Cymbidium - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Cymbidium

Post »

Witaj! :wit
Zabrałam je jakiś tydzień temu kiedy zapowiadali spadek temperatury do zera stopni. W tej chwili stoi na zachodnim parapecie w najzimniejszym pokoju, gdzie staram się często wietrzyć. Lepszych warunków nie umiem mu zapewnić.
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Cymbidium

Post »

Moje cymb. wróciło do domu po pierwszej nocy z przymrozkiem, więc kilka dni temu. Trafiło na poddasze, gdzie jest chłodno, ale nie umiem powiedzieć ile tam jest st C. Martwię się tylko tym, że po ostatnich deszczach podłoże nadal jest mokre, więc zaglądam co dzień do niego i sprawdzam, czy wszystko jest ok. Boję się, że korzenie zagniją.

Z tego co widzę przy każdej dorosłej psb są zaczątki nowych po 2-3 szt. Nie wiem, czy każde z nich wyrośnie, jeszcze takiego doświadczenia nie mam. Cymb. jest u mnie od roku, chyba kupiłam je w listopadzie.

Dziękuję, Reniu :*
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Cymbidium

Post »

Witam ;:138 ,jestem szczęśliwą posiadaczką cymbidium,kupiłam go jako nadwyżkę z dzielenia bulw.Przeczytałam wszystkie porady na jego temat(ciasna doniczka,przesuszanie,chłodne miejsce przy szybie itd.).Jakiś czas temu zauważyłam brązowy kiełek wyrastający z boku bardzo wysuszonej bulwy.Kiełek nie rośnie,stanął w miejscu.Mam zacząć częściej podlewać cymbidium,żeby maluszek zaczął pięknie rosnąć?.Kasia :lol:
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cymbidium

Post »

Cymbidium w fazie rozwoju nie powinno być przesuszane.Swoje podlewałam bardzo regularnie az do wykształcenia bulw.Było i podlewane i dożywiane regularnie,po przeschnięciu podłoża.Okres suchy następował po całkowitym wykształceniu psb,następowało to latem w okolicy sierpnia-września.
Uwazam Kasiu,ze teraz Twoje cymbidium musi popić.Jeżeli zostało przesadzone to wstrzymać się z nawozami do 6 tyg. a potem rozpocząć nawożenie.
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Cymbidium

Post »

Dziękuję :tan Grażynko,zaczynam regularnie podlewać cymbidium.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Cymbidium

Post »

Ja moje cymb. wyniosłam na poddasze, ma tam dość chłodno i nie wiem jak często mam je podlewać. Z jednej strony czytam o podsuszaniu i przechowywaniu w zimnym pomieszczeniu, a z drugiej o regularnym podlewaniu. Wiem, że woda może spowodować gnicie korzeni.

Na razie wody daję mu ok. pół szklanki na 2-3 tygodnie, ale czy to nie za mało? Czy tworzące się nowe psb (już widoczne, ale nadal malutkie) będą mogły w takich warunkach się rozwinąć?

Także im dalej w las tym ciemniej- w zeszłym roku nie miałam takich problemów z cymb., teraz spędza mi sen z powiek.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Chrapka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1388
Od: 21 cze 2011, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cymbidium

Post »

Witajm Wszystkich serdecznie i bardzo prosze o poradę.
Około miesiąca temu kupiłam na wyprzed. w hipermarkecie Cymbidium-o kwitnieniu ale produkujące nowe psb.
Proszę poradżcie co teraz z nim robić? Jakie warunki zapewnić teraz roślinie? Poradżcie proszę, to moje pierwsze Cymbidium... Dziękuję z góry za porady.
Obrazek
Awatar użytkownika
Migotka
500p
500p
Posty: 869
Od: 22 mar 2011, o 00:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium

Post »

Chrapko, ekspertem nie jestem, ale teraz myślę, że musisz roślinkę przetrzymać w domu, a wiosną po przymrozkach(maj) wynieść na balkon, w takie miejsce aby deszcz na nie nie padał i nie przypaliło słońce i werandować do jesieni..Trzeba zabrać przed przymrozkami.Cymbidium, aby ponownie zakwitło potrzebuje dobowych różnic temperatur, a takie u nas w kraju są bliżej jesieni....
O ile się uda go zmusić do kwitnienia to zakwitnie znów za rok - czego oczywiście Ci życzę, bo to piękny storczyk...
Poczytaj poprzednie posty, dużo rad dziewczyny dały :wink:
Mój zielony kącik - http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=48108" onclick="window.open(this.href);return false;,
Wymiana/sprzedaż - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=47934" onclick="window.open(this.href);return false;
- Joanna
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Cymbidium

Post »

Witam,to jak podlewać cymbidium?.Aż całkiem wyschnie podłoże,nie zawsze można zobaczyć czy na samym dole doniczki nie zalega woda.I czym nawozić?.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Cymbidium

Post »

Po ciężarze doniczki poznasz,jak ciężka tzn. nie trzeba podlewać,jak lekka - wymaga podlewania.Albo wciskaj palec w podłoże, po pewnym czasie bezbłędnie ocenisz stan podłoza.
Wg mnie ta psb musi rosnąć,każde nadmierne przesuszenie odbije się na jej kondycji.Przez okres zimy nawoziłabym 1 x w miesiącu bardzo słabym nawozem.
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Re: Cymbidium

Post »

Moje Cymbidium obdarowało mnie w tym roku czterema pędami które rozwijają się w róznym tempie. Największy z nich wygląda tak :lol:

Obrazek
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Cymbidium

Post »

Jolu, może mi doradzisz co z moim cymb. powinnam zrobić? Chłodzić je i skąpo podlewać, czy lepiej przenieść do ciepłego pomieszczenia i podlewać jak latem, tzn normalnie? Ono ma przy każdej psb zaczątki pseudobulw i nie bardzo wiem co z nim zrobić :?

Piękne pąki nam pokazałaś :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Chrapka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1388
Od: 21 cze 2011, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Cymbidium

Post »

Baryczko u mnie jest identycznie z tymi psb i też mam dylemat co teraz z tym Cymbałkiem zrobić...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”