Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Chciałabym poprosić o fachową radę czy z moim kwiatkiem wszystko w porządku ,bo nie chciał kwitnąć wcale w tym roku,dołączam zdjęcia

Obrazek

Obrazek
Kinia34
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

:wit Kupiłam w Tesco 6 storczyków. Skusiła mnie niska cena i to był chyba błąd. Mam kilka pytań 1. czy podłoże powinno tak wyglądać? Wcześniejsze zwykłe mają grubą korę a to nie wiem co to jest. 2. Czy te psełdobulwy wyglądają wam na zdrowe?
1. mini mimo regularnego podlewania wygląda jakby był odwodniony
Obrazek
Obrazek

2.Dendrobium i jego podłoże
Obrazek
Obrazek

3.Cambria
Obrazek
Obrazek

4. Miltonia
Obrazek
Obrazek

5. Mini jakiś ten mech zielony
Obrazek

6.Oncidium (a raczej to co z niego zostało) po wyjęciu z osłonki kazało się, że go kompletnie przelali i wszystkie korzenie mu zgniły. Próbuję go reanimować ale chyba nic z tego nie będzie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ewineko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 paź 2016, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pforzheim.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witaj Kinia34
Twój storczyk woła o wode ;:145 zamocz go naokoło godzine w wodzie z odrobiną odżywki i daj mu się dobrze napić,możesz też go pózniej przesadzić do nowego podłoża,bo jakoś Ci z doniczki wystaje :wink: .A dlaczego nie kwitnie? hmm bo był zajęty produkowaniem keiki a masz ich aż dwie ;:138 . Storczyka masz w dobrym stanie tylko poczytaj sobie tutaj na Forum jest prawdziwa skarbnica wiedzy jak dbać o te rośliny i jakie są ich potrzeby. ;:108 i nie zamartwiaj sie na zapas :-)
Pozdrawiam Ewa.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Może się mnożą przez keiki,podlałam,przesadziłam ,zobaczę jeśli zakwitnie to wstawię fotę .

-- 18 paź 2016, o 20:04 --

I chyba ,wielkie chyba widziałam zalążki łodygi i pomarszczone liście się trochę podniosły
Kinia34
Awatar użytkownika
ewineko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 paź 2016, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pforzheim.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

kinia34
A :D widzisz na jedną rzecz musisz zwracać uwagę podlewasz jak korzenie są srebrne, jak są zielone to znaczy że jeszcze nie zużył zmagazynowanej wody. Ja podlewam swoje raz w tygodniu mocze około 15 minut i gotowe ale obserwuję moje storczyki i tu uwaga dla Ciebie za jakieś 3 dni zerknij na korzonki i jeżeli będą znowu srebrne zamocz na jakieś 20 minut to tak jednorazowo bo twój storczyk jest troszkę przesuszony,a woda będzie mu teraz potrzebna żeby podnieść i usztywnić listki. Keiki to dzieci jak zauważyłaś to nowe przyrosty i są wierną kopią storczyka matki nawet będą kwitły takimi samymi kolorami ;:108 tylko nie rozdzielaj jeszcze bo muszą najpierw wypuścić korzonki :roll: a to trooooochę potrwa.Będziesz w przyszłości miała 3 storczyki. Aha i jeszcze na storczyku masz uschnięte pędy kwiatowe możesz je obciąć (nie ułamywać,wykręcać,wyrywać ;:185 ładnie ciachnąć sekatorkiem ) bo storczykowi są już nie potrzebne.Życzę powodzenia w uprawie.
Pozdrawiam Ewa.
Awatar użytkownika
ewineko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 paź 2016, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pforzheim.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

zakrzew
Witaj Paulinko,
Twoje storczyki są w dobrym stanie i tak:
1) na tym zdjęciu masz Phalaenopsis i on rzeczywiście jest troszkę odwodniony a że jest posadzony w mchu spagnum to musisz go trochę inaczej podlewać niż te w korze,ponieważ spagnum chłonie wodę jak gąbka.Ja przelewam wodą w zależności od wielkości doniczki (ok 100ml na początek).Niestety uprawę w spagnum musisz wyczuć. Ja na początku wyjmowałam storczyka i jeżeli miał za mokro to osączałam papierem.Możesz też porobić dziurki w doniczce tak jak Forumki pokazują.
Drugi storczyk to nie widzę wyraznie czy to Katleja czy Dendrobium Phalaenposis - tutaj w ogóle nie łam sobie głowy bo psełdobulwy są zdrowe. :uszy Tylko znowu podlewanie cała resztę storczyków w drobnej ziemi nie namaczaj przelewaj wodą (tutaj nie potrzebujesz robić dziurek w doniczce)
2) Dendrobium -podłoże i korzonki jak najbardziej w porządku. Przelewamy wodą u mnie raz w tygodniu.
3) Cambria - śliczna,korzonki ok! Nawet ma maleńki przyrost ;:108 jak się uda za pół roku może pęd wypuści.
4) Miltonia -stan korzeni zdrowe! Co do uprawy ja dwie uśmierciłam ;:185 niestety dla mnie trudny storczyk.Nie podpowiem.
5) Mini - hmm ;:218 mech zielony nic nie szkodzi to oznacza tylko że storczyk był hodowany w szklarni o wysokiej wilgotności powietrza.Jeżeli zdecydujesz się przesadzić do kory to musisz liczyć się z reanimacją bo na 100% straci te korzonki które ma w tej chwili. Wiem z własnego doświadczenia niestety Mini nie poradziło sobie. ;:199
6) Oncidium - Psełdobulwy są mocno odwodnione, a to z nich musi wyrosnąć nowa, nie wiem czy da radę.Spróbować możesz zawsze. Ja reanimowałam 2 sztuki nie dałam rady. W taki samym stanie kupiłam Cambrię trwało to 10 miesięcy zanim wypuściła maleńki przyrost.Rośnie nie powiem ale mam ją osadzona(bo bez korzeni) w korze w maleńkiej doniczce.Stoi w środku w obłym wazonie na spodzie keramzyt woda co daje wysoką wilgotność,przykryte szklaną szybką położoną na dwóch patyczkach bo powietrze musi dochodzić.Stoi nad kaloryferem.Nie podlewam ,nie spryskuje. Spróbuj tylko uzbrój się w anielską cierpliwość.
Pozdrawiam Ewa.
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dzięki ewineko za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie jakim nawozem je nawozić. Czy Florowit do pelargoni się przyda?
Awatar użytkownika
ewineko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 paź 2016, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pforzheim.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witaj zakrzew :wit
Raczej nie.
Twoje nowo zakupione storczyki na razie tak około 3-4 miesięcy nie będą potrzebowały nawozu,bo producent sam zaserwował im dosyć sporo nawozu. Daj im troszkę odpocząć. Co do nawozu jeżeli zdecydujesz się na nawożenie storczyków kup jakiś nawóz do storczyków,nie musi być jakoś specjalnie drogi ;:185 . Ja stosuję do każdego podlewania na 1L wody 5ml odżywki nigdy nie stosuję w/g wskazań producenta. Lepiej mniej a częściej, niż raz i za dużo.
A czy są to Twoje pierwsze storczyki?
Pozdrawiam Ewa.
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

To nie są moje pierwsze storczyki. Zwykłe Phalenosis mam od około 3 lat i ładnie kwitły do tej pory bez nawożenia. Teraz zaczeły sie problemy. Jednego już straciłam a drugi dopiero po przesadzeniu teraz puszcza nowy pęd i korzenie. Tylko jak patrzę na zdjęcia formuowiczek to moje jakieś mizerne zawsze były. Co prawda obficie i długo kwitły, ale mają góra po trzy - cztery liście.
Awatar użytkownika
ewineko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 paź 2016, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pforzheim.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

zakrzew
poprawka do mojego poprzedniego postu ;:218 podałam złe proporcje powinno być na 1 Litr wody 0,05ml odzywki dosłownie minimalnie ale możesz dodawać do każdego podlewania ja tak robię i moje storczyki mają sztywne grube liście i kwitną co pół roku a uparciuchy raz w roku. A kupuję tylko takie marnoty z wyprzedaży ;:224
Pozdrawiam Ewa.
Solarisu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 sie 2015, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Chciałam zapytać Was, czy gdy podłoże tak wygląda na zdjęciu to należy wymienić? To wygląda mi na pleśń, ale mam nadzieję że nie jest szkodliwe dla samego storczyka?

Obrazek

Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Czy to nie jest pokruszony styropian albo agroperlit?
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

To mi wygląda na styropianowe kulki. ;:oj
Co do tego białawego nalotu - to owszem to może być jakiś grzyb alb pleśń.
Solarisu- moim zdaniem powinnaś/ powinieneś przesadzić i wymienić podłoże i doniczkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”