Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Akasha89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sie 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam,
Jestem nowa na forum i chciałabym Was wszystkich serdecznie pozdrowić oraz poprosić o pomoc. Jak w temacie- ocena stanu storczyka. Jest to mój pierwszy kwiat i nie znam się zupełnie na pielęgnacji. Mam go dopiero od kilku dni ale już niepokoją mnie lekko brązowe liście, jeden z nich zrobił się nieco żółty. Jeszcze go nie podlewałam, ponieważ podobno nie lubią zbyt dużej wilgoci a nie wiem jak zajmowali się nim w sklepie.

Obrazek Obrazek
Obrazek

A tutaj jeszcze zdjęcia korzeni, dziś rano zauważyłam że doniczka sama z siebie zaparowała.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witaj.
Po pierwsze, szklana osłonka to nic dobrego dla storczyka, tym bardziej jeżeli trzymasz go na oknie. Po drugie, te brązowe, a raczej bordowe zmiany to nic groźnego. Miałam podobnie na jednym. Liść od spodu, a dokładnie jego główny nerw był przebarwiony. Jak Ty martwiłam się i prosiłam o radę forumowiczów. Z czasem przebarwienie znikło. To prawda że Phalaenopsis nie lubią długo zalegającej wody w doniczce, ale za to należy zapewnić im wysoką wilgotność powietrza minimum 70%. Średnio podlewamy je co 7-14 dni.
A to link, który może się przydać do lektury. :wink: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Alyson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2015, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam,
Mam pytanie odnośnie mojego storczyka. Zauważyłam, że żółkną mu liście, 1 z kwiatów na płatkach ma dziwne plamy i wygląda jakby na łodydze "coś" schło. Wybaczcie za słownictwo, na pewno wszystko się jakoś fachowo nazywa ale niestety moja wiedza jest kompletnie zerowa. Poniżej dołączam zdjęcia i proszę o odpowiedź :)

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Na tym zdjęciu delikatnie widać że łodygi mają jaśniejszy kolor od dołu a wcześniej tego nie było
Obrazek

Tu widoczne są plamy o których mówiłam. Były takie już jak go dostałam.

Obrazek


Ostatnie zdjęcie dotyczy nawozu. Kupiłam ostatnio z mamą w sklepie ogrodniczym, sprzedawca polecał a na rzeczy się zna bo kupujemy u niego od lat. Mama wetknęła nawóz do swoich storczyków, ja do swojego. Dzisiaj zauważyłam widoczny na zdjęciu nalot, nie mam pojęcia czy to normalne czy nie, z ciekawości sprawdziłam jak się sprawa ma z innymi kwiatami ale tam niczego takiego nie znalazłam, czyściutkie ujście.
Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witaj.
Na jakim oknie go trzymasz? Cieniujesz przed bezpośrednim słońcem? To co na łodydze usycha to "oczko". Roślina może z takiego zielonego odbić i ponownie zakwitnąć, lub w nie których przypadkach nawet wypuścić młodą roślinę - basal keiki, kopię samej siebie. Plamki na płatkach mogą wskazywać na jakiegoś szkodnika, choć nie koniecznie. Więc dobrze jest zawsze nową roślinę podać kilku miesięcznej kwarantannie i obserwacji, z dala od innych roślin. Nawozu takiego nie używam, ale nie widzę niczego w nim niepokojącego.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

U mnie ten nawóz się nie sprawdził, szybko wypłynął i nic poza tym. No może jeszcze różni się tym, że jest droższy od innych nawozów. Wydaje mi się, że to kolejny produkt, który wraz z dobrym marketingiem wchodzi do łask...
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Najlepsze są z firmy Peters Professional, niewiele kosztują, a starczają na długo.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Alyson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2015, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Emila707 pisze:Witaj.
Na jakim oknie go trzymasz? Cieniujesz przed bezpośrednim słońcem? To co na łodydze usycha to "oczko". Roślina może z takiego zielonego odbić i ponownie zakwitnąć, lub w nie których przypadkach nawet wypuścić młodą roślinę - basal keiki, kopię samej siebie. Plamki na płatkach mogą wskazywać na jakiegoś szkodnika, choć nie koniecznie. Więc dobrze jest zawsze nową roślinę podać kilku miesięcznej kwarantannie i obserwacji, z dala od innych roślin. Nawozu takiego nie używam, ale nie widzę niczego w nim niepokojącego.
Nie trzymam go na oknie tylko na szafce jakiś metr od słońca. Okno skierowane na wschód a cały pokój jest dobrze oświetlony non stop.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Może ma za mało mimo wszystko światła rozproszonego? Stąd te pożółkłe liście? Normalne jest że najstarszy po jakimś czasie usycha, jednak kiedy liście zaczynają żółknąć, to znaczy że coś brak, lub jest nadmiar. Najlepsze miejsce dla tych roślin to biurko, lub mała szafka przed oknem, za firanką. W lecie może być też okno, ale cieniowane przed bezpośrednim słońcem. Na jesieni możesz go ustawić spokojnie na oknie i nie trzeba cieniować do wiosny. A nawozu używasz? Jakiego i w jakich ilościach?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Alyson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2015, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Compo orchid power, sprzedawca w sklepie ogrodniczym polecał ale nie wydaje się jakiś fantastyczny. Storczyka mam od niedawna więc w sumie nie zdążyłam spróbować nic innego.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Sprawdziłam cenę i rzeczywiście jest dość drogi. Na dłuższą metę nie opłaca się. Ale na rynku są różne rodzaje nawozów z przeznaczeniem dla storczyków. Tylko należy pamiętać że przy tych mineralnych należy stosować połowę dawki, a nawet jeszcze mniejszą niż doradzają to na etykiecie. A jeżeli zdecydujesz się na naturalny, to pamiętaj by dobrze przelewać roślinie bryłę korzeniową. Tylko po to by osad nie zalegał zbyt długo, bo pojawią się na korzeniach brązowe smugi. Oba przetestowałam z mineralnych z firmy Agrecol, a z naturalnych Biohumus. Ale nie byłam za bardzo zadowolona, bo jakoś tak miałam wrażenie że wszystko wooolno rosło.... Przynajmniej do czasu zamówienia nawozu z firmy P.P. Storczyki pobudziły się, nawet keiki, któremu liść zatrzymał się w trakcie wypuszczania pędu kwiatowego. A nie rósł przez trzy miesiące i miał z pół centymetra..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Yasmelyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 wrz 2015, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Obrazek

Witam wszystkich. Bardzo proszę o poradę dotyczącą storczyka, którego zdjęcie umieściłam powyżej. Po bardzo obfitym i długim kwitnieniu oba pędy jakby całkowicie uschły. Liście wyglądają na zdrowe. Ich kształt wynika z faktu, że roślina hodowana jest w szklanej tubie. Moim zdaniem storczyk jest prawidłowo nawadniany.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witaj. Jeżeli uschły łodygi, to odetnij je. A za jakiś czas, znowu storczyk zakwitnie.
Na temat odpowiedniej uprawy, nie będę się rozpisywała, a podam link.
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Solarisu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 sie 2015, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Czy z korzeniami i liśćmi mojego storczyka jest ok?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”