Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja także nie jestem zbyt przekonany do keramzytu. Trudno dostać odpowiednio małe grudy, zazwyczaj są o średnicy 1-2cm a to nadaje się jedynie na drenaż. Do tego dość trudno keramzyt się usuwa z systemu korzeniowego przy przesadzaniu, bo wnikają do niego korzenie. I jeszcze jedna wada: keramzyt ma odczyn lekko zasadowy. Podobnie jak tłuczoną cegłę trzeba go zakwasić przez użyciem jako składnik podłoża do kaktusów. Jak dla mnie to już perlit jest lepszy choć też za bardzo go nie używam. Podobno perlit nie jest trwały i jest bardzo lekki, co też bywa problematyczne. Wydaje się, że lawa jest najlepszym podłożem ale tu za wiele nie wypowiem się, bo nie mam w tej materii doświadczenia.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Potwierdzam to co mówi Norbert, zauważyłem to samo gdy siewki wsadziłem do ziemi+piasku, gdyż nie chciałem do maleństw dodawać żwirku, bo ten który akurat miałem był zbyt gruby. Woda nie podsiąkała, a jeśli tak to bardzo słabo, ponadto podłoże z ziemi i piasku jest jakby ''ciężkie''. Ale Arash prawda jest taka że każdy ma swoją własną, w jego opinii najlepszą mieszankę, którą wypracowuje się przez lata m.in. przez obserwacje reakcji kaktusów na dane podłoże. Ważne aby było im w nim dobrze i aby zdrowo rosły, reguły nie ma. Myślę że to też kwestia przyzwyczajenia do danych warunków. Możliwe też że po prostu piasek który my stosowaliśmy był gorszy od tego który stosuje Jacek ? Ja daję ziemię, piach i żwir w stosunku 1:1:1, wydaje mi się że kaktusom odpowiada, jest prosto i bez kombinowania :)
Awatar użytkownika
MindDecay
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2016, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowa Sól

Szary piach dla sukulentów

Post »

Witam,
od dłuższego czasu zmagam się z poważnym problemem: otóż umierają mi wszelakie kaktusy i sukulenty. Podejrzewam że głównym winowajcą jest podłoże. Nie potrafię stworzyć mieszanki podłoża która byłaby optymalna dla tych roślin. Chodzi głównie o to iż nawet gdy rozrabiam 'ziemię do kaktusów' z piaskiem w proporcji 1:3-7 podłoże i tak po pewnym czasie zmienia się w twardą skorupę. Od znajomego dowiedziałem się iż dla sukulentów najlepsza jest 'szara ziemia z lasu'. Runa niszczyć nie zamierzam, jednak moja działka jest położona niedaleko lasu i na terenie ROD (przy płocie zewnętrznym itp) jest identyczny 'piach'. Ma ktoś z tym jakieś doświadczenia? Byłbym też wdzięczny jeśli ktoś by podzielił się swoim "przepisem" na podłoże.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
Drapieżniki
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Myślę że problemem może być woda którą podlewasz, czy jest to kranówka ? Jeśli tak to po pewnym czasie zmienia odczyn podłoża, kaktusy powinny mieć kwaśno a kranówka zmienia odczyn na alkaliczny , przez co kaktusy nie mogą pobierać substancji odżywczych i umierają. Drugą możliwością jest to że podłoże ma za dużo torfu - ma on takie właściwości że jak wyschnie na wiór to staje się skorupką i nie jest w stanie potem z powrotem napęcznieć wodą - korzenie nie mogą pobierać substancji odżywczych i wody bo są tak ściśnięte i umierają. Mógłbyś jeszcze raz napisać jaką mieszankę używasz? W sensie proporcje.
Awatar użytkownika
MindDecay
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 10 cze 2016, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Podlewam wodą z filtra RO i co jakiś czas leję nawóz do kaktusów Biopona. Mieszanki opierają się na płukanym gruboziarnistym piasku rzecznym i ziemi do kaktusów substrala. Próbowałem różnych proporcji jednak najdłużej przeżywały mi w mieszance 1:4 (ziemia:piasek)
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
Drapieżniki
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

To problem może być z wodą , mimo wszystko taki filtr nie zmieni odczynu wody. Spróbuj może deszczówką podlewać jeśli masz jak ją zebrać ? Myślę, że trzeba by dodać żwiru do podłoża - sam piasek nie zapewnia odpowiedniej przepuszczalności, jeśli jest zbyt drobny to wręcz tą przepuszczalność pogarsza. Mieszanka w proporcjach 1:1:1 ( ziemia, piasek, żwir) powinna być optymalna, dająca im sporo składników odżywczych ale także odpowiednią przepuszczalność. Zwir musi być dostosowany do wielkości roślin - dla małych żwirek 2-3 mm, dla większych może być powyżej 5.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Szary piach dla sukulentów

Post »

MindDecay pisze:Witam,
od dłuższego czasu zmagam się z poważnym problemem: otóż umierają mi wszelakie kaktusy i sukulenty. Podejrzewam że głównym winowajcą jest podłoże.
Myślę , że podłoże jest OK , problemem może być nadmierne podlewanie lub to że kaktusy mają za ciemno :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Nie porównuj owadożernych do kaktusów, bo to zupełnie inne rośliny. Niemniej odchodzimy od tematu. W kwestii podlewania zapraszam tutaj:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=14343
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Może podlewasz zbyt obficie i/albo przy niekorzystnych temperaturach?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Kraskafari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 lut 2017, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

W "beton" może ci zmieniać podłoże z zawartością zbyt drobnego piasku, albo elementy gliny w tym piasku. Piasek do mieszania z ziemią powinien być grubszej granulacji.
Wszystkiego dobrego
Robert
cypher
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 29 mar 2017, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Mam pytanie dotyczące proporcji ziemi i piasku/żwiru/keramzytu dla określonych gatunków kaktusów.
Niedawno przesadzałem swoje kaktusy w mieszanke ziemi Kronen wymieszaną z drobnym keramzytem 1-4mm i na dno doniczki grubszy keramzyt jako drenaż.
Większość moich roślin pozytywnie odebrała tą zmianę oprócz Melocactusa, który zaczął się marszczyć i odwadniać. Nie wiem jak mu pomóc i czy przesadzić go ponownie do samej ziemi dla kaktusów. W internecie wyczytałem że Melocactusy wolą żyźniejsze podłoże. Do przesadzenia mam jeszcze Parodie, a one też ponoć wolą jak podłoże całkowicie nie przesycha. Czy te gatunki faktycznie wymagają bogatszego podłoża? Proszę mi coś doradzić żeby tych roślin nie zasuszyć na śmierć.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Kaktusa zaszuszyć na śmierć? Hmm.. u mnie stały od 1 września bez wody, podlane w zeszły czwartek dopiero ( dodam, że cały wrzesień było po 30 stopni, więc mocno przesuszone poszły na zimowisko) czyli prawie 8,5 miesiąca (!) stały bez wody. W to wliczam także dwuletnie siewki. Owszem wypadło mi 3-4 roślinki ale przez zimę zazwyczaj niestety tak się dzieje, niekoniecznie przez przesuszenie, bardziej jakiś grzybek czy coś. Podsumowując, naprawdę wielka to sztuka zaszuszyć kaktusa.. Owszem może zasychać ale powodem nie jest tutaj brak wody(wilgoci od podłoża), czy jego żyzności (kaktusy rosną często na czystej skale).
Bardziej doszukiwałbym się tutaj jakichś problemów z samymi roślinkami ( kondycja korzeni? ). Odczyn ziemi powinien być ok jeśli używasz ziemi do kaktusów Kronena. Dodam że Parodie owszem wolą wilgotniejsze środowisko, ale żeby cały czas miały mieć wilgotno to na pewno nie - to jednak kaktusy. W melakach nie pomogę, jednak swoje Parodie traktuję jak inne kaktusy i problemu nie ma. Mieszankka której używam to ziemia do kaktusów, żwir i piasek w proporcjach 1:1:1 ( choć zaczynam kombinować z proporcjami 1:1,5/2:1 w podanej przeze mnie kolejności)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Oczywiście, że ciężko jest zasuszyć kaktusa. Moje melokaktusy trzymam na sucho przez całą zimę i nic im nie jest. Jeśli marszczy się kaktus pomimo podlewania, to albo uszkodzeniu uległy korzenie albo kaktus powoli pada.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”