CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plamy na kaktusie

Post »

Witam
mam taki problem od pewnego czasu na kaktusie zaczęły pojawiać się takie plamy i nie mam pojęcia jak temu zapobiec a coraz są większe proszę o pomoc

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Niektóre gatunki opuncji w naturze wyrastają na ogromne "krzaczory". Roślina która rośnie musi stabilizować "górę" tak aby nie złamała się u podstawy. Mimo, że prawimy o kaktusie to przedmiotowa roślina zaczyna drewnieć u podstawy. Nie jest to nic ponadnormatywnego, świadczy tylko o tym, że roślina młoda już nie jest i wykształca coś na pozór pnia.

Jeżeli wpiszesz w google grafice "opuntia tree" to wynik powinien zobrazować Tobie o czym powyżej napisałem.
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dziękuje za wyjaśnienie bo obawiałem sie że to jakaś choroba grzybiczna i juz nawet zastanawiałem sie nad zakupem środków przeciw grzybicznych :)
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie zmienia to faktu, że na pierwszy rzut oka podłoże, w którym rośnie Twoja opuncja wydaje się zbyt organiczne i mało przepuszczalne. Warto poczytać wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=29595
W ogromnym skrócie cytat z drugiego postu "Podłoże powinno składać się z ziemi do kaktusów i piasku/drobnego żwirku w proporcji 1:2, czyli jedna część ziemi na dwie części piasku".
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Podłoże kupiłem specjalne dla kaktusów więc myśle ze jest odpowiednie dla opuncji co prawda juz 3 lata temu przesadzałem.Jeśli mowa o przesadzaniu to mam jeszcze takie pytanie czy doniczkę powinno sie podczas przesadzania wymieniać na większa czy to zależy od tego jak korzenie są rozrośnięte?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktusy czy inne sukulenty nigdy nie sadzi się do samej ziemi nawet dedykowanej bezpośrednio do tych roślin, zawsze trzeba ją wymieszać ze żwirkiem, a wcześniej przesiać wyrzucając jakieś włókna, patyczki, itp. W przypadku kaktusów można użyć nawet większej proporcji, czyli 1:3 - 1:5 (ziemi do żwirku).
Doniczka musi być dopasowana do wielkości bryły korzeniowej, czyli ciut większa od niej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mishima
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 sie 2017, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Marniejący grubosz potrzebuje pilnej pomocy

Post »

Witajcie, pisze ponieważ walczę już od ponad miesiąca o mojego grubosza.
Początkowo stał na południowym oknie, które w trakcie większości dnia jest zacienione przez drzewa przed moim oknem, zauważyłam jednak ciemne plamy na liściach więc zdjęłam go u ustawiłam metr od okna. Zaczął jednak gubić liście, które uprzednio straciły turgor. Później na domiar złego, albo może to było powodem pojawił się na nim wełnowiec. Opryskałam go porządnie substralem POLYSECT. Nowych kłębków nie przybywało, zdjęłam to co było, jednak nie mogę się pozbyć tych w zagłębieniach kory. Po dwóch tygodniach nie było poprawy, zalałam mocniej rozcieńczonym roztworem korzenie. Po kolejnym tygodniu znowu zastosowałam oprysk. Mam wrażenie że od czasu do czasu pojawiają się nowe kłębki. Bryła korzeniowa jest dość mocno zbita, tak że mogę złapać za konar i wyciągnąć całość. Na spodzie jest gruba warstwa drenażu. Drzewko ma już ponad dwadzieścia lat, mama posadziła mi je za gówniarza, ciężko mi patrzeć jak umiera, błagam was o pomoc. Boję się że to mogą nie być wełnowce, że źle je zidentyfikowalam, lub może przesuszam roślinę, może za dużo podlewam nawozem i nastąpiła susza fizjologiczna, a może po prostu potrzebuje większej doniczki. Sama już nie wiem. Pomocy :(

AGATA

Załączam zdjęcia, na dwóch ostatnich widać wełnowca w korze, i na liściu.
http://imageshack.com/a/img924/4448/BRjVb2.jpg
http://imageshack.com/a/img924/636/HZgSG8.jpg
http://imageshack.com/a/img924/3026/KtpzIS.jpg
http://imageshack.com/a/img922/4752/zPc5hp.jpg
http://imageshack.com/a/img923/3184/dWKCV7.jpg
http://imageshack.com/a/img924/6637/nPpIs8.jpg
http://imageshack.com/a/img924/7821/VpmqZL.jpg
http://imageshack.com/a/img923/1813/Lh6nvW.jpg


Zdjęcia zamienione na linki - max rozmiar każdego zdjęcia to 500px/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dwa podstawowe błędy - 1. grubosze potrzebują słońca, 2. Czy grubosz jest posadzony do doniczki bez odpływu? 3. W jakim podłożu jest posadzony? 4. Jak podlewasz, jaką ilością wody i jak często?
Na pewno trzeba zajrzeć w korzenie i przesadzić do nowego podłoża - mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Jak dla mnie został albo przelany albo przesuszony, być może przez zbyt zbitą bryłę korzeniową.
Oczywiście trzeba skutecznie pozbyć się wełnowców, najlepiej dodatkowo mechanicznie za pomocą pędzelka moczonego w roztworze Polysectu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mishima
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 sie 2017, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

1. owszem, dlatego stał na oknie, jednak tam słońce najwidoczniej jest zbyt mocne, mam do wyboru tylko okno południowe.
2. bez odpływu
3. podłoże dla sukulentów, z głębokim drenażęm na jakieś 4cm
4. podlewam go co około 7-10 dni gdy ziemia totalnie wyschnie, około 300-350 ml, nawożę biohumusem co dwa tygodnie.

mechanicznie również zdejmuję wełnowce, opryski mam wrażenie kompletnie nic nie dają.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jak na 20 lat, to roślina jest dość słaba :( Wyraźnie ma za mało światła (te pokręcone gałązki), natomiast 300ml wody co tydzień (1,5 szklanki) do doniczki bez odpływu to moim zdaniem grube nieporozumienie. Proponuję przesadzić do zalecanego powyżej substratu, doniczka z odpływem i ewentualnie osłonka (podejrzewam, że obecna doniczka nie ma otworu z jakichś estetycznych względów). A poza tym wywaliłabym roślinę na powietrze choć na te 2-3 tygodnie, żeby się wzmocniła.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

mishima pisze:1. owszem, dlatego stał na oknie, jednak tam słońce najwidoczniej jest zbyt mocne, mam do wyboru tylko okno południowe.
2. bez odpływu
3. podłoże dla sukulentów, z głębokim drenażęm na jakieś 4cm
4. podlewam go co około 7-10 dni gdy ziemia totalnie wyschnie, około 300-350 ml, nawożę biohumusem co dwa tygodnie.

mechanicznie również zdejmuję wełnowce, opryski mam wrażenie kompletnie nic nie dają.
1. Grubosze to rośliny słońca, więc go potrzebują.
2. Błąd, nie sadzi się roślin bezpośrednio do osłonki, musi być doniczka z odpływem.
3. Nie sadzi się bezpośrednio do samej ziemi, nawet tej dedykowanej do sukulentów. Zawsze musi być dodatkowo zmieszana ze żwirkiem w proporcji, którą wcześniej podałem.
4. Nie podlewa się ściśle odmierzoną ilością wody. W sezonie roślinę podlewasz obficie, ale kolejne gdy całkowicie przeschnie podłoże.
5. Po przesadzeniu nie nawozisz przez kilka tygodni.

Podsumowując :
Niewłaściwe podłoże, niewłaściwe podlewanie oraz posadzenie do osłonki bez odpływu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Miałem chyba większy problem z dobraniem wątku niż z kaktusem.
Astrophytum myriostigma var.onzuko f. Cristata. Co tu się dzieje?( To czerwone co wyrasta)
Obrazek
cypher
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 29 mar 2017, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witajcie.
Tym razem mam pytanie o P.Ottonis
Co tutaj się dzieje?


Obrazek
Mam na myśli to przebarwienie u podstawy kaktusa.
Roślina stoi na parapecie południowym i rośnie w mieszance dedykowanej kaktusom Kronena wymieszanej z keramzytem + drenaż na spodzie doniczki.
Kaktus wypuścił kilka mniejszych, ale przebarwienie jest tylko na roślinie matecznej. Co ciekawe po raz kolejny w tym roku wypuszcza pąki i przygotowuje się do kwitnięcia.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”