Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Ojojoj klaudip !
Nikt nie obciął, bo ich nigdy nie było. :)
To Kleinia nerifolia. Z pachypodium ma niewiele wspólnego. Ale ratuj ją, bo to piękna roślina, w dodatku fajnie rozkrzewiona.

To, ze liście obsychaja - normalna rzecz.
Wstaw na razie do półcienia, bo nie wiesz, gdzie wcześniej roślina stała, żeby jej nie poparzyło. Docelowo - jak najbardziej pełne słońce.
Awatar użytkownika
kochampalmy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 paź 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Witam. Pozwolę sobie odświeżyć wątek. 16 września br. zakupiłam w markecie 2 pachypodium. Były tak zalane, że nawet jak przesadziłam je do nowej ziemi z mieszanką piasku to i ona przemokła i zaczęła pleśnieć. Przez ponad 2 tygodnie ich nie podlewałam, tylko dałam na okno południowe gdzie mają pełne słoneczko. Na początku wyglądały tak:

Obrazek

Obrazek

U mnie w mieszkaniu natywnie wilgotność powietrza wynosi 70-80%.

Obrazek

Temperatura ok. 20 C. Ja dopiero dzisiaj je podlałam, jak zobaczyłam, że ziemia jest wreszcie sucha. Przyznam, że zdrowo je podlałam, no może trochę dużo, ale nie chciałam, żeby znów za sucho miały. Teraz przeczytałam, że leje się troszkę. Nie mam jeszcze takiego wyczucia, bowiem ostatnio pachypodium miałam z 10 lat temu i mi padła, bo wtedy pamiętam, że źle się nią opiekowałam i nie znałam na niej. Moje pytanie brzmi, czy to normalne, że zaczynają jej już żółknąć liście, bo w sumie to jeszcze jesień porządnie nie przyszła? Nadmieniam jeszcze raz, że przez te 2 tygodnie je suszyłam, bo naprawdę były tak zalane, niczym bagna w Everglades.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

To podłoże wg mnie nie jest najlepsze. Zamiast piasku, powinnaś dać żwirek. Ale ogólnie źle nie wyglądają. Pachypodium gubią liście w okresie jesienno-zimowym. W sezonie nie podlewasz skąpo, a bo do całej bryły korzeniowej musi dotrzeć woda. Jedynie od jesieni stopniowo rzadziej i mniejszą ilością wody podlewasz.
Natomiast Pachypodium nie potrzebują tak wysokiej wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kochampalmy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 paź 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Wiem, to tak teraz na szybko przesadzałam,bo brakło mi nawet perlitu. Ale na wiosnę kupię ziemię do kaktusów i przesadzę do właściwego podłoża. Już teraz nie będę ich męczyć. Dobrze, to będę skąpiej podlewać, tylko nie wiem co ile - co 10-14 dni? Ja mam taką wilgotność powietrza w mieszkaniu naturalną. Nie stosuję żadnych nawilżaczy powietrza. Dlatego najlepiej u mnie trzymają się palmy.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Pachypodium lamerei (palma madagaskarska)

Post »

Ja swoje Pachypodium w sezonie zimowym podlewam nie częściej niż co dwa tygodnie (często rzadziej), dbając o to, żeby ziemia całkowicie przeschła pomiędzy dwoma podlewaniami, a jak już podlewam, to skąpo (tak, żeby nic się nie przelało na podstawkę)... Od pięciu lat jest OK.

W sezonie letnim wystawiam przed dom na słońce i nie podlewam wcale (podlewane jest naturalnymi opadami).

Pozdrawiam!
LOKI
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

W jakim podłożu najlepiej posadzić Pachypodium lamerei? Standard do sukulentów czyli piach, żwir i trochę ziemi jest w porządku?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Witam. Wiecie co bardzo chciałam mieć tą palmę Madagaskaru, a że jestem zwolenniczką wysiewu nasion próbowałam już 3 razy. W końcu byłam na szybkich zakupach w dużym sklepie i co? Patrzę a tu moja palma za 7,99zł. Kupiłam i już mam. Cieszę się nią każdego dnia.
Marzena
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

No to pochwal się Marzenko Chętnie się z Tobą ucieszymy :wink:
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Oczywiście. Oto moje małe 9cm... Już gubi liście ale sądzę, że zdrowo bo w sumie już zima, mało słońca, mało wszystkiego.
Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Podłoże nieodpowiednie. Jak w przypadku sukulentów musi być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. W tym co masz posadzone długo nie pociągnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

Jest to czysta ziemia do wysiewu z keramzytem i włóknem kokosowym. Z wierzchu uzupełnione czystą ziemią do wysiewu ( około 2 cm ). Tak mam posadzone Adenium, aloes i inne sukulenty i pięknie rosną
. Kupiłam ja 2 miesiące temu i nie za bardzo mogę ją teraz przesadzać, może dopiero na wiosnę. Podlewam raz w tygodniu jeżeli ziemia jest sucha po sprawdzeniu palcem. Liczę, że zimę przetrwa.
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

No widzisz, ale podłoże do wysiewu to podłoże do wysiewu, a nie do uprawy sukulentów. Podłoże powinno być zbliżone do tego co ma w naturze. Podłoże do sukulentów musi zawierać małą ilość ziemi albo najwyżej połowę objętości. Tak uprawiają zresztą doświadczeni hodowcy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Moja "palma Madagaskaru" (Pachypodium lamerei)

Post »

No to będę musiała zmienić podłoże bo bardzo zależy mi na tym pachypodium. Dziękuję za pomoc.
Marzena
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”