Cymbidium - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Cymbidium

Post »

Z tych przyrostów, które pokazywałam jakiś czas temu, został jeden. Niestety drugi uschnął. Ale teraz roślina ma parę nowych. Jedne są już całkiem spore.
Postanowiłam je przesadzić, bo rzeczywiście wychodziło z doniczki. przy przesadzaniu miałam spory kłopot z korzeniami, bo tak bardzo były zbite, że ciężko było wyciągnąć z pomiędzy nich resztki starego podłoża. Choć właściwie podłoża było tam mało, w starej doniczce były właściwie tylko korzenie. Włożyłam go do trochę większej doniczki. Jest przeźroczysta, bo taką akurat miałąm pod ręką. Może jutro wstawię zdjęcia jego aktualnego wyglądu i nowych przyrostów.
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Bogusz_85
50p
50p
Posty: 66
Od: 14 lut 2011, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Cymbidium

Post »

Dodaję zdjęcia aktualnego wyglądu Cymbidium i poszczególnych nowych przyrostów :)


Cała roślina:

Obrazek

Z tyłu widoczny nowy przyrost:

Obrazek


Obrazek


Najmniejszy :D

Obrazek
Pozdrawiam,
Renia
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=47436" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Cymbidium

Post »

śliczne :)
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium

Post »

Piękne:)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Od najwcześniejszej wiosny po przekwitnięciu wsadziłam cymbidium do ziemi w ogrodzie. Siedziało sobie pod hortensją aż sobie o nim dzisiaj przypomniałam :oops:
Wygląda teraz tak jak na zdjęciu, tych bulwek ma kilka, liście piękne, ale korzenie wyglądają tak (chyba??) jak wyjęłam z doniczki. Co z nim teraz zrobić? kompletnie nie mam doświadczenia. Poradźcie dobre dusze
Obrazek
Awatar użytkownika
kambodza5
100p
100p
Posty: 148
Od: 9 sie 2011, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Witaj

Ja bym zrobił tak : oczyścił korzenie z ziemi, jeżeli są zgniłe to należy je usunąć. Potem wsadzić do świeżego podłoża i wstrzymać się z podlewaniem ok tydzień. I oczywiście Storczyka trzeba wziąć do domu.

Tu dołączam pomocny link http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2 ... index.html

Trzymam kciuki żeby się udało ;:108
Moje Wątki
zapraszam :wit
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Tą stronkę znam, tyle, że on rozprawia się z tym cymbidium latem. Problem w tym, że ja nie wiem co to zgniłe korzenie :roll: One są takie 'papierowe'. Z ziemi też nie bardzo da się oczyścić, bo one tworzą bardzo zbitą bryłę - jedno duże kłębowisko korzeni w kształcie doniczki..
może pokażę bliżej
Obrazek Obrazek Obrazek
środkowe zdjęcie to spód. Czy takie korzenie jak na ostatnim mam wyciąć? Wtedy wszystkie widoczne na zdjęciach musiałabym chlastać..zostanie tam coś??? może w środku bryły są takie jędrne..nie wiem? Szczerze mówiąc nie chciałabym rośliny dzielić, bo nie mam miejsca dla kolejnych doniczkowców
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Michale

Taaaaak...nie można sobie linkami machać .
To jest o przesadzaniu głównie.
Trzeba czytać czego artykuł dotyczy.A dopiero póżniej radzić.

Radzić komuś aby przesadzał jesienią :shock: to ...wyrok dla rośliny.

Link jest ważny, zawsze warto więcej wiedzieć, ale...jakby w innym okresie życia rośliny.
Ale warto zerknąć co tam autorzy napisali - " naumieć się " tej sztuki;bo nie łatwa!

Moniko,
Mimo przerośniętej bryły korzeniowej nic więcej nie rób, poza:
1/zrobienie inspekcji na okoliczność ogrodowego ZOO
2/przeniesienia do dobrze widnego pomieszczenia temperatur ~~ niższych/do 15 stop./
3/ograniczyć podlewanie stosownie stosownie do temperatury.
4/wsadź całą bryłę bez ingerowania w korzenie - w nową większą donice ;uzupełnij świeżym podłożem po bokach i na górze.

Papierowe korzenie z zewnątrz usuń skalpelem/one nie pracują już .To wynik zasuszenia czy nawet przegrzania
przez czarną a doniczkę.Obojętny powód zresztą- one i tak nie żyją.
Jak sie da usuwaj :lol: - resztę =,środek i podłoże staraj się nie naruszać.Inaczej ...przerwiesz wszelkie procesy
być może i kwitnienie.
Pobyt w ogrodzie powinien przy dobrych warunkach pielęgnacji/nawożenie,bo żarłoczne/ w okresie maj- październik
powinien odnieść pozytywny skutek.
Storczyk.... powinien zainicjować kwitnienie/czego nie dostrzegam na zdjęciach/ ,a być moze dopiero nastąpi .Są cymbidia
które kwitną nieco póżniej niż głęboką zimą.Ja je nazywam ...wiosenne-
Jeżeli to nie nastąpi...cóż i mówi sie trudno.
Jednak zmieniać mu cyklu życiowego teraz już ...nie można.

O przesadzaniu,czy dzieleniu można mówić ...pożną wiosną /maj-czerwiec/


Dopisuje link - relatywnie do obecnego okresu wegetacji Cymbidium.
Warto zapamietać wiele reguł z tego i... :P zastosować u siebie.
P
Polecam - to opracowanie " oczami i rękami" storczykarzy wypraktykowane i spisane.
Cóż ...więcej potrzeba.
kalendarz na miesiąc wrz-pażdż -CYMBIDIUM
PS
Moje dwa ogromne cymbidia też wracają z ogrodu.Póki co :roll: bez oczekiwanych zalążków pędów kwiatowych.
Cóż...pracowały za zieleń w ogrodzie i zielenią pozostaną :cry:

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Jovanko, moje podobnie :( Jakieś paskudne leniuchy się nam trafiły...Ale moje jeszcze na balkonie. Jestem już teraz na etapie albo zakwitnie albo... :twisted: będzie zieleniną :wink:

Ja kiedyś zrobiłm zgodnie z ty podanym linkiem i zaszkodziłam, jeden rok miałam do tyłu. Zanim się pozbierało...a robiłam to wiosną ;:108
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Małgorzato,

:P bo.. to są często "inne bajki" .Warto czytać - i skąd opracowanie ; ale i warto własne wnioski wysuwać.
Już na naszej stronie nie raz były dziwna dyskusja z tytułu wiary w przenoszenia wzorca warunków uprawy
z innego klimatu/obszaru.To zawsze duży błąd....
Tego ...nie da się przenieść i zrobić w prosty sposób.Mogą być...tylko i wyłącznie wskazówkami dla problemów.

Zbyt wiele nas różni; a najczęściej przytaczane są przykłady opracowań am/kanadyjskie czy australijskie czy z Am.Płd.
To jest inny świat storczykowy, warunkowany klimatem i nie tylko....
I też borykają się z problemami , a nawet z takimi których u nas nie ma.
Jak się to zna, to wydają się :shock: "księżycowymi"/np.obkładanie lodem Cymbidium w Australii./.

A nasze Cymbidium ...cóż ; jak się dobrze ;:24 poszuka w pamięci, to przyczynę można znaleźć.
Ja wiem, zawsze jest po naszej stronie .Storczyki są najmniej winne :;230

Żyjmy nadzieją teraz ,że jednak TO COŚ pokażą :P - mają jeszcze troszkę czasu na to.


Pozdrawiam JOVANKA
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

pokażą, pokażą :D
No to tak wymodziłam
wycięłam ile się dało, ale niezbyt odważnie, bo jednak taka 'galaretka' w większości korzeni była
Obrazek
ziemię zrobiłam sama- przekompostowana kora+ziemia z darnią z wrzosowisk+przekompostowane igliwie spod modrzewia+moja osobista ususzona (żeby nie było - wyrwana przez zwierzęta), płucnica islandzka, którą dodaję do doniczkowców od jakiegoś czasu, posadziłam, opryskałam na grzyby i robactwo, ale korzeni tych na górze nie przykryłam...nie za płytko posadziłam? powiedz, że dobrze...
Obrazek Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Dobrze Moniko :P
Można na wierzch dać troszkę drobniejszych kawałków kory lub mchu ogrodowego/ja używam własny zielony z oczka.Tak, aby w okresie jesiennym utrzymywać w doniczce i korzeniach powierzchownych minimum wilgoci.
W środku...dadzą sobie radę.
I ostrożnie teraz z podlewaniem,przestawianiem itp.itd......
Ale.... o tych warunkach jesiennej pielęgnacji doczytałaś pewnie.... co trzeba :P .


Pozdrawiam i życzę powodzenia
JOVANKA
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Cymbidium rosło w ogrodzie - co z nim teraz zrobić?

Post »

Jovanka bardzo Ci dziękuję
Jovanka pisze:I ostrożnie teraz z podlewaniem,przestawianiem itp.itd......Ale.... o tych warunkach jesiennej pielęgnacji doczytałaś pewnie.... co trzeba :P .
;:108

Chociaż cały czas się zastanawiam dlaczego korzenie, które były bezpośrednio w ziemi (bez doniczki) ani drgnęły przez tyle miesięcy? spodziewałam się korzeni nie do opanowania a tu była taka niespodzianka. Jakie wkopałam, takie wykopałam. Fakt, nie nawoziłam, to co czaaasem dostało się hortensji to na to załapało się cymbidium siedzące pod krzewem, z resztą całe przykryte było hortesją bo ona ma 2x1,5 m. Może dlatego?

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”