysiówek do następnego roku... 2 lata już próbowałam teraz bedzie podejście nr 3, za każdym razem na wiosnę cebulki wyglądały jakby spróchniały???? Co robić?

Mam jeszcze jedno pytanie, co należy teraz wykopywać z roślin cebulowych?
Nazwa Gatunkowa: Magdziorek
Rząd : Leniwce ;)
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Wykop mieczyki, a dalie jeszcze trochę podrosną i też wykop.
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 372
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Mam pytanie.Wiem że teraz powinno się wykopywać mieczyki ale u mnie jeszcze liście są bardzo zielone i ani myślą żółknąć.To teraz je wykopać czy poczekać aż zaschną?
Miłośniczka wszystkich kwiatów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”