Cymbidium - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Cymbidium

Post »

Jolusiu, moje cymb., aż do października było na tarasie. Wzięłam je dopiero po pierwszej nocy z przymrozkiem i wyniosłam na poddasze, gdzie jest chłodno, ale tez trochę za ciemno jak dla cymb. Podlewam je niewiele co 2-3 tygodnie. I teraz nie wiem- trzymać je tam i czekać, czy znieść do salonu, postawić przy drzwiach tarasu od południa i zacząć mocniej podlewać.

Może gdy je przesuszę to ruszy ze wzrostem? Jak myślisz?
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cymbidium

Post »

Całkowicie zgadzam się ze zdaniem Joanny.Mój był traktowany identycznie i dopiero po 6 tyg. suszy wznowiłam podlewanie i nawozenie.Okres suszy przypadał na okres lata (u mnie od sierpnia do połowy września).Lipcowe,ostatnie podlanie było obfite i ze zwiększoną dawką nawozu.
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Re: Cymbidium

Post »

Baryczka a mogłabyś wkleić zdjęcie rośliny, ciekawi mnie jak wygląda.

Jak widać każdy z nas ma inne metody jednak cel ten sam aby storczyk zakwitł i to jest najważniejsze.
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Cymbidium

Post »

Jolu, jutro zrobię fotkę.

Z tego co piszecie, Jolu i Grażynko, wyszłoby na to, że mojemu należy się teraz odpoczynek, taki powiedzmy, opóźniony w czasie. Także zostawię cymb. na poddaszu jeszcze na kilka tyg., podlewając oszczędnie. Zobaczymy co się z nim stanie :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Jovanko i miłośnicy cymbidium a co sądzicie o takim usunięciu korzeni jak na zdjęciach w tym linku? http://www.rv-orchidworks.com/orchidtal ... diums.html
po polskiemu:
http://translate.google.pl/translate?hl ... %3Dimvnsfd
tak było
Obrazek
Obrazek
korzenie wypisz wymaluj moje, no moje bulwki oczywiście ładniejsze i liście też :wink:
Obrazek
a taki efekt końcowy
Obrazek
Przymierzam się zrobić coś podobnego późną wiosną, dzielić chyba nie będę.
Teraz moje cymbidium owszem dalej ładne, zielone, ale ani drgnęło :D nawet już nie patrzę na tą zieleninę.
Swoją drogą nie wiedziałam, że one mają jakby palowe :? korzenie
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Moniko, przesadzanie pokazane w linku jak najbardziej profesjonalne :) Standardowo według takiego schematu przesadza się chyba wszystkie storczyki- delikatnie rozplątać korzenie, usunąć te chore (miękkie, suche, puste w środku), zasypać ranki po cięciach i posadzić ostrożnie do nowego podłoża. Widziałam też, że cymbidiom przy przesadzaniu skraca się system korzeniowy, ot ucinając nożem i sadzi do nowego podłoża. Przyznam, że gdy moje wyjęłam z doniczki niedługo po kupnie, byłam w szoku, bo korzenie były mocno poplątane i jakby ociosane łopatą po bokach i od dołu, część korzeni przecięta wzdłuż na pół- o dziwo teraz widzę, że nawet z nich wyrastają z boku nowe korzonki, a myślałam, że obumrą.

Nie martw się o Twoje cymb.- w tej chwili przypada dla niego czas spoczynku- stoi w miejscu, bo zimuje. Może straci kilka liści, ale na pewno wiosną ruszy do przodu, choć nie wiem czy to dobry pomysł, by je ponownie przesadzać- storczyki tego nie lubią.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Nie martwię się Baryczko i dziękuję bardzo za odpowiedź.
choć nie wiem czy to dobry pomysł, by je ponownie przesadzać- storczyki tego nie lubią.
U mnie to mus - wiosną będzie ponownie wsadzony bezpośrednio do ziemi bez doniczki (ziemia jest tam odpowiednia dla cymbidium - taka różanecznikowo-hortensjowa). W doniczce nie ma szans, wyglądałby tak jak ten na pierwszm zdjęciu z linka/albo gorzej/albo by usechł...

Mnie jednak cały czas intrygują te pozwijane przerośnięte korzenie, bo to jednak mocno pędzone rośliny (dostałam go jesienią rok temu kwitnącego). Storczyków nigdy nie miałam, ale wiem z doświadczenia, że takie korzenie u innych roślin całkowicie uniemożliwiają normalny wzrost, kwitnienie itp. Zauważ, że już w pierwszym post napisałam, że jak wiosną posadziłam taką 'doniczkę korzeniową' to taką samą wyjęłam z ziemi jesienią. Przed wsadzeniem do ziemi miał takie małe pędy z boków, z których przez okres ogrodowy wyrosły liście (widać na zdjęciu). Ale żeby się jakiś pojawił teraz to nie widzę...i wątpię czy zobaczę.
Dlatago chcę bez skrupułów zrobić porządek z korzeniami wiosną przed wsadzeniem do ziemi - to będzie taki eksperyment :D Chyba po korzenich poznam czy się powiódł..czy mylę się? No na jakieś pędy też będę liczyć oczywiście..
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Mam jeszcze takie pytanie do Was dobre dusze - w zasadzie od przesadzenia nie podlewałam cymbidium, czasem spryskałam z góry bryłę korzeniową i liście. Doniczka teraz jest dość lekka. Czy mogę ją zanurzyć w wodzie z odżywką tak po brzegi? mam nawóz do storczyków Schutlz NPK 19-31-17+mikro
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

witam :wit
w temacie cymbidium; moje pierwsze nie kwitnie już ósmy rok :roll: zrobiłam mu w korzeniach generalny porządek :twisted: wycięłam co suche,i na górze i na dole, dałam większą doniczkę,podlewałam nawozem ,chuchałam dmuchałam i tyle jego wdzięczności ;:14 , ponieważ nie mogłam się im oprzeć z uporem maniaka dokupiłam jeszcze trzy sztuki ;:224 z tymi już się nie pieściłam, jak kupione tak nie przesadzane :twisted: wiosną do ogrodu ,cień zapewniają sztachety płotu,nawadnianie deszcz(chyba ,że dłuższa susza wtedy się lituję)do domu jak zaczynają się pierwsze przymrozki (któregoś roku był to grudzień )efekt -pierwsze kwitnienie było w zeszłym roku w tym szykuje się powtórka :heja
chyba każdy z nas musi sobie wypracować własne metody uprawy ,przynajmniej częściowe :D
wszystkim życzę powodzenia w uprawie tych uparciuchów ,bo to niesamowita radość jak my jesteśmy autorami tego małego sukcesu
pozdrawiam pozytywnie zakręconych
pozdr Dorota
Moje storczyki
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

dorela 8 lat...no to jesteś wyjątkowo wytrwała :D Może go tak potraktuj jak na filmie http://www.youtube.com/watch?v=myyB3LlVWCI :D

Zajrzałam do Twojego wątku co by trochę podejrzeć, widzę, że łatwo nie jest z tymi osobnikami.

A ja zaryzykowałam - wsadziłam do wiadra z wodą i odżywką, nie wiem czy dobrze myślałam - bulwy zaczęły się jakby trochę marszczyć..wymyśliłam, że to może brak wody. Stał tak z godzinę i chyba się dobrze opił, a jaki będzie efekt??
Obrazek
Awatar użytkownika
dorela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1110
Od: 25 lut 2007, o 15:26
Lokalizacja: wlkp

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

moniko nawadnianie chyba mu nie zaszkodzi,może faktycznie było spragnione :wink:
a tak jak na filmie to potraktowałam moje pierwsze ,no może bez tego topora i nóż miałam trochę mniejszy :twisted:
życzę Ci ,abyś szybko zobaczyła kwiaty twojego cymbidium
pozdrawiam :D :wit
pozdr Dorota
Moje storczyki
asia_lodz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 lis 2011, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Biały nalot CYMBIDIUM

Post »

Miałam piękne duże cymbidium które zalalam, obciełam zalane korzenie usunelam stare bulwy gdzie liscie mi zaczely usychac i byc brazowe. Wsadziłam to wszystko do nowego podłoża, wcześniej wymoczyłam w preparacie na grzyba. Po 2 tyg od przesadzenia podlaniu (nie namaczam już tylko przelewam wodę przez doniczkę) znowu pojawił się biały nalot. Nie mam pojęcia co robić jeden liść żółknie.... Cymbidium stoi w sypialni gdzie w dzien jest temp okolo 20 stopni w nocy jest wiecej oko 23stopni. Wczesniej stalo cymbidium w pokoju gdzie nie grzalam i wydaje mi sie ze dla tego je przelalam i pojawil sie ten bialy nalot bo bylo za zimno i woda nie odparowala.
Oto zdjęcie i poradzcie co dalej jak uprawiać. Uprawiam tez Falki ktore sa chyba dla mnie latwiejsze w uprawie....
Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Biały nalot CYMBIDIUM

Post »

Czy po przesadzeniu od razu podlałaś? Jeśli tak to był to błąd. Jest taka zasada,że co najmniej dwa tygodnie od przesadzenia się nie podlewa - podłoże jest wystarczająco wilgotne a i moczenie dobrze poi roślinę. Pierwsze podlewanie więc powinno być po ok. 2 tygodniach.
Poza tym teraz jest okres zimowy więc ten czas między podlewaniami się wydłuża. Myślę,że powinnaś wyciągnąć go z podłoża i przesuszyć a potem wsadzić do nowego i zacząć wszystko od nowa. Przed wysuszeniem ja osobiście bym przemyła pseudobulwy i spryskała jeszcze raz preparatem antygrzybowym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”