Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Nina_Brzeg, bez problemu wypuszcza korzenie. Delikatnie oderwij część i odstaw na kilka dni do wysuszenia, uważaj na trujący sok. Wsadź do suchego piasku.
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

A wiecie co oznacza miękki kaudeks u owej euphorbii? Na początku był tylko na dole ale coraz większa jego część jest dość miękka. Praktycznie go nie podlewam i martwię się. Co mam robić?


--- 29 lis 2017, o 21:45 ---

Mam wrażenie, że przy jednym podlewaniu lekkim wilgotna była ziemia wokół kaudeksu i on nasiąkł. Jest ciemniejszy na dole i miękki. Jeśli to będzie postępować to jak ratować rosline? Jak korzenić pędy boczne?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Wrzuć zdjęcia, miękki może być wskutek rzadszego podlewania w okresie jesienno-zimowym i tutaj nie ma się czym martwić, inną opcją jest że załapała jakąś chorobę grzybową i gnije. Wymieniałeś podłoże po zakupie?
Jeśli chodzi o rozmnażanie to poczytaj post wcześniej na poprzedniej stronie wątku...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Do zdjęcia musiałabym ponownie wyciągnąć ją z doniczki - ale jestem pewna że ten "kaudeks" był trochę wilgotny od ziemi i stąd ta miękkość i ciemniejszy kolor. Siedzi w ziemi do kaktusów wymieszanej w proporcji 1:1 z piaskiem. Nie podlewałam prawie w ogóle, bo jest ze mną od niedawna i ten felerny raz widocznie złapał on wilgoć. Nie wiem czy to wróci do siebie? Czy gdy pójdzie to jeszcze dalej to oderwać boczne pędy i je ukorzenić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Spróbuj wpierw podlać większą ilością wody, poczekać dzień, dwa i sprawdzić czy kaudeks dalej jest miękki. Jeśli tak, znaczy się że gnije i już się jego nie da uratować, a pozostanie rozmnożenie z odrostów.

Do zdjęcia nie potrzeba wyciągać z doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Tak to wygląda od dołu
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Wydaje mi się, że jest po prostu odwodniona, nie widzę jakiś ciemnych plam, a czubek ma jeszcze ładne zielone listki. Spróbuj zrobić tak, jak napisałem wcześniej z tym podlaniem nieco większą ilością wody niż dotychczas i odczekać dzień, dwa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Podlałam i czekałam na efekty - niestety zauważam tylko to, że sporo liści zzółkło i robią się suche. Amputować odrosty i je ukorzeniać czy jeszcze czekać? Nie chciałabym stracić i małych, a one po 1 listku też już mają zółtym
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Akurat gubienie liści w okresie jesienno-zimowym to normalne, roślina wchodzi w stan spoczynku. Czy kaudeks zrobił się twardszy?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Nie zrobił się twardszy niestety :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Pozostaje tylko zajrzeć w korzenie, być może uległy uszkodzeniu i nie pobierają wody. Wtedy albo będziesz próbować jeszcze raz ukorzenić, zostawiając matkę i ewentualnie poodzielać odrosty i je też ukorzenić. Ukorzeniamy w całkowicie suchym podłożu, mieszanką ziemi najlepiej z większą ilością żwirku - w proporcji nawet 1:2 i dopóki się nie ukorzenią co o tej porze roku może trwać dłużej i tylko od czasu do czasu spryskiwać podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

A jak bardzo ten korzeń zewnętrzny jest wrażliwy na wodę? Mam za wszelką cenę unikać nawet delikatnego namoczenia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Euphorbia suzannae x bupleurifolia

Post »

Jaki korzeń zewnętrzny? Jeśli chodzi o roślinę mateczną i jeśli zostały uszkodzone w niej korzenie w stopniu znacznym, roślina musi wypuścić nowe. Sukulenty ukorzenia się tak jak napisałem w praktycznie suchym podłożu jedynie od czasu je spryskiwać. Jeśli chodzi o odrosty to dopóki nie wytworzą własnych korzeni, postępujesz tak samo.
Na razie wyjmij delikatnie z doniczki i zobacz ich stan.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”