CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Ta ziemia, w której są sprzedawane sukulenty w ogóle nie nadaje się do ich uprawy. Przede wszystkim o wiele dłużej trzyma w sobie wilgotność, niż to jest potrzebne dla tych roślin.
Dlatego po kupnie trzeba je jak najszybciej przesadzić do właściwej przepuszczalnej mieszanki.
Wyciągnij z ziemi i w miarę możliwości rozluźnij bryłę korzeniową, sprawdź czy nie ma nadgniłych korzeni - jak są to usuń, posyp wtedy korzenie np. sproszkowanym węglem albo cynamonem. Pozostaw tak do obeschnięcia na dwa dni.
W międzyczasie przygotuj mieszankę ziemi do kaktusów i drobnego żwirku w proporcji 2:1. Po dwóch dniach posadź do niej i nie podlewaj przez około tydzień.
Zapewnij eszeweri słoneczne stanowisko, najlepiej południowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Jest na oknie południowym. Na wprost jest południe .

Podlewać co jaki czas?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Po okresie karencji po przesadzeniu podlewasz normalnie, dopiero po całkowitym przeschnięciu podłoża.
Natomiast w okresie jesienno-zimowym podlewasz jeszcze rzadziej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Mam pytanie - czy po spryskaniu odpowiednim środkiem przędziorka powinien on zniknąć z kaktusa (i w kilka dni po oprysku nie widać pajączków na pędzie), czy też ginie na miejscu i pozostają po nim widoczne przez szkło powiększające truchełka, nawet kilkanaście dni po oprysku?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

To zależy od preparatu i ilości szkodników. Pamiętaj też, że na roślinie możesz mieć zarówno osobniki dorosłe, larwy, jak i jajeczka.
Bardzo często trzeba powtarzać opryski i to w ściśle określonym terminie.
Jednak nawet przy bardzo skutecznym preparacie po oprysku mogą zostać pojedyncze osobniki, dlatego przędziorki tak trudno się zwalcza.
I jeszcze jedna ważna kwestia, przędziorki lubią wracać, dlatego trzeba monitorować roślinę pod tym kątem w przyszłości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dzięki Norbercie za odpowiedź.
AniaMc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 paź 2016, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chory kaktus

Post »

Chory kaktus.
Bardzo proszę o pomoc.
Kupiony miesiąc temu, w domu schnie i blednie.
Ma bardzo dużo słońca.

Obrazek
kecul
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 wrz 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam. Mam problem z moją opuncją. Mianowicie jej górny człon zaczął się marszczyć. Opuncja stoi w dzień na słońcu na balkonie, na noc wraca do domu. Opuncje kupiłem niecały miesiąc temu. Gdy tylko zauważyłem zmarszczki, podlałem ją. Czy dobrze zrobiłem? Proszę o pomoc.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Jeśli są cieplejsze noce - powyżej +10 stopni nie ma potrzeby jej zabierać na noc do domu.
Marszczenie członów oznacza po prostu niedomiar wody, to normalne zjawisko. Oczywiście po podlaniu po upływie ok. dnia, dwóch, "zmarszczki" powinny się zmniejszyć, a człony napęcznieć. Problem może być wtedy, gdy w ogóle nie widać zmiany, co może oznaczać że coś się dzieje niedobrego z korzeniami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam,
pochorowała mi się Lobivia aurea v.albiflora CH1093. Czy ktoś może podpowiedzieć co to i czy jest to groźne dla życia roślinki? Jak to ewentualnie potraktować ? Podlać czymś na grzyba i poczekać aż wyschnie podłoże na parapecie i wtedy ewentualnie na zimowisko, czy już nic z tym nie robić? Podpowiem jeszcze że plama jest sucha i twarda. Roślinka kwitła trochę ponad tydzień temu, wtedy wszystko było ok, chyba że nie zauważyłem. Zdaje się jednak że pojawiło się po kwitnieniu.
ObrazekObrazek
kecul
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 wrz 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dzisiaj przesadzałem ją do większej doniczki co poradziła mi forumowiczka i korzenie wyglądały jak najbardziej ok (ale co ja się znam). Czy po przesadzeniu też ją podlać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Nie od razu :!:
Możesz podlać dopiero po tygodniu, ale i tak musisz pamiętać, że przez okres jesienno-zimowy nie powinno się już podlewać. Tak więc gdzieś tak od połowy października powinna mieć już suche podłoże.
Obkurczenie pędów w tym okresie to normalne zjawisko, tak roślina przechodzi okres spoczynku. Zimować oczywiście powinno się w niższej temperaturze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chory kaktus

Post »

AniaMc
Zdziwię Cię,ale to skutki wystawienia kaktusa na pełne słońce,bez uprzedniego cieniowania rośliny.W sklepie roślina stała w miejscu,gdzie promieniowanie słoneczne było znikome,a po wystawieniu na pełne słońce roślina uległa poparzeniu,stąd te plamy.W dziale forum, poświęconym uprawie tych roślin znajdziesz wiele pomocnych Ci informacji, między innymi tu,o cieniowaniu kaktusów; http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=28

Pozdrawiam klakier.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”