Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

popiolek69 pisze:Jak by się dalej pukali w czoło to powiedz że podobno gotowane zdrowsze ;:306
a tak serio, myślę że godzina wystarczy bo na gaz/prąd nie wyrobisz :D swoje jak gotuję to z 20 minut bulgotania i wystarczy (żeby nie rozgotować :;230 ) ;:224
Oczywistą oczywistością jest, że najlepszy jest żwirek al dente. :;230
Ja kiedyś uraczyłem rodzinę zapachami jak poddałem obróbce termicznej ziemię kompostową w mikrofali. :twisted: Są takie foliowe woreczki strunowe do pieczenia w mikrofali, nasypałem lekko wilgotnej ziemi kompostowej do niego, zamknąłem i do mikro... Woreczek oczywiście rozszczelnił się i po domu rozszedł się dziwny zapaszek. Obecnie jak coś prażę to w takim przenośnym blaszanym piekarniku. Wystawiam go na taras i ogniaaaa.
Na podłoże do wysiewów stosuję paczkowany żwirek akwarystyczny 1-2mm. Są niedroge, zazwyczaj już przepłukane, a niektóre także poddawane obróbce termicznej.
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jaką ziemię polecacie do sporządzenia mieszanki dla kaktusów? Najlepiej taką, której nie trzeba będzie już przesiewać.
Uzbierało mi się w tym roku dużo roślin do przesadzenia i jak popatrzyłam na ceny podłoża Compo w LM to się za głowę złapałam. 5L kosztuje 15 zł, a ja nie wiem czy się w 50l wyrobię. Do tej pory jak coś musiałam sporadycznie przesadzić to używałam właśnie Compo bo moim zdaniem jest najlepsze, wystarczy tylko dosypać żwirku i gotowe. Teraz muszę szukać czegoś innego. Ktoś tu polecał Krone, ale ja nie miałam z nim dobrych doświadczeń. Za dużo grubych kawałków i trzeba się najpierw bawić w przesiewanie. Chyba, że się coś ostatnio zmieniło?
A może jest jakaś dobra sypka ziemia uniwersalna, która by się nadawała?
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jaką masz ziemie u siebie ?? Bo jak jakąś dobrą to możesz coś z tej ziemi wykombinować. Zależy jakie masz gatunki u siebie bo jak proste w uprawie typu Echinopsis Lobivia itp to nie musisz kombinować za bardzo z ziemią. 30% swojej 30 piasku reszta drobnego kruszywa mineralnego żeby zapewnić dobry drenaż. Kwestia tylko czy masz dobrą ziemie u siebie.
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Mam mieszaninę bezproblemowych gatunków: ehinopsis, lobivia, cereus, chamaecereus, opuntia, jakaś mammilaria się znajdzie, oprócz tego agawy i crassule. Dlatego nie kombinuję zazwyczaj z podłożem. Problem w tym, że nie mam skąd wziąć ziemi, jedyna opcja to zakup. Żwirek załatwię z budowy, ale ziemię już nie bardzo.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jak nie masz skąd wziąć ? :wink: Ja zawsze szedłem na spacer uzbrojony w szpadelek wersja mini i reklamówke. Jak trafiłem na ciekawą ziemie to kilka litów sobie brałem. Np z lasu liściastego czy coś podobnego.
Awatar użytkownika
Agnieszka Gie
100p
100p
Posty: 121
Od: 15 maja 2008, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

No tak, czytałam o takim sposobie. :D
Problem w tym, że nie dam rady targać takich ilości, to będzie ważyło więcej niż ja. Bo ja jestem z tych 1,50m w kapeluszu. :roll:
Wolałabym zamówić z dostawą do domu. Pozostaje pytanie: czy jest na rynku w miarę dobra i stosunkowo tania ziemia? Czy muszę wybierać między dobrą i drogą a tanią i kiepską?
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A kto ci mówi że na raz taką ilość ??? Raz w roku idziesz na spacer??? Po trochu możesz niezłą ilość zebrać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Grzesiek, Ty na poważnie to piszesz?

Agnieszka, poszukaj zwykłej ziemi do kaktusów, ja stosuję taką lokalnego producenta, jest tania ale bardzo dobra. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

norbert76 pisze:Grzesiek, Ty na poważnie to piszesz?
Jasne, że na poważnie. Z okolic budowy dróg brałem różne kruszywa czy piasek. Tylkotrzeba samochodem podjechać, ale nikt mi nic nie mówił jak brałem wiadro czy dwa z hałdy gdzie było kilkaset ton. Moim zdaniem ziemia z lasu liściastego tuż poniżej warstwy próchnicy jest dobra do kaktusów do mieszanki podłoża. W Kielcach miałem takie miejsce 600-700 metrów od osiedla gdzie mieszkałem. W tej części Niemiec gdzie mieszkam obecnie ziemia jest tragiczna bo przenawożona i bardzo piaszczysta nie nadaje się pod kaktusy. Kupnej ziemi w ogóle nie używam same miałem z nią problemy i jakoś mnie to zniechęciło. Ziemi Compo nie używałem nie wiem ile musiałbym kasy wywalić jakbym chciał wszystko sadzić w mix z taką ziemią. Jedyne co kupuje to keramzyt i perlit.

Fakt że takie podłoże trzeba sterylizować ale w każdym mogą być patogeny lub szkodniki. Nawet w tym za 15 zł za 5 litrów.

Kolega swego czasu zachwalał mi używanie mad rzecznych jako składnik podłoża i po wyglądzie jego roślin widać było, że im się podoba. Po prostu trzeba pochodzić i pooglądać co się ma pod nosem. :idea:
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja też dużo dobrego o takiej liściowej ziemi czytałem i słyszałem, ale przyznam, że jeszcze jej nie stosowałem (choć w tym sezonie pewnie spróbuję).
Agnieszko - dość dobre podłoże robi Substral (poleca je również blabla), drobnoziarniste, mało grubego, trochę perlitu i piasku. Niekoniecznie trzeba siać, a jeśli przesiejesz, dużo nie stracisz. Jest stosunkowo tanie (u mnie w OBI 4 zł za 3 litry). Można też spróbować z lokalnymi producentami, jak pisał Norbert, ale taka ziemia może być różna: raz kupiłem rozdrobnioną z dodatkiem żwirku, innego producenta zaś zawierała dużo żwirku i kermazytu o wysokiej granulacji, po przesianiu czarnego zostało o połowę mniej. Ale zaletą takich podłoży jest dość niska zazwyczaj cena (również ok. 4-5 zł, ale za 5 litrów). Możesz też spróbować z podłożem mineralnym, za nawóz zapłacisz mniej niż za ziemię :D.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Co do kupnej ziemi to ja tylko dodam , że zwracam uwagę by nie było tych paskudnych włókien torfu . Niestety większość gotowych mieszanek jest na bazie torfu , kwestia tylko w jakim stopniu rozdrobnionego. W lokalnym centrum ogrodniczym znalazłem ładną tłustą czarną ziemię , worek 50 l za 12 zł , do tego jak peter dodaje zwykłą ziemię z ogrodu i piasek i ewentualnie co mam pod ręką keramzyt , perlit itp.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Cóż pierwszy raz słyszę, żeby ziemi liściastej dawać do uprawy kaktusów. Czy taka ziemia nie jest zbyt żyzna do ich uprawy?
Ja po prostu idę do sklepu i kupuję odpowiednią ziemię, potem ją mieszam z gruboziarnistym piaskiem, do tego żwirek i sadzę. Kaktusy raczej normalnie rosną. Ba! Choć powinno się ziemię sterylizować, to nawet tego nie robię. Jedynie piasek i żwirek przepłukuje i wyprażam w piekarniku.
Myślę, że do popularnych kaktusów, jak echinocereusy, lobiwie, czy mammilarie chyba nie potrzeba jakieś ekstra ziemi.
Poza tym, ziemia Compo może jest dobra, ale czy aż tak dobra, żeby płacić kilkanaście PLN za kilka litrów?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

norbert76 pisze:Czy taka ziemia nie jest zbyt żyzna do ich uprawy?
Jak dasz jej Norbercie do podłoża mało, to nie będzie ono zbyt żyzne :wink:, sama ziemia taka powinna jednak być.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”