Problemy ze storczykami

ODPOWIEDZ
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Bardziej od harmonijek niepokoją mnie te brązowe plamy u nasady pseudobulw. Co do zmian na liściach - wygląda to jak mikroskopijne uszkodzenia, kręte, pozawijane. Nie da się ich usunąć palcem. Pajęczyn nie ma.
Na Phalaenopsisie nic nie ma. Żadnych stworzonek, nic się nie rusza. Czy to może być jakaś grzybica? Zmiany u podstaw liści są suche, szarobrązowe. Innych zmian nie widać.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Tak jak pisałam harmonijkowatość występuje przy zbyt niskiej wilgotności. Jak jest zbyt niska wilgotność to czasami pojawiają się szkodniki typu przędziorek, wełnowiec czy wciornastek. Skoro pajęczynek nie widać tzn, że mogą być to wełnowce lub wciornastki. Bardziej mi to pasuje na wciornastki, bardzo trudno je zobaczyć. Poza tym czy brązowe plamy pojawiają się u nasady starych pseudobulw czy również na młodych? Ogólnie nie widać co jest w środku, bo doniczka jest nieprzeźroczysta. Może całe zoo skrywa się w środku? Kiedy ostatnio zmieniałaś podłoże?
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Brązowe plamy są nawet na młodych bulwach. Widać te plamki na pierwszym zdjęciu. Są to pseudobulwy, które urosły u mnie. Wcześniej tych plam nie było. Korzenie są jędrne, mają przyrosty. Żadnego robactwa, nawet pod lupą nie ma w podłożu. Wymieniałam je pół roku temu, jak przekwitła.


Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Kurcze to ja już nie wiem co to może być. Może zrób prewencyjny oprysk?
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Myślisz, że Topsin zadziała, czy radzisz zastosować coś innego?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Szczerze mówiąc ja bym ją dobrze nawodniła i dopiero na następny dzień zrobiła oprysk. Jeżeli to rzeczywiście jakaś infekcja grzybicza to topsin by pomógł ale skąd infekcja jeśli widać, że korzonki są suche. Zamgławiasz roślinę? Bo jeśli tak to był by to powód takowej infekcji, a jeśli nie to mimo wszystko obstawiałabym przędziorki ze względu na to, że jest zbyt mała wilgotność otoczenia- co zresztą widać po liściach. Może gdzieś chlapnęłaś wodą lub storczyk był narażony na bezpośrednie promienie słoneczne i stąd te plamy? Poza tym infekcja postępuje dosyć szybko, a u Ciebie od kiedy to się pojawiło i jak szybko plamy postępują- 3 tygodnie wskazują na bardzo powolny proces raczej.
andzia93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2015, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Witam serdecznie wszystkich storczyko-maniaków ! To mój pierwszy post, ale podczytuję forum od dawna ! :wink:
Piszę, ponieważ dzisiaj będąc w biedronce na jednym ze storczyków dojrzałam to :



Pytanie do Was, dlaczego te listki tam rosną?To jakaś mutacja ? Na keiki wg mnie to nie wygląda.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam ! :wink:
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Wg mnie listki lubią się tam umiejscawiać i raczej nie świadczy to o niczym złym, sama mam listek bardzo wysoko na pędzie i żyje sobie tam już bardzo długo :D
Storczyku wyzdrowiej!!:)
master000
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 kwie 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Ja również mam kilka takich listków. Nic się z nimi nie dzieje, prawie wcale nie rosną. Ot taka ozdoba :D
natka_211 Roślinki nie zamgławiam, poobserwuję ją jeszcze kilka dni i wtedy podejmę decyzję co dalej. Póki co - pełna izolacja od innych storczyków i lupa w pobliżu :D
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Jeżeli to przędziorki to bardzo prawdopodobne że i inne rośliny są już zainfekowane tym szkodnikiem.
Ale dla mnie, nie wygląda to jak ich działalność. A zmiany na pseudobulwach, staraj się ich nie moczyć wodą.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Cala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2015, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Prośba o pomoc w diagnozie

Post »

Witam wszystkich Forumowiczów,

Od 6 lat jestem szczęśliwą posiadaczką kilkudziesięciu storczyków zaczynając od Phalaenopsisów poprzez Dendrobium, Miltonie, Vandy, Cymbidium i wiele innych. W moim domu uprawiane były tylko storczyki, kilka miesięcy temu musiałam niestety przeprowadzić się do domu, w którym były już inne kwiaty( nie wiem czy to jest przyczyną moich problemów, ale biorę już wszystko po uwagę). Po 2 miesiącach od przeprowadzi zauważyłam zmiany na liściach wszystkich kwiatów żółtawo-brązowe przebarwienia. Początkowo zbagatelizowałam te oznaki pomyślałam, że muszą się przyzwyczaić do nowego miejsca, później zaczęły normalnie kwitnąć. I tu skończyła się sielanka :(
Liście wszystkich storczyków zaczęły się przebarwiać (zdjęcia niżej) i robić się w nich małe dziurki to samo zaczęło robić się z pędami kwiatowymi, wszystko działo się w takim tempie, że po prostu jestem w szoku. Zaczęłam zacięcie walczyć o swoje dzieci: wycinałam zaatakowane liście i pędy, wymieniłam ziemię- podejrzewam, że jest to choroba grzybicza, stosowałam opryski z miedzianu 50 i jeszcze jednego środka przeciwgrzybiczego dla roślin, podlewałam je również w tym roztworze. Chcę również dodać, że podlewam je wodą destylowaną więc nie miała na to wpływu woda. W tej chwili straciłam już 6 storczyków, w tym moje ukochane Zygopetalum i Cattleyę :-(
Czy ktoś z was miał może już taki przypadek i mógłby mi pomóc bo jestem już w rozpaczy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

Wirus mozaiki cymbidium?
Cala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 maja 2015, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Niepokojące objawy na storczyku

Post »

natka_211 Czy wiesz może jak mogę walczyć z tym wirusem? Przeczytałam, ze zainfekowane rośliny się niszczy... Nie chcę jednak pozbywać się swojej roślinności i też zarazić kolejnych, w tej chwili chore storczyki są w innym pomieszczeniu. Czy jest jakiś preparat jaki mogłabym zastosować by je ocalić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”