Kaktusowi Seniorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Kaktusowi Seniorzy

Post »

Witajcie, chciałam zaproponować Drogim Kaktusofilom pokazanie swoich dojrzałych i bardzo dojrzałych podopiecznych.
Czytuję i przeglądam Wasze wątki i zauważyłam, że siewki i młodziaki królują, a tylko czasami w tle zamajaczy dorodny korpus seniora. A mnie nurtuje pytanie jak wygląda gymnolek po latach, a starszawy astraczek jak? Jak żyją notokaktusy, które pamiętają czasy kiedy nie były jeszcze parodiami? Ile żyje turbinek? Czy mammillarie ładnie się starzeją? :D
Zima to czas snucia opowieści, szkoda by było, żebyście wszyscy udali się na zimowisko ze swoimi cierniuchami. Zapewne z niejednym starszym egzemplarzem wiąże się jakaś ciekawa historia, może początek kolekcji, może podarunek od dawnej miłości.
Mam nadzieję, że sie Wam moja propozycja spodoba, a jak nie, to niech ten watek Moderator wykasuje bezlitosnie. Howq
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

U mnie są dwa , jeden to chyba nawet pamięta czasy gdy nie był notokaktusem a co dopiero parodią.
Oreocereus trollii i Eriocactus leninghausii

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

Wow, ale futerkowa maczuga. A czy Eriocactus leninghausii kwitnie Ci? Bo gdzieś wyczytałam, że musi mieć conajmniej 20cm żeby uraczył kwiatkiem.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

To raczej nie w centymetrach problem :wink: , a w dojrzałości i odpowiedniej uprawie. I ja mam, pewnie w podobnym wieku E.leninghausii
Obrazek

Wybrałam jeszcze kilka staruszków z mojego wątku, pochodzą z peerelowskich kwiaciarni, w większości trafiły tam z Rumii. Miały często różowe znaczniki i chyba napisy były robione pieczątką, tak przynajmniej wyglądały. Z jednej strony była nazwa gatunkowa, a z drugiej nazwisko Hinz (zdaje się, że imię też było).
Echinocactus grusonii - mimo bardzo słonecznego stanowiska po pewnym czasie rośnie kolumnowo
Obrazek

Gymnocalycium saglionis - starzeje się ładnie :) . Dla porównania wielkości razem z Echinocereus viridiflorus
Obrazek

Cereus peruvianus - nie był rozpieszczany ;:170
Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

Basiu to twój G. saglionis zainspirował mnie do założenia tego wątku, bo oczom nie mogłam uwierzyć ;:oj ile cm ma obwodu? Kwiaty są chyba proporcjonalnie większe na takim okazie?
A cereus cóż, że nie rozpieszczany, kiedy rozpieszcza kwiatem :D
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

Mój nie kwitł ale muszę przyznać że one są traktowane trochę po macoszemu :oops: , latem wystawiane na balkon , podlewane jak się przypomni i muszą dać sobie radę. To relikt z czasów zbierania wszystkiego.
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

Większość z nas ma takie relikty z okresu pierwszej fascynacji kaktusami i zbierania wszystkiego i w dużych ilościach, bo to były czasy niedoboru towaru i jak już człowiek coś w kwiaciarni upolował to brał co się tylko dało. Potem przychodziły różne mody na nowości a one sobie spokojnie rosły po kątach, aż przychodziła refleksja, że za dużo miejsca już zajmują. Dlatego lądowały na balkonie, w ogródku czy w folii między pomidorami, gdzie walczą po dziś dzień. U mnie większość tych dużych poszła do dobrych ludzi, albo dostała eksmisję do folii na wieś. Zostały resztki, m.in. "babcia" Parodia (u mnie ponad 30 lat).


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

Witaj Aga Bardzo fajny wątek ;:138 Przez zimę niektórzy kaktusiarze zapadają w letarg więc dobrze tu będzie zaglądać i podziwiać
Moja przygoda z kaktusami zaczęła się rok temu .Ja również mam u siebie takiego seniora Ma ok 10 lat Długo stal na półce Rósł jako pojedyncza maczuga Po jakimś czasie wypuścił z boczku coś na swoje podobieństwo
Długo to trwało ale się nie przejmowałam bo ani nie schnął ani nie został przeze mnie zalany Tego lata moje kaktusy wylądowały na tarasie On biedak nie pasował mi gabarytami do pozostałych dlatego został zesłany na zieloną trawkę
Obrazek
Tak przez lato wypiękniał podrósł że wystarczyła zmiana doniczki żeby znowu stał się ozdobą kolekcji

Obrazek
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

Zainspirowany pierwszym postem Agi postanowiłem i ja zrobić takie małe podsumowanie mojej przygody z kaktusami.
Od kiedy w 1980 roku otrzymałem przydział na nowe mieszkanie
to zawsze na moich parapetach stały jakieś rośliny,w tym także kaktusy.
Gdy w 2005 roku ocieplili mój blok styropianem ' 16 ' to wtedy uzyskałem
dużą powierzchnię parapetową na moim balkonie,gdzie wystawiłem te kilka posiadanych wtedy kaktusów.
Od roku 2010 kolekcja kaktusów z każdym następnym rokiem zaczęła się powiększać.
Pierwsze zdjęcie kaktusów na tym parapecie zrobiłem dopiero w 2006 roku.
Jak widać poniżej nie były to już maleństwa bo połowa z nich już kwitła.


Obrazek

Najstarszym moim kaktusem jest Mammillaria karwinskiana która ma już grubo ponad 20 lat - dokładnie nie pamiętam.
Około 20 lat lub więcej ma Echinopsis ancistrophora kupiona jeszcze jako Pseudolobivia.
Do tych 20-to latków niedługo dołączą : Wigginsia sellowii, Notocactus mammulosus i Gymnocalycium friedrichii.
Pierwszy rząd zdjęć jest z 2009 i 2010 roku a pod nimi dla porównania to już zdjęcia najnowsze,czyli z 2017 roku.


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


W 2011 roku na wystawie w Gliwickiej Palmiarni kupiłem 10-cio letniego Pyrrhocactus floccosus,który miał już okazałe pąki.
Po tych kilku latach trochę urósł i kwitnie mi już każdego roku.
Na pierwszym zdjęciu kwiaty wyglądają na większe od tych na drugim,
ale to tylko złudzenie bo kaktus jest dużo mniejszy ale z fotografowany z bliższej odległości.


ObrazekObrazek
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kaktusowi Seniorzy

Post »

Chciałem do powyższego postu dodać jeszcze jedno zdjęcie ale nie mogę go już edytować więc piszę kolejny.
W listopadzie 2012 roku pokazały się w B...ce kilkunastoletnie Ferocactus'y.
Żałuję teraz że kupiłem tylko jednego - Hamatocactus ( Ferocactus ) hamatacanthus - ,bo po kilku dniach zostały już wyprzedane.
Po przesadzeniu do nowego kaktusowego podłoża rośnie w tej samej doniczce o śr. 14 cm.
Kaktus ten od kiedy go mam kwitnie mi każdorazowo na przełomie wrzesień/pażdziernik i to dość obficie.

ObrazekObrazek
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”