Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

marcin_zak2 pisze:Witam
czy robiąc mieszankę do astrophytum, dać zamiast piasku kwarcowego dolomitowy celem podniesienia pH i dostarczenia wapnia?
Wielu poleca dodawanie czegoś takiego , ale problem w tym by nie przedobrzyć w drugą stronę . W naturze kaktus puszcza korzenie w różnych kierunkach na znaczną odległość , w doniczce nie ma za dużego wyboru . Tu nie da rady zaaplikować z aptekarską dokładnością by ucelować idealnie w pH . Do tego jeszcze dochodzi później podlewanie twardą kranówką.
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Potrzebuję porady.
Chciałbym zabrać się za przesadzenie grudnika. Obecnie jest w podłożu produkcyjnym - bardzo torfowym, silnie zbitym i poprzerastanym. Czy macie patenty jak się zabrać za usuwanie starego podłoża, nie dewastując tym samym korzeni?
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Usuń używając pędzelka i nie stresuj się jak usuniesz trochę korzeni.
Później zostaw kaktusika przynajmniej na dobę aby ewentualne ranki na korzeniach się zagoiły. (patrz zdjęcie)
Po przesadzeniu do właściwego podłoża nie podlewaj przynajmniej przez 2 tygodnie. Chodzi o to aby mikro ranki miały czas na regenerację , żeby korzenie nie gniły.


Obrazek
Regeneracja korzeni po usuwaniu torfowego podłoża.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
carabus1
200p
200p
Posty: 331
Od: 19 wrz 2016, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

A ja chciałbym się spytać jak to jest dokładnie z przycinaniem korzeni przy przesadzaniu kaktusów po zimowaniu. Czy należy przycinać czy też nie jest to koniecznie? Jeśli tak to ile należy przyciąć :)
Pozdrawiam, Piotr
Moje kaktusy
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Kiedyś przycinałem naprawdę długie około 15 cm korzenie do około 10 cm a u innych zostawiałem i nie widziałem żadnej różnicy. Korzenie przycinane były na rodzaju Mammillaria
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dziękuję za radę Piotrze. Niestety w tym przypadku podłoże to prawie czysty torf, a zbity tak, że pędzelek powinienem zastąpić szczotką ryżową :twisted: no nic, trzeba będzie się z tym zmierzyć. Pozwolę sobie jeszcze dopytać: czy 2 tygodnie bez podlewania to dla schlumbergery aby nie za dużo? Wszak to nie jest typowy kłujak i lubi mieć trochę wilgoci w nogach.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Nie mam grudnika u siebie ale jestem przekonany, że absolutnie nic mu nie będzie.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

To jeszcze ostatnie pytanko, być może trywialne. Zanim zapytałem na forum rozważałem usuwanie torfu po uprzednim namoczeniu aby łatwiej się rozdzielał. Jak się teraz domyślam, pewnie wskazane jest usuwanie go na sucho?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Można spróbować usunąć torf na mokro ale po tej operacji korzenie muszą dokładnie wyschnąć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Tak też można. Próbowałem kiedyś usuwać pod kranem ale jest zdecydowanie gorzej. Lepiej jest całkowicie na sucho. Jeżeli bryła korzeniowa jest mokra to wyciągnij z doniczki to szybciej przeschnie.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Kaktuska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 lut 2017, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przesadzanie kaktusów

Post »

Jeśli chce przesadzić kaktusa to czy powinnam wyjąć go ze starej doniczki razem z ziemią i wsadzić do nowej i wypełnić ziemia ,czy wyjść ze starej i otrzepac z starej ziemi aby zostały same korzenie?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Należy wymienić całość podłoża i warto przyciąć korzenie, jeśli są zbyt długie. Jak dobrać podłoże jest opisane w tym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=29595

Sadzimy do suchego podłoża pierwsze podlanie powinno mieć miejsce po około tygodniu od przesadzenia.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
rakietowysmok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 mar 2017, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przesadzanie kaktusów kupionych w miniaturowych doniczkach.

Post »

Witam, zakupiłem dosyć sporą ilość małych kaktusów w malutkich doniczkach za dosłownie bezcen. Kaktusy bardzo ładnie wystrzeliły w górę i w tej chwili korzenie już zaczynają wyglądać z dziurek pod donicami więc postanowiłem je przesadzić. Dziś zmierzyłem średnice tych mini doniczek i mają one 7 cm szerokości. W Internecie wyczytałem że należy przesadzać rośliny do doniczek 2-4 cm szerszych jednak najmniejsze jakie trafiłem miał 12 cm. Kupiłem ich 12 sztuk tyle ile miałem jednak po powrocie do domu okazało się że nie tylko ich średnica ma 5 cm więcej ale też ich wysokość jest dwukrotnie wyższa. Ziemie zakupiłem gotową firmy substral, ponieważ wcześniej przesadzałem inne moje kaktusy do tej ziemi i wszystkie bardzo ładnie się przyjęły bez suszenia korzonków ponieważ byłem niedoinformowany przy pierwszym przesadzaniu.

Mam dwa pytania:

1.Czy przesadzać te kaktusy do o tyle większych plastikowych doniczek?? Jak się przyjmą??
2.Udało mi się dorwać za darmo całe wiadro białego drobnego ozdobnego kamienia. Ma około 1cm średnicy. Czy będzie nadawał się na drenaż??
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”