Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Ocena stanu

Post »

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie...
Czy to normalne, że tylna strona kwiatów mojego falenopsisa ka jest zielona?
Obrazek Obrazek

Przy okazji proszę o ocenę podłoża i korzeni. Chcę być pewna, że wszystko jest ok :)
Na podłożu maleńki biały nalot. Co to jest? Zawsze podlewałam przegotowaną, odstaną wodą, a obecnie stosuję deszczówkę. Nawożę raz na dwa tygodnie.
Obrazek Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Agatko :lol: witaj !

Czy normalne zielone- taaaaaakkkkkk , trafiła sie widać Tobie taka ciekawa hybryda .Bywaja i inne , często w tych z czerwienią jako główny kolor ,odwrotna strona jest jasna prawie biała. Też ciekawie wygląda.

podłoże??? chyba wszystko w porządeczku, korzenie sa zdrowe, jędrne - to co na korze po wysuszeniu ---->pewnie pozostałości po wodzie gotowanej z resztkami osadu soli magnezowo-wapiennych. Dla nas jest to niewidoczne, po wysuszeniu na liściach i innych ciemnych częściach widać osad--gdy dużo się zbierze byłby :P kamień.

Ale przeszłaś na deszczówkę ---> to najlepsze wyjście, najkorzystniejsza dla storczyków.
Na korze też mogą czasami wystąpić naloty w wyniku rozkładu samego produktu - kora też podlega tym prawom natury.
Więc spokojnie ,
chcesz :P oceny??? --->to daję 5 czyli wyjściowa , bardzo dobra.

Wiele zadowolenia Tobie życzę , naciesz oczy pieknym kwitnieniem.

pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Dzięki Jovanko za ocenę ;:79 Uspokoiłaś mnie :) Cieszę się bardzo że z moim falkiem wszystko w porządku.
Mam nadzieję że tak pozostanie :)
marciata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 lip 2007, o 18:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Biały osad?

Post »

Pozwolę sobie podłączyć się do tematu aby nie zaśmiecać forum....
w jednej z kochanych doniczek zbiera mi się biały osad. Początkowo myślałam że jest to osadzający się kamień z wody jednakże jest go coraz więcej i tylko w tej jednej doniczce. Korzonki zaczynają kiepsko wyglądać, jest już na prawdę biało.
Zauważyłam, że po użyciu środka owadobójczego firmy Prov.... sporo tegoż osadu się zbiera.
Mam prośbę do bardziej zaawansowanych storczykomaniaków - oceńcie proszę cóż to mi siedzi w tej doniczce....

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

zdjęcia jakoś nie oddają grozy :? na żywo to nie wygląda zbyt ciekawie...korzenie zrobiły się szare i puste w środku, jest też na nich ten nalot....
Podlewam mniej więcej co tydzień (w zależności od potrzeby) odstaną wodą z niecałą połową dawki nawozu.
Próbowałam przepłukać korę samą wodą ale bez zmian...:(
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Marciato :P


Jak to mówią ..coś za coś... :P

Chyba... sobie sama odpowiedziałaś na wątpliwości - to białe , pochodzi od *pałeczek*
Środek chemiczny jest wkomponowany w ilości X zadanej w pigułę .
Główna masa to balast ,ale nieszkodliwy dla roślin i storczyków.Musi być , technologicznie
wynika formy środka,którego działanie przewidziane jest na ileś ? tam miesięcy.
Być może za dużo zastosowałaś?

Jezeli uważasz ,ze nie potrzebujesz już ochrony, można usunąć lokalnie rozkładający się środek i dość intensywnie przepłukiwać podłoże.
Jezeli jest to nieskuteczne ,to trzeba pomyśleć o wymianie podłoża na świeże i zerknąć w korzenie w głębi, czy aby tam nie ma procesów gnilnych.

Nie mam przed sobą instrukcji - ale..coś mi się wydaje ,że suma nawozów jest duzo za duża
a obecny sezon w ogóle nie sprzyja konsumowaniu czegokolwiek przez rośliny.
W takiej sytuacji może dochodzić szybko do zasolenia podłoża i pasywności korzeni.


pozdrawiam J ;:76 VANKA
marciata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 lip 2007, o 18:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post »

Bardzo Ci dziękuję Jovanko :)
Tak sądziłam, że to od pałeczek, a że ten falenopsis akurat został kupiony z mchem rosnącym na ściankach od wewnętrznej strony doniczki, to i pewnie cyrkulacja powietrza jest gorsza.
Postaram się przy najbliższym podlewaniu wypłukać co się da, a jeśli to nie pomoże - cóż - czas się nauczyć sztuki przesadzania ;)
mariusz6053
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 lut 2011, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kto mi pomoże ze storczykiem...

Post »

Jest to mój pierwszy storczyk i nie wiem co zrobić pomóżcie mi, widzę że chyba przekwitł nie wiem czy usunąć łodygę czy co zrobić, na zdjęciu jest wszystko pokazane. Widzę chyba na zdjęciu że wychodzi druga łodyga ale nie wiem... Proszę o pomoc...

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Kto mi pomoże ze storczykiem...

Post »

W sumie to nie ma co pomagać- storczyk wygląda na zdrowego- jedynie jest lekko podsuszony, możliwe, że zbyt rzadko podlewasz- liście są wiotkie, a korzenie pomarszczone. Pęd, póki zielony, to niech zostanie, u nuż się przedłuży? Gdyby zaczął podsychać, przytnij go nad 3-4 oczkiem.

Namocz na kilka godzin w wodzie z nawozem (z mniejsza dawką niż zaleca producent).
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kto mi pomoże ze storczykiem...

Post »

A moim zdaniem, storczyk nie wygląda najlepiej :?
Na łodydze kwiatowej widzę tarczniki, ma bardzo mokro, zgniły korzeń, zwiędły liść, co wskazuje na zalanie.
Na Twoim miejscu usunęłabym łodygę, chore korzenie i włożyła do nowego, odpowiedniego podłoża.
Serdecznie pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Kto mi pomoże ze storczykiem...

Post »

Iwono, tarczniki? Nie, skąd :) To krople rosy- efekt gutacji, nic poważnego, a raczej dobry znak :)

Zauważyłam, że podłoże jest lekko już rozłożone, ale korzenie są zupełnie w porządku, więc nie polecałabym przesadzać storczyka. Wiadomo, że storczyki tego nie lubię- sama unikam tego jak ognia i wolę przesadzania nie zalecać, gdy nie jest konieczne. Po co męczyć roślinę?
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kto mi pomoże ze storczykiem...

Post »

Baryczka pisze:Iwono, tarczniki? Nie, skąd :) To krople rosy- efekt gutacji, nic poważnego, a raczej dobry znak :)
Może Masz rację, ale przyznasz, że liście nie są w najlepszej kondycji.
Serdecznie pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Kto mi pomoże ze storczykiem...

Post »

Z tego powodu poleciłam dłuższą kąpiel storczyka. Zauważ, że korzenie też są lekko pomarszczone, co oznacza, że są podsuszone.

P.S. Nie ma potrzeby cytować postu, który znajduje się nad właśnie pisanym.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kto mi pomoże ze storczykiem...

Post »

Witaj moim zdaniem wszystko jest na dobrej drodze ja bym jeszcze zaczęła go spryskiwać regularnie ze względu na zwiotczałe liście tylko z umiarem, żeby woda się nie gromadziła w stożku wzrostu.
Powodzenia
Kiedy coś uparcie gaśnie zaufaj iskierce nadziei ~~~~ Pozdrawiam Aga
Moje storczyki :)
Moje kaktusiki:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”