Podlewanie kaktusów i sukulentów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Z tej przyczyny doniczki ceramiczne nie pokryte na zewnątrz warstwą nieprzepuszczającego wody szkliwa nie nadają się do uprawy sukulentów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

peter86 pisze: siewka pedio może kilka miesięcy wytrzymać bez wody. zrób tak z siewką innego kaktusa :) :wink:
Peter ja to się zdziwiłem, jak w ubiegłym roku na jakiejś medio zawiązał mi się owoc, dojrzał z końcem sierpnia, nasiona się wysypały i skiełkowały mi przy roślinie matecznej siewki. Ale nie to mnie zdziwiło. Chodzi o to, że one mają 2mm średnicy i od końca września są niepodlewane. Stoją na zimowisku... i żyją jeszcze po pięciu miesiącach bez wody. Jutro spróbuję zrobić zdjęcie i wstawię u siebie na wątku.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Peter, jeszcze jedno mnie ciekawi, wiem, że trzeba pedio podlewać bardzo mocno, ale podlewanie kilkugodzinne (czy nawet kilkudniowe, jak wcześniej pisałeś) to nie za dużo? Spytam jeszcze przy okazji, kiedy startować z wysiewem tego rodzaju (bez lamp), standardowo, czy wcześniej, w lutym właśnie?
Na deszczówkę polecam najprostsze rozwiązanie, masz, zdaje się ogród, postaw w nim metalową beczkę i tyle. Ja mieszkam w bloku, więc beki na balkon nie wystawię, ale tak zbieraną deszczówkę wożę od wuja żony.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

teraz mogą moim zdaniem mieć wody do oporu. może nawet wstawie je między opuncje na skalniaku. temperatury są dla nich dobre. woda sama w sobie nie szkodzi chodzi bardziej o temperature. Pedio kwitnie wcześnie i owoce też szybko dojrzewają. Proste więc że wegetacja startuje szybko u nich też wcześniej. 3 x podsypane śniegiem a podłoże suche na pieprz i nie widzę żeby rośliny się napiły. trzeba więc stosować drastyczne środki.
Teraz mam okazje się nimi lepiej zająć to wykorzystam :wink:

wysiew to inny temat niż podlewanie :idea: . poczytaj na necie. jak chcesz na korzeniu to raczej ciężko bez doświadczenia z tym rodzajem. Ja nasiona łupe ale Pedio słabo kiełkuje u mnie. Lepiej mi idzie ze Sclerocactus.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

blabla pisze:Z tej przyczyny doniczki ceramiczne nie pokryte na zewnątrz warstwą nieprzepuszczającego wody szkliwa nie nadają się do uprawy sukulentów.
Nie pokryte? Moja doniczka jest właśnie na zewnątrz pomalowana i świecąca. Crassula rośnie doskonale pokazywałam ją TUTAJ - widać doniczkę. W takich doniczkach mam też inne sukulenty, które pięknie rosną i kwitną. Te pozostałe są jednak podlewane od góry...tylko Crassula była podlewana przez nasiąkanie - więc mam podlewać ją też od góry?
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Może Tomkowi chodziło o ceramiczne osłonki bez odpływu? Sam kiedyś miałem dużo sukulentów posadzone w ceramiczne doniczki i nie zauważyłem, żeby były jakieś problemy przy podlewaniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Chodziło mi o to, co napisałem. Doniczki nie posiadające z zewnątrz szkliwa nie nadają się. Jeśli takie szkliwo jest to nie tracą one zbyt szybko wody i roślinki można w nich trzymać. Inna wada tych doniczek to zajmowane przez nich miejsce ale o tym tu nie dyskutujemy.
Skoro woda przy podsiąkaniu nie podchodzi do góry i nie zwilża całej objętości podłoża to wina jest albo po stronie zbyt krótkiego czasu pozostawienia doniczki w wodzie albo w podłożu, w którym są wolne przestrzenie lub jego struktura uniemożliwia proces podsiąkania. Takie podłoże to ja bym wymienił na inne, w którym proces podsiąkania przebiega bez zakłóceń. Można też wkładać doniczkę do naczynia wypełnionego wodą do poziomu równego z poziomem podłoża w doniczce. Wtedy mamy 100% pewności, że cała objętość ziemi zostanie namoczona i to relatywnie szybko. Nie mniej problem złej struktury podłoża pozostanie nierozwiązany a to będzie miało negatywne konsekwencje na rozwój systemu korzeniowego i wzrost rośliny.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Ekspresja pisze: bryła korzeniowa była opleciona jakby kokonem z korzeni
Jednak nadal czekam na odpowiedź, czy ktoś miał taki przypadek. Zanurzając całą doniczkę w wodzie, może być tak, że kokon będzie okalał całą bryłę korzeniową. Roślin nie sadzę do byle jakiej ziemi...dobra jakość ziemi to 99% powodzenia w uprawie.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Ceramiczna doniczka , tak jak i podłoże, również nasiąka wodą i gromadzi ją. Korzenie w poszukiwaniu wilgoci skupiają się przy ściankach, a nawet wrastają w nie. Gdybyś moczyła cała doniczkę, miałabyś kokon na całej wysokości. Korzenie starszych silniejszych kaktusów potrafią tak wrosnąć w doniczkę, że nawet nie ma możliwości wcisnąć noża w celu okrojenia bryły korzeniowej i taką doniczkę trzeba rozbić przy przesadzaniu. Decyzja, co wybieramy - względy praktyczne, czy estetyczne - należy do nas.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Peter, dzięki raz jeszcze za odpowiedź, w kwestii podlewania pedio jestem trochę mądrzejszy.
peter86 pisze:wysiew to inny temat niż podlewanie :idea: . poczytaj na necie. jak chcesz na korzeniu to raczej ciężko bez doświadczenia z tym rodzajem
No tak, ale jak je zdobyć, jak nie przez próby wysiewu ;)?
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Wiesz chwali się że się chcesz bawić w te rodzaje :) Kup nasion i się baw.

Będę miał na korzeniu simpsonii a jak dorobię się własnych nasion to resztę też będę próbował na korzeniu. Bo kupowane nasiona pod takie eksperymenty to trochę za drogo.
Skalniak będzie kryty okresowo. W okresie powiedzmy od czerwca do połowy września i od grudnia do połowy lutego. To taki ogólny szablon bo tego jeszcze nie mam. Pedio na korzeniu są problematyczne ale nie takie znowu niemożliwe do utrzymania.

Skalniak daje ten plus że woda jest lepiej gospodarowana przez rośliny. Korzenie mają więcej miejsca na wzrost. Odpowiednie napowietrzenie i mniejsze dobowe wahania temperatury w porównaniu np z doniczkami produkcyjnymi. Podłoże musi być tylko w większości mineralne a konstrukcja taka żeby nie było zastoisk wody. Wtedy większość kaktusów można trzymać spokojnie cały sezon pod chmurką. Oczywiście z rodzajów znoszących przymrozki czy większe mrozy.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

@barbra13
Takie też były moje przypuszczenia i czekałam na ich potwierdzenie....bardzo Ci dziękuję. ;:167
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Podlewanie kaktusów i sukulentów

Post »

Czy to prawda, że kaktusy pobierają wodę nocą, nie za dnia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”