Doniczki lub osłonki do storczyków

Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Miałam na myśli zwykłe osłonki do storczyków, takie nieco wyższe, w których doniczka nie opada na sam dół, ale zatrzymuje się na ściankach, pozostawiając kilka cm wolnej przestrzeni od dołu. Standardowa osłonka do storczyka.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Storczyki same w sobie są tak ozdobne, że swoim dałam szklane zupełnie przeźroczyste osłonki. Wzrok skupiają ich kwiaty i tym się zachwycamy. Nie jestem wytrawnym hodowcą, przygodę ze storczykami dopiero zaczynam, ale te wszystkie kolorowe cudeńka na półkach w centrach ogrodniczych jakoś mnie nie przekonują :D
x-d-ka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lip 2016, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Kochani jeżeli chodzi o storczyki, chciałam się dopytać czy osłonka ma znaczenie w rozwoju storczyka ? Pytam ponieważ kiedyś słyszałam, że jak korzenie mają ciemno wtedy roślina nie chce rosnąć, dlatego ważne żeby doniczka była przezroczysta. Natomiast upatrzyłam sobie doniczkę ażurową LACE DLAC140-389U i nie wiem czy na pewno mogę ją zakupić dla moich storczyków :)
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Wszystko zależy od odmiany storczyka. Niektóre storczyki wolą rosnąć w zwykłych, ciemnych doniczkach. A przezroczyste nadają się dla falenopsisów. Uprawiałam falenopsisy w różnych doniczkach. Falki dużo szybciej rosną właśnie w takich przezroczystych doniczkach bo mają więcej światła. Dobrze też rosną uprawiane na podkładce oczywiście dzięki światłu.
bodzieq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 gru 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorlice

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Hejka :D ponawiam temat.... Ostatnio chodząc po dziale ogrodniczym natknąłem się na osłonki wykonane z łupiny orzecha kokosowego (dokładniej duży orzech wydrążony w środku) . Jak sądzicie czy taka osłonka byłaby właściwą dla storczyka?? ( głównie chodzi mi o falenopsisy)

Pozdrowionka :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Do uprawy Falenopsisów powinny być przezroczyste doniczki, więc takie łupiny raczej odpadają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Eeee tam. Moje od wielu lat zawsze rosły w osłonkach nieprzezroczystych i nic się z nimi złego nie działo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Ok., ale wszędzie piszą żeby dawać przezroczyste i w takich rosną moje. Poza tym w takich doniczkach widać, kiedy trzeba podlać
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bodzieq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 gru 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorlice

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Chyba zdecyduje się na taki ażurowy kosz z " wiklinopodobnego" surowca - taki w którym storczyka można powiesić... Korzenie widać, a i mają świeże powietrze... Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Jak każda kobieta lubię by było estetycznie i ładnie dla oka. Jak trafiłam na FO, to zrozumiałam pewne rzeczy. Storczyk falenopsis lubi i światło i powietrze w korzeniach. Tak jest i już. Dałam przeźroczyste osłonki, dla moich 5 sztuk, takie same. Na parapecie wygląda to nieźle. Plus jest taki, że widzę korzenie i wiem kiedy podlewać. Wcześniej stawiałam w czym mi się podobało i gdzie mi pasowało. Skutek był taki, że ratowałam z pomocą ludzi z FO. Pewnie, że można wyrzucić, jak coś jest nie tak, i już. Kupić nowe i po kłopocie. Tylko, czy o to chodzi :?: Trzeba rozważyć, czy chcesz mieć rośliny na pokaz, czy chcesz być hodowcą. Przepraszam, że może zbyt ostro. Taka już jestem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Wg mnie bardzo dobrze napisałaś. :) Ale taka jest prawda, albo postawimy na estetykę albo na dobro rośliny. Choć osobiście uważam, że plastikowe transparetne doniczki są zarówno estetyczne, jak i z korzyścią dla Falenopsisów. Na chwilę obecną mam ponad 20 storczyków i za wyjątkiem Cymbidium, wszystkie rosną w takich doniczkach. Wiem, kiedy muszę je namoczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

A ja mam większość storczyków w doniczkach ceramicznych, a nie szklanych, z tym, że osłonki są po 2 cm szersze z każdej strony plastikowych doniczek w której znajduje się podkład z korzeniami, i moje phalki rosną tak już po kilka lat i nic im nie jest, a światła w tych osłonkach nie mają prawie wcale.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

W sumie to należałoby wziąć dwa Falenopsisy i jednego posadzonego w przezroczystej doniczce, a drugiego w takiej dodatkowej osłonce i zobaczyć czy będzie jakaś różnica w wyglądzie, kwitnieniu, itd.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”