Lilie podstawy uprawy,rozmnażanie z łusek i inne porady

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Lilie podstawy uprawy,rozmnażanie z łusek i inne porady

Post »

Z tego co wiem to lilie można także rozmnożyć z łusek. Podobno należy oddzielić łuski z kawałeczkiem piętki. Wsadzamy to do skrzyneczki z mieszanką piasku i torfu. Podlewamy i przykrywamy. Taka miniszkalrenkę ustawiamy w temp. około 20 st. Celcjusza. Po 2 miesiącach powinny pojawiać się małe cebulki :)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Priam ja rozmnażam lilie z łusek ale bez tych wszystkich komplikacji. :D
Przy rozsadzaniu odrywam jedną, dwie łuski.
Do doniczki na dno daję trochę kupionej ziemi torfowej (uniwersalnej), dopełniam to ziemią z rabaty (gliniastą), i sadzę łuski.
Doniczki wraz z łuskami dołuję na rabacie. Nie bawiłabym się z doniczkami ale mam wielu amatorów na cebulki lilii, więc muszę sadzić do doniczek.
Na następny rok jest już młoda roślina, jeszcze nie kwitnie, ale małą cebulkę już wykształci.
Za dwa lata już powinna pokazać pierwsze kwiaty. :D
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Ceny cebulek lilii

Post »

Ceny pewnych odmian mogą szokować nowości są często nawet po 16-40 złotych za cebulkę szczególnie te bardzo wyrafinowane jak pełnokwiatowe odmiany orientalnych czy wyjątkowo urodziwe orientpety i trąbkowe.

Średnie ceny hurtowe popularnych, masowo mnożonych odmian zawierają się w przedziale od 1,5 (azjatki) - 4,5 (orientalne) złotych za sztukę.

Lepiej kupować cebulki od kolekcjonerów, w tym roku wiosną kupiłem kilkanaście gatunków botaniczych od kolekcjonera z Czech i jestem bardzo zadowolony, większość zakwitła a nie dostałbym tych gatunków w kraju.

W sklepach i centrach ogrodniczych często można się nieźle naciąć bo sprzedawcy przesypują cebulki w boxach albo klienci nie odkładają cebulek we właściwe miejsca tylko jak leci.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

W przypadku gatunków botanicznych można rozmażac z siewu, jest to trochę skompliowane bo są dwa typy postępowania z nasionami w zależności czy dany gatunek kiełkuje nad czy podziemnie ale można usykac w wielu przypadkach kwitnące rosliny juz w 3-4 roku po wysiewie nasion, a niestety wielu gatunków się w przedaży nie dostanie.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Lilium henryi
Obrazek
dorasta do 2,5 m wysokości, moje miały w tym roku 1,8 m wysokości i po 20 kwiatów na pędzie.

pozdrawiam Paweł
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lilie

Post »

http://picasaweb.google.pl/liliumster/Lilie2007

Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć lilii z mojego ogrodu.Większość lilii na zdjęciach
to moje krzyżówki,uzyskane z własnych nasion.Zachęcam do siania lilii, jest to
wspaniała zabawa, na całe życie.
Pozdrawiam miłośników lilii i nie tylko.
Mirosław Zaniewski
mirzan
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ale uczta! :shock:
Ustawiłam pokaz slajdów...mówię Wam ,wrażenie niesamowite...kwiaty przepiękne ,tak blisko oczu i nosa.
Czułam zapach..
Dziękuję.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Lilie

Post »

mirzan pisze: Większość lilii na zdjęciach
to moje krzyżówki,uzyskane z własnych nasion.Zachęcam do siania lilii, jest to
wspaniała zabawa, na całe życie.
Piękna kolekcja :D
Mirku ,zachęcasz do krzyżowania i uprawy lilii z nasion w związku z tym mam gorącą prośbę.
Czy mógłbyś przybliżyć temat krzyżowania lilii i ich uprawy ,tak przystępnie dla amatorów -ogrodników.
Kiedyś już nad tym myślałam w odniesieniu do liliowców tylko nie wiedziałam jak się do tego zabrać i zarzuciłam ten pomysł.
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

Mirku Twoje lilie są piękne i to z "własnej hodowli", tylko pogratulować takich okazów ;:138
Ja również wiosna szykuję się na zakup kilku odmian :D tylko u mnie na działce, poza mną lilie uwielbiają także nornice :twisted:
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lilie

Post »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa.Uprawa lilii jest dość prosta.
Azjatyckie lilie lubią ziemię
piaszczystą i ścółkowanie korą.
Trąbkowe dobrze znoszą ziemię cięższą.Dużym zagrożeniem
dla lilii są nornice, a krety ułatwiają nornicom żerowanie.
Z chorób na liliach występuje szara pleśń, pasożytem jest poskrzypka liliowa, ładny czerwony chrząszcz.
I to właściwie wszystkie zagrożenia, inne występują rzadko.

Zapylanie lilii polega na przeniesieniu pyłku z jednej lilii na znamię słupka drugiej. Wskazane jest zapisanie w zeszycie kto z kim miał przygodę i zaaznaczenie na roślinie
matecznej numeu krzyżówki.Trzeba pamiętać o kilku zasadach- azjatyckie zapylać
azjatyckimi, trąbkowe trąbkowymi. Jesienią zbieramy nasienniki, suszymy,wydmuchujemy
puste łuski i wiosną siejemy.Kto ma widne mieszkanie, może siać już teraz na parapecie.
Po ok. dwóch, trzech tygodniach lilie wschodzą.Wychodzi z ziemi cienki szczypiorek z łuską
nasienną na końcu.Jest to liścień, pierwszy prawdziwy liść pokaze się za parę tygodni.
Po przymrozkach można już lilie rozsadzić na stałe miejsce na grządce, w słonecznym miejscu.Jeśli rok będzie sprzyjajacy, niektóre mogą zakwitnąć na przyszły sezon, ale na ogół
w ciągu dwóch, trzech lat.
Dla chętnych mam nasionka lilii trąbkowych, zebrane z różnych roślin, w kilku kolorach, wyślę
po podaniu adresu.A jeśli Ktoś się krepuje, moge przesłać ofertę na życzenie. Nie daję jej
na forum, bo jest dużo pozycji, ok 250 różnych nasion.
Pozdrawiam.Mirzan

Obrazek
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Mirku jeżeli Twoje lilie mają już nazwy odmian, to czy mógłbyś podawać te nazwy lub choćby pochodzenie. :D
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Lilie

Post »

Nie rejestruję odmian, hodowlę lilii z nasion traktuję jak miłą zabawę.Teraz trudno ustalić
pochodzenie każdej krzyżówki, w tym roku zrobię nowe zdjęcia i zapiszę dane, przy każdej
lilii jest etykietka z opisem.Ta na zdjęciu powyżej, to odmiana Kain.
Krzyżówki opisane jako tango mają rodziców- Latvia jako matka i Stardust hybr.były dawcami pyłku. Dzieci wyszły ładniejsze od rodziców. Obrazek
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Mirku zielenieję z zazdrości, ale takiej pozytywnej. :D :D :D
Naprawdę piękne.
Do tej pory rozmnażałam lilie tylko tradycyjną metodą, z łusek. Czasami coś się samo wysiało ale nic ciekawego z tego nie wyszło, a Ty masz takie cuda.
Chyba zacznę próbować, za Twoją radą.
Nie ma to jak dobry przykład. :D
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”